مروری بر فداکاری دریاقلی سورانی

مروری بر فداکاری دریاقلی سورانی به گزارش دست و هنر او ابتدا مبادرت به شناسایی دشمن کرد و بعد از آن در حالیکه هم خودرو سواری و هم موتور داشت برای اینکه عراقی ها متوجه حضورش نشوند بلافاصله با دوچرخه ای به طرف آبادان به راه افتاد و مسیر ۹ کیلومتری آنرا به سرعت طی کرد و خبر را به شهر رساند.به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، دریاقلی سورانی در سال ۱۳۲۴ در روستای یانچشمه در نزدیکی سد زاینده رود در استان چهارمحال و بختیاری متولد شد. دوران کودکی را در آن جا گذراند و پس از مدتی در دوران جوانی به آبادان مهاجرت کرد. دریاقلی سورانی اوراق فروشی بود که در گوشه ای از «کوی ذوالفقاری» آبادان و در گورستانی از اتومبیل های فرسوده زندگی می کرد.

خرمشهر که سقوط کرد با نزدیک شدن دشمن به بهمنشیر عملا آبادان در محاصر افتاده بود. در این شرایط دریاقلی حضور یافت و بنیانگذار حرکتی شد که بعدها رادیو عراق به صراحت اعلام نمود که شخصی به نام «دریاقلی سورانی» طرح عملیات عراق در آبادان را با شکست مواجه کرده است.

ماجرای شکست عراقی ها در آبادان

در روز واقعه (هشتم آبان ۱۳۵۹) دریاقلی به همراه پسرش در همان محل کارش در ذوالفقاریه مشغول کار بود که متوجه عبور سربازان عراقی از بهمنشیر شد. عراقی ها اصلا تصور نمی کردند کسی در آن حوالی باشد و با خیال راحت درحال عبور از عرض رودخانه بودند.

*سالروز عملیات کوی ذوالفقاری

او ابتدا مبادرت به شناسایی دشمن کرد و بعد از آن در حالیکه هم خودرو سواری و هم موتور داشت برای اینکه عراقی ها متوجه حضورش نشوند بلافاصله با دوچرخه ای به طرف آبادان به راه افتاد و مسیر ۹ کیلومتری آنرا به سرعت طی کرد و خبر را به شهر رساند.


البته با وجود آن همه خمپاره و گلوله هایی که به جاده ها و مسیرهای عبوری خورده بود بعید است که همه راه را هم با دوچرخه رفته باشد و بطور قطع بخشی از مسیر را هم دویده و پیاده طی کرده است.

روایت شهادت دریاقلی

احمدقلی سورانی می گوید: بعد از واقعه کوی ذوالفقاریه دریاقلی هم به مدافعان آبادان پیوست و بر اثر انفجار یک خمپاره پایش قطع شد و بعد از آن برای مداوا به تهران اعزام شد و در بیمارستان سینا بستری شد. او مظلومانه و تنها در همان جا به شهادت رسید و در بهشت زهرا(س) به خاک سپرده شد. مدت ها به دنبال برادر شهیدم جست وجو کردم و در دفتر درگذشتگان بهشت زهرا(س) نام او را یافتم و وقتی با تاریخ هجری قمری مطابقت دادم، متوجه شدم که ایشان مقارن با روز عاشورای حسینی به خاک سپرده شده و امیدارم روح پاکش با ابا عبدالله الحسین و شهدای اسلام و انقلاب اسلامی محشور شود.

داستان زندگی و فداکاری دریاقلی سورانی در کتاب ششم ابتدایی آورده شده و محمدرضا ترکی شعری در وصف این واقعه سروده است. در سال ۱۳۸۷ داستان زندگی دریاقلی سورانی ساخته شد؛ فیلم «شب واقعه» که در آن حمید فرخ نژاد نقش دریاقلی سورانی را بازی کرده است.

1400/08/09
12:06:29
0.0 / 5
258
تگهای خبر: بازی , فیلم , كتاب , مد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی