30 شهریور 59 در مرزها چه گذشت؟

30 شهریور 59 در مرزها چه گذشت؟ جنگ تحمیلی عراق ضد ایران در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ با حمله جنگنده های بعثی به ۱۰ فرودگاه کشورمان به صورت رسمی آغاز شد، اما روز پیش از آن، یعنی در ۳۰ شهریور چه اتفاقی در مرزها افتاده بود؟به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، روزنامه «جوان» در ادامه نوشت: با هم نگاهی به اتفاق های روز ۳۰ شهریور ۱۳۵۹ می اندازیم.

پاسگاه مومنی

امروز عراق بار دیگر شهرهای خرمشهر، آبادان و پاسگاه مؤمنی از توابع خرمشهر را هدف حملات خمپاره ای قرار داد. پاسگاه مومنی ۱۰ روز قبل هم توسط نیروهای دشمن مورد هجوم قرار گرفته بود و دو تن از مدافعان آن به شهادت رسیده بودند. خرمشهر و آبادان حداقل از ۱۰ روز قبل، حالت جنگی به خود گرفته اند. از همین جاست که مردم خرمشهر مقاومت خویش را نه ۳۴ روز که ۴۴ روز می دانند.

امروز (۳۰ شهریورماه ۱۳۵۹) نیروی دریایی عراق به پاسگاه دریایی ایران در خرمشهر حمله کرد و طرفین با یکدیگر درگیر شدند. در این درگیری یک ناوچه خودی هدف آتش دشمن قرار گرفت و غرق شد. در آبادان که تقریباً چسبیده به خرمشهر است و برخی نواحی آن از راه اروند رود با عراق همرزم است، پالایشگاه آبادان، پایگاه خسروآباد و اسکله ۱۱ و ۱۲ از جانب توپخانه دشمن مورد حمله قرار گرفتند. فاصله شهر تا عراق آنقدر کم است که دشمن می تواند با سلاح سبک هم آبادان را مورد هجوم قرار بدهد. در حملات امروز تانکر نفت جزیره مینو غرق شد و دو مجروح و دو مفقودالاثر برجای گذاشت. همینطور یک قایق ایرانی که قصد داشت مجروحین را منتقل کند مورد برخورد گلوله توپ دشمن قرار گرفت و غرق شد. حملات دشمن عکس العمل خودی را به دنبال داشت و یک کشتی تجاری عراق در اروندرود هدف آتش خودی قرار گرفت و صدمه دید. در فکه که شمال خوزستان قرار دارد، دشمن پاسگاه های خودی را هدف قرار داد.

جنگ تمام عیار

وقایع امروز ۳۰ شهریور ۵۹ چیزی از یک جنگ تمام عیار کم نداشت. رفته رفته مردم عادی هم متوجه شدند در آستانه یک جنگ بزرگ قرار دارند. عراق که از روزهای قبل بندر خرمشهر را بارها و بارها مورد حملات محدود قرار داده بود، رفته رفته بر حملات خود افزود و هربار خشن تر از قبل ظاهر شد. همین روز گذشته (۲۹ شهریورماه ۵۹) بود که نبرد سنگینی از دهانه اروندرود تا خرمشهر رخ داد.

خلاصه این درگیری ها به این شرح بود: پاسگاه خین مورد تجاوز قرار گرفت، ترمینال نظامی بندر خرمشهر هدف حمله عراق قرارگرفت، یک کشتی تجاری ایران هدف آتش عراق قرار گرفت و صدمه دید، یک قایق ژاندارمری جمهوری اسلامی در اروند هدف آتش دشمن قرار گرفت و غرق شد، ضمناً چند نفر از پرسنل ژاندارمری مجروح شدند، دو قایق کوچک موتوری ایران که در داخل اروند متوقف بودند بر اثر تیراندازی نیرو‏های عراقی غرق شدند که نیرو‏های خودی هم متقابلاً عکس العمل نشان دادند. عصر ۲۹ شهریور ناوچه شماره ۴ عراقی در محل تلاقی رود اروند و نهر خین هدف قرار گرفت و منهدم شد، یک کشتی لایروبی عراق در کنار اروند هدف قرار گرفت و غرق شد، یک ناوچه موشک انداز در دهانه اروند مورد برخورد آتش خودی قرار گرفت و غرق شد.

آخرین تجاوز قبل از جنگ

امروز (۳۰ شهریورماه ۱۳۵۹) همینطور پاسگاه های گیسکه، چغاحمام و چیلات در مرزهای سومار، نفت‏شهر و دهلران به تصرف ارتش عراق درآمدند. عراق نیمی از هواپیماهای خویش را به عربستان، کویت، امارات، عمان، یمن شمالی و اردن فرستاد تا در مقابل حملات متقابل ایران در امان باشند و ستاد لشکر ۵ مکانیزه عراق به تمامی واحدهای تابعه دستور داده تا اطلاع ثانوی سکوت رادیویی را رعایت نمایند.

نهایتاً این که اگر تا روز ۳۰ شهریور ۶۰۵ حمله و تجاوز از جانب عراق به مرزهای ایران به ثبت رسیده بود، امروز آخرین حمله ارتش عراق پیش از شروع رسمی جنگ با حمله به کشتی تجاری در خور موسی در خلیج فارس به ثبت رسید. روز بعد ارتش عراق حمله سراسری خویش را انجام داد و جنگ تحمیلی رسماً شروع شد.

منبع:

1400/06/30
09:00:16
0.0 / 5
226
تگهای خبر: مد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی