دست نویس های رشید یاسمی خریداری شد

دست نویس های رشید یاسمی خریداری شد دست و هنر: مجموعه دست نویس های رشید یاسمی، نویسنده، مورخ، مترجم و شاعر خریداری شده و اینک در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران نگهداری می شود.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، صفحه کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران با بیان این خبر نوشته است: «به تازگی کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد با حمایت هیات رئیسه محترم دانشگاه مجموعه ای از دست نویس های متعلق به غلامرضا رشید یاسمی، استاد فقید دانشکده ادبیات دانشگاه تهران را خریداری نموده است.
این مجموعه شامل ۱۰ جلد دست نویس، یادداشت های سفر تهران به کرمانشاه و موصل، دفتر اشعار، تاریخ نادرشاه، رساله عباس بن علی بن معصوم قزوینی، جغرافیای ماوراءالنهر، یاداشت های تفسیر قرآن و پایان نامه های دانشجویان است.
بیش از ۲۰۰ برگ دست نویس برخی مقالات مرحوم رشید یاسمی، نامه های اداری و شخصی او، قطعات خوشنویسی و دستنویس اشعار وی نیز در این مجموعه وجود دارد. این مجموعه باارزش اسکن شده و به زودی در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.»


غلامرضا رشید یاسمی در ۲۹ آبان ۱۲۷۵ در گهواره کرمانشاه متولد شد. او نویسنده، مورخ، مترجم، شاعر و البته استاد دانشگاه بود.
از آثار یاسمی می توان به «احوال ابن یمین»، «نصایح فردوسی»، «تاریخ ملل و نحل» و «تاریخ مختصر ایران» و در حوزه ترجمه نیز به «تاریخ قرن هیجدهم، انقلاب کبیر فرانسه و امپراتوری ناپلئون»، «ایران در زمان ساسانیان»، «آیین دوست یابی»، «تاریخچه نادرشاه» و... اشاره نمود.
رشید یاسمی در یازدهم اسفندماه ۱۳۲۷ هنگام سخنرانی در دانشکده ادبیات گرفتار سکته مغزی شد اما معالجه شد و بعد از آن بار دیگر به اروپا سفر کرد. بعد از بازگشت به ایران در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۳۰ در تهران درگذشت و در گورستان ظهیرالدوله به خاک سپرده شد.
منبع:

1400/05/05
12:38:06
0.0 / 5
197
تگهای خبر: آثار , خرید , دانشجو , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی