استودیو صدای رودکی

استودیو صدای رودکی استودیو ضبط صدا و موسیقی بنیاد رودکی با حضور سید مجتبی حسینی، معاون هنری وزیر ارشاد و مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی راه اندازی شد.


به گزارش دست و هنر به نقل از روابط عمومی بنیاد رودکی، این استودیو در مرکز آموزش هنری بنیاد رودکی واقع شده و برای استفاده نوازندگان ارکسترهای بنیاد و گروه های هنری مورد استفاده قرار می گیرد.
در ساخت این مجموعه از مکانات استودیویی ضبط و پخش صدا که در دنیا مورد استفاده است بهره گیری شده تا طراحی آن از لحاظ مهندسی صدا هم تا حد امکان استانداردهای لازم را داشته باشد.
متحرک بودن بعضی از دیواره های استودیو رودکی یکی از خصوصیت های آن بوده که امکان اجراهای مختلف را برای آن فراهم نموده است؛ به صورتی که تمام سازها در اجراهای مختلف امکان اجرا در این فضا را داشته باشند.
سید مجتبی حسینی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه رونمایی از استودیو رودکی اظهار داشت: در طول یک سال و چند ماهی که بحران کرونا شروع شد، تمام تلاش همکاران من در بنیاد رودکی معطوف این بود که به شکلی بتوانند از این تهدید فرصت هایی استخراج کنند و با آن فرصت ها بنیاد رودکی را بروزرسانی کنند.
وی با تکیه بر این که یکی از بزرگترین عملیات های عمرانی در حوزه معاونت هنری در چهار سال گذشته، در این دو سال در بنیاد رودکی رخ داده است، افزود: این اتفاق از تعمیرات سازه ای تا بخش های معماری، بطور قطع بزرگترین پروژه عمرانی است که در ۵۰ سال بهره برداری بنیاد رودکی شکل گرفته است.
حسینی افزود: یکی از نگاههای قابل تحسین بنیاد رودکی، در واقع فراهم کردن امکانات مضاعف بوده است. بخشی از این امکانات مضاعف را ان شاءالله در یکی دو هفته آینده که گشایش آن بخش ها خواهد بود گزارش خواهم داد ولی یکی از آنها ایجاد پایگاه هایی برای پشتیبانی از هنرمندان بوده است که همچون آنها میتوان به استودیو ضبط موسیقی و برگزاری مسترکلاس ها و کلاس های خاص اشاره نمود. به این وسیله بنیاد رودکی بدون این که بخواهد رقیب بخش خصوصی باشد یا از تکالیف خودش بیرون برود، می تواند مأموریت خودش را برای پرورش استعدادهای جوان و رشد آنها و عرضه بستر مناسبی برای فراهم آوردن و ضبط کردن آثارشان تمهید کند.
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد در ادامه بیان نمود: استودیو صدایی که امروز در مرکز آموزش بنیاد رودکی افتتاح شد، در جهت همین هدف بوده است. در واقع از این به بعد نوازندگان جوانی که در ارکست های بزرگ با بنیاد همکاری دارند و هنرمندان جوانی که حتی خارج از حوزه بنیاد رودکی فعالیت می نمایند، می توانند از امکانات این خدمت مضاعف استفاده و آثارشان را با سهولت بیشتری ضبط کنند. بطور قطع در حوزه موسیقی کلاسیک، ردیف دستگاهی، موسیقی نواحی این الویت پیشبینی شده است و می توانند از این ظرفیت استفاده کنند.
گفتنی است در این رویداد اجرای دو نوازنده جوان ضبط و پخش گردید.
منبع:

1400/05/19
14:16:58
0.0 / 5
236
تگهای خبر: آثار , آموزش , طراحی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی