رشیدی:

حوزه مد و لباس می تواند به تحقق شعارهای دولت جدید کمک نماید

حوزه مد و لباس می تواند به تحقق شعارهای دولت جدید کمک نماید به گزارش دست و هنر رییس جهاد دانشگاهی هنر اظهار داشت: حوزه لباس از حوزه هایی است که اگر مورد حمایت قرار گیرد، می تواند به دولت برای تحقق شعارهایش کمک نماید.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، افتتاحیه و معرفی برگزیدگان هشتمین جشنواره ملی نقش تن پوش شب گذشته در تالار جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران بصورت خصوصی و فقط با حضور نفرات برگزیده و مسئولین و با حضور معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، محمدهادی عسکری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، ابوالقاسم شیرازی رییس اتحادیه پوشاک تهران، مریم پورشهابی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس، عیسی علیزاده معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی، محمدصادق بیجندی معاون آموزشی جهاد دانشگاهی، مجید رجبی معمار مدیر عامل خانه هنرمندان، بهزاد رشیدی رییس جهاد دانشگاهی واحد هنر، امین مختاری دبیر هشتمین جشنواره ملی نقش تن پوش، دانیال عبادی بازیگر سینما و تعدادی از فعالان عرصه مد و لباس با رعایت پروتکلهای بهداشتی و همزمان بصورت مجازی برای علاقه مندان این رویداد اجرا شد.
کلید اشتغال، ایجاد فرصت ها برای بروز خلاقیت ها از دوره دانشگاه است
در این مراسم معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور ضمن تبریک بابت حضور و مشارکت خلاقانه هنرمندان در هشتمین جشنواره ملی نقش تن پوش اظهار داشت: در کشور ما بحث پوشش موضوع هویت ملی بشمار می رود و در این راستا هنرمندان هر چه بیشتر با استفاده ازخلاقیت و نو آوری به سمت هنر فاخر ایرانی و اسلامی حرکت کنند، پیام و ایفای نقش هویتی که رسالت اصلی این جشنواره ها است بیشتر نمایان شود که جشنواره ملی نقش تن پوش توانسته با ارسال پیام امید، باور و نگاه جوان به آینده تا به الان در این امر مهم موفق عمل کند.
وی در ادامه اضافه کرد: دولت و نهادهای مرتبط در زمینه مد و لباس کشور در امتداد پشتیبانی از جشنواره ملی نقش تن پوش و تولید کنندگان گام های بلندی بر داشته اند. امیدوارم با این پیوندی که بین دانشگاه و صنعت به وجود آمده است زمینه اشتغال زایی دانشجویان بیش از پیش فراهم شود.
معاون رئیس جمهور در ادامه اظهار داشت: یکی از کلیدهای مهم بحث اشتغال، این است که از دوره دانشگاه، فرصت ها را برای بروز خلاقیت و هنر دانشجویان فراهم نماییم و اجازه دهیم ایده های خودشان را به ثمر برسانند.
وی با اشاره به پیگیری بحث گفت وگوی بین نسلی در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، اظهار داشت: یکی از ابعاد این گفت و گو، هنر و خلاقیت است و یکی از ابعاد هنر بطور قطع بحث تن پوش است. اگر بخواهیم در بحث هویت و پوشش و حتی بحث حجاب وارد شویم، زمانی موفق خواهیم شد که بتوانیم بجای روش هایی که از اساس غلط بوده و موفق نبوده، زمینه انتخاب های خوب را فراهم نماییم تا جوانان بتوانند پوشاک زیبا و دارای هویت و آنچه با سلیقه و هویت آنها عجین شده را انتخاب کنند.
ابتکار در آخر سخنرانی خود از دولت دکتر ابراهیم رئیسی خواست به چنین برنامه های هنری مانند جشنواره ملی نقش تن پوش که به خلاقیت دانشجویان و فرصت برای انتخاب های خوب بها می دهد، توجه داشته باشند.
جشنواره نقش تن پوش امیدآفرینی می کند
در ادامه این مراسم محمدهادی عسکری، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار نمود: جشنواره ملی نقش تن پوش با کوله باری از تجربه و اندوخته با تاکید بر نیروهای جوان و خالق سبب پیشرفت و خلاقیت در زمینه مد و لباس کشور شده است.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در ادامه بیان کرد: جشنواره ملی نقش تن پوش بستر ساز ارتباط بین دانشگاه و صنعت را بعنوان افق پیش روی خود قرار داده و امیدوارم همچنان محکم در این راستا گام های بلندتری را کمک نهادهای متولی بر دارد.
عسکری در ادامه اضافه کرد: رسالتی که این جشنواره باید داشته باشد، افزایش ضریب اشتغال پذیری دانش اموختگان دانشگاه ها است و ناگزیر هستیم افق پیش روی جشنواره را متناسب با مقتضیات زمان ترسیم نماییم و در حال حاضر سوق دادن ساختارها و کارکردها برای تقویت بعد کارافرینی جشنواره ضرورت دارد.
وی ضمن تقدیر از کارهای انجام شده و تقویت مقوله آموزش در دوره هشتم این جشنواره، اظهار داشت: ارتباط بین صنف و دانشگاه. یاد دهنده و یادگیرنده بودن با تقویت بنیه دانشگاهی جشنواره از اهمیت ویژه ای برخودار است و پشتوانه علمی و دانشگاهی بعنوان یک ضرورت می تواند در نهایت منجربه کارایی مضاعف و تقویت سطح فرهنگی پوشاک کشور باشد.
مدیرکل فرهنگی وزارت علوم اظهار داشت: مد و پوشاک یک مقوله فرهنگی و اجتماعی است. عناصر و کارگزاران فرهنگی باید سیاست های این حوزه را مبتنی بر الزامات جامعه رعایت و تعیین کنند. سیاست فرهنگی باید تولید امید کند و امکان کنش را فراهم آورد و حتما جشنواره نقش تن پوش تولید امید می کند.
جشنواره نقش تن پوش به بالندگی رسیده است
سپس مریم پورشهابی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور نیز در این مراسم ضمن تشکر از برگزارکنندگان این رویداد ملی، اظهار داشت: جشنواره ملی نقش تن پوش از آنجا که که رویکرد خلاقانه و نو آوری را مطابق با نیاز جامعه امروز در امتداد مد و لباس توسط هنرمندان و دانشجویان دنبال می کند، زمینه شناسایی استعداد های جوانان و باروری اندیشه ها را فراهم نموده است.
پورشهابی با تاکید بر این که بهره گیری از ظرفیت های جامعه آکادمیک کشور می تواند برگ برنده بومی سازی مد و لباس کشور باشد، اظهار داشت: از ین جهت، اهمیت جشنواره هایی مانند نقش تن پوش که با تاکید بر فعالیت دانشجویان کار را پیش می برد، بیش از پیش است.
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور کارنامه این رویداد را با توجه به رویکرد خلاقانه ای که دارد، بسیار موفق ارزیابی کرد و اظهار داشت: این که رویدادی مکرر تکرار شود، یعنی به بالندگی رسیده و امیدواریم شاهد درخشش آن در جامعه باشیم. لباس یکی از مهم ترین مؤلفه های در رابطه با هویت و بالندگی افراد جامعه است و تأثیر زیادی در فرهنگ و ارزش‎ های یک جامعه دارد.
اهتمام جدی مدیران به حوزه لباس و پوشاک
در ادامه این مراسم بهزاد رشیدی، رییس جهاد دانشگاهی هنر ضمن تبریک به مناسبت فرا سیدن سالروز تاسیس نهاد جهاد دانشگاهی و تشکر از مشارکت هنرمندان در هشتمین جشنواره ملی نقش تن پوش بیان کرد: لباس یکی از بخش های مهم فرهنگ و مظاهر تمدنی یک جامعه است و لازم است همه مدیران و متولیان نگاه و اهتمام جدی تر در این راستا اعمال کنند.
وی اضافه کرد: جشنواره ملی نقش تن پوش توانسته با بهره گیری از توان هنرمندان و دانشجویان با تاسی از طرح نقوش و المان های هنری فاخر و اصیل ایرانی اسلامی الگوی موفقی را به جامعه عرضه نماید و همین طور بعنوان پلی بین دانشگاه، صنعت و بازار نقش پر رنگی را ایفا می کند.
رشیدی اشاره کرد: برای ما افتخارآمیز است که این رویداد فرهنگی پس از هشت دوره توانسته الگوهای موفقی را به جامعه و مراکز صنعتی و تولیدی معرفی نماید و فضای گفت و گو و تعامل را بین دانشگاه و مراکز صنعتی و تولیدی فراهم آورد. امروز دولت جدید نیز کار خودرا شروع کرد؛ دولتی که شعار آن جوان گرایی، اشتغال و... است. حوزه لباس از حوزه هایی است که اگر مورد حمایت قرار گیرد، می تواند به دولت برای تحقق شعارهایش کمک نماید.
ارتقای کیفی آثار جشنواره، هدف محقق شده دوره هشتم
امین مختاری دبیر هشتمین جشنواره ملی نقش تن پوش بیان کرد: سعی کردیم تا اجازه ندهیم شرایط کرونا منجر به پسرفت و یا درجا زدن جشنواره شود، و با همین نگاه علاوه بر راه اندازی سامانه نمایشگاه مجازی، فضای فیزیکی جشنواره را نیز گسترش دادیم.
وی در ادامه اضافه کرد: ارتقای کیفی آثار از اهداف اصلی ما بود که با در نظر گرفتن داوری دو مرحله ای، معرفی مشاور به منتخبین مرحله و نظارت روی تولید و اجرای آثار اول کوشیدیم به ارتقای کیفی آثار طراحان منتخب کمک نماییم.
مختاری ضمن اشاره به ادغام داوری های بخش هنر و صنعت توضیح داد: ارتباط بین هنرمندان و صنعت گران بواسطه این جشنواره از جلسه داوری مشترک شکل گرفت و ما 8 اثر برگزیده این جشنواره را اکنون در صف تولید انبوه و ورود به بازار قرار دادیم.
دبیر جشنواره در ادامه به تسهیلات گوناگون ویژه منتخبان و برگزیدگان جشنواره همچون اعطای «نشان شیما» به منتخبان، اعطای «مالیکت معنوی» به برگزیدگان، اعطای عنوان «شرکت خلاق» به برندهای منتخب راه یافته به نمایشگاه و «تخصیص فضای کسب و کار» به نفرات برگزیده در پارک علوم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی اشاره نمود.
هنرمندان را به صنعت پوشاک متصل می کنیم
در ادامه این مراسم بزرگداشتی برای ابوالقاسم شیرازی، رئیس اتحادیه پوشاک انجام شد و پس از پخش فیلم مستندی از نیم قرن فعالیت وی، نشان ویژه این جشنواره توسط عیسی علیزاده، محمدصادق بیجندی، بهزاد رشیدی و مریم پورشهابی به وی اهدا شد.
شیرازی نیز طی سخنانی کوتاه، با ابراز خرسندی از این که در جمع دانشجویان، اساتید و فرهیختگان هست، اظهار داشت: این خواسته دیرینه من بود که محقق شد و الان دانشجویانی که متحمل هزینه های زیاد برای تحصیل شده اند، وارد بخش مهارتی و خلاقانه می شوند و امیدوارم در آینده پیشرفت بیشتری داشته باشند.
وی از جهاد دانشگاهی صمیمانه سپاسگزاری کرد که با کمک خود، دانشجویان را به این مرحله از خلاقیت رسانده است و اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم در صنعت از طرح های این هنرمندان استفاده نمائیم و قول می دهیم این هنرمندان را به تولید متصل کنیم؛ کار شما در امتداد اقتصاد مقاومتی و صیانت از عفاف و حجاب است، جامعه ما به مد و تنوع نیاز دارد.
در این مراسم با اهدای لوح، از مشاورین این جشنواره که از هنرمندان و دانشگاهیان بودند و همین طور از خبرنگار برتر همراه جشنواره تقدیر به عمل آمد. آزاده عسگری، فرامرز فرمانی، مرسده حیدری و مرضیه زارع مشاورین جشنواره و سارا فرجی خبرنگار خبرگزاری مهر خبرنگار برتر عرضه شدند و توسط مهدی محمودی، دانیال عبادی و امین مختاری از ایشان تقدیر گردید.


منبع:

1400/05/24
14:28:32
0.0 / 5
209
تگهای خبر: آثار , آموزش , بازی , بازیگر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی