مدیر موزه بزرگ خراسان:

موزه بزرگ خراسان به مركز اسناد صنعت توریسم ایران تبدیل می شود

موزه بزرگ خراسان به مركز اسناد صنعت توریسم ایران تبدیل می شود به گزارش دست و هنر خراسان رضوی مدیر موزه بزرگ خراسان اظهار داشت: یکی از نتایج برگزاری سمپوزیوم ملی یک صد سال گردشگری ایران استفاده از ظرفیت موزه ها جهت جمع آوری اسناد و مدارک صنعت توریسم ایران بود که موزه بزرگ خراسان می تواند بنیانگزار آن در سطح کشور باشد.محمد رکنی در سمپوزیوم ملی یک صد سال گردشگری ایران که پیرامون سیر تاریخی گردشگری، فرهنگی، زیارتی، طبیعت گردی و ورزشی به صورت وبینار برگزار شد، اظهار نمود: در سال ۱۳۵۶ تصمیم گرفته می شود موزه ای در فضای پارک ملت مشهد برای خراسان تعریف شود، اما با مشکلاتی روبرو شده و تصمیم بر این می شود که فضای دیگری در شهر مشهد برای این مورد پیشبینی شود.

وی اضافه کرد: بعدها در سال ۱۳۷۱ این مورد در جلسات متفاوتی که در استانداری وقت با حضور ریاست میراث فرهنگی کشور مورد بحث قرار می گیرد و در فضای بوستان کوهسنگی یک قطعه زمین برای موزه پیشبینی می شود که عملیات طراحی و ساخت را با مدیران کشوری و استانی شروع کرده که تا سال ۱۳۹۳ بهره برداری آن ادامه پیدا می کند.

مدیر موزه بزرگ خراسان اظهار داشت: در جلساتی که با دوستان و همکاران خود در مورد این سمپوزیوم داشتیم به این نتیجه رسیدیم یکی از فرصت هایی که می توانیم از موزه استفاده نماییم، ایجاد مرکزی تحت عنوان جمع آوری اسناد و مدارک هتلداری و صنعت توریسم کشور است. یکی از فرصت هایی که در موزه میتوان از آن استفاده کرد، جمع آوری اسناد و مدارکی است که در دست پژوهشگران و محققان قرار دارد. فرصت خوبی است تا نسبت به جمع آوری این مستندات اقدام نماییم تا در یک فرصت مناسب در چارچوب یک کار نمایشگاهی در یک زمان مناسب به نمایش بگذاریم.

رکنی خاطرنشان کرد: آغاز ۱۰۰ سال دوم گردشگری ایران را میتوان بر اساس جمع آوری اسناد و مدارک صنعت توریسم ایران قرار داد. در خراسان رضوی هم کسانی هستند که نسبت به جمع آوری این اسناد اقدام نموده اند که در صورت تحویل این اسناد به موزه بزرگ خراسان می توانیم به روش خود مستندسازی نماییم تا بتوانیم یک مرکز قوی از این داشته های پرارزش که هویتی از شهر مشهد، خراسان و ایران خواهد بود ترتیب داده و بنیانگزار آن در سطح کشور باشیم.

وی تصریح کرد: موزه ها می توانند بعنوان یکی از مقاصد گردشگری بسیار موثر در سطح کشور باشند. کسانی که در صنعت توریسم فعال می باشند، کمک کنند تا موزه ها با حضور توریستهای داخلی و خارجی به رونق اصلی خود بازگردد. موزه ها در تمام دنیا بعنوان یک مقصد گردشگری موثر دیده شده اند.

موضوع آموزش کودکان و نوجوانان و حضور بیشتر افراد ناتوان در موزه ها مورد توجه قرار گیرد

مدیر موزه بزرگ خراسان اظهار داشت: در موزه خراسان به دو مبحث به صورت ویژه فکر کرده و برنامه ریخته ایم. یکی از رسالت هایی که موزه ها باید در دستور کار خود قرار دهند، توجه به مبحث آموزش کودک و نوجوان است. همینطور دیگر موضوعی که باید مورد توجه قرار گیرد، مبحث معلولین یا افراد کم توان در مکان های فرهنگی و مقاصد گردشگری می باشد. افرادی که در سمپوزیوم حضور دارند باید راهکارهایی را در مورد توجه به مبحث کودک و نوجوان و حضور بیشتر کم توان ها در مقاصد گردشگری مدنظر خود قرار دهند. این دو مبحث مورد بی توجهی قرار گرفته و نیاز است که این اتفاق خوب بعنوان یک دستاورد از این سمپوزیوم مطالبه گری شود.

رکنی افزود: اگر تابحال موفقیتی در حوزه معرفی موزه ها و مکان های تاریخی و مقاصد گردشگری رخ داده بدون کمک و حضور افرادی که در حوزه گردشگری تأثیر داشته‎ اند، مقدور نبوده است. در تمام کارهایی که در حوزه معرفی با کار ما ارتباط پیدا می کند، از افراد تحصیل کرده در حوزه صنعت توریسم بهره برده ایم تا قوت قلبی در حوزه راهنمایان گردشگری باشیم. در موزه بزرگ خراسان سال ها است که به صورت اختصاصی دفتر انجمن راهنمایان گردشگری خراسان رضوی در آن مستقر بوده که در حوزه اقداماتی که در جهت معرفی مجموعه های تاریخی در سطح استان نیاز بوده پای کار بوده اند.

منبع:

1400/04/28
08:07:11
0.0 / 5
176
تگهای خبر: آموزش , انجمن , طراحی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی