تولد یک انجمن جدید برای میراث تمدنی ایران

تولد یک انجمن جدید برای میراث تمدنی ایران انجمن مردم نهاد «همگرایی مواریث تمدن ایرانی» اعلام موجودیت کرد و ناصر تکمیل همایون آنرا اصیل ترین اتحادیه منطقه ای جهان نامید.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، در مراسم اعلام موجودیت انجمن همگرایی مواریث تمدنی ایران که در خانه‌ی اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد، جمع کثیری از علاقه مندان، هنرمندان و فرهیختگان حضور داشتند.
در ابتدای این مراسم، دکتر حسین رمضانی خردمردی ـ عضو هیأت مدیره انجمن همگرایی مواریث تمدن ایرانی ـ تاریخچه طرح همگرایی منطقه ای در زمینه تمدن ایرانی در سه دهه قبل و روند طی مراحل ثبت رسمی انجمن و دریافت پروانه فعالیت را برای حضار تشریح کرد.
سپس دکتر ناصر تکمیل همایون، عضو هیأت مدیره انجمن به ذکر نکاتی درباره اهمیت، جایگاه، فرصت ها و ظرفیت های این انجمن و آرمان آن که کمک به تشکیل اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی است، پرداخت و تاکید کرد که اگر همت شود و این اتحادیه شکل بگیرد، اصیل ترین اتحادیه منطقه ای جهان خواهد بود؛ چونکه ریشه در فرهنگ مشترک مردمان منطقه دارد.
پروفسور داریوش فرهود ـ پدر علم ژنتیک ایران و نویسنده مجموعه کتاب های ایران فرهنگی ـ نیز درباره موضوع فعالیت انجمن، دکتر حسام الدین تالقانی ـ رئیس بنیاد ملی نخبگان افغانستان ـ درباره ضرورت همکاری و همگرایی برای مقابله با خطراتی که این حوزه تمدنی و خصوصاً زبان فارسی را تهدید می کند و دکتر علی اصغر قاسمی ـ مدیرعامل خانه اندیشمندان علوم انسانی ـ درباره اهمیت فعالیت انجمن های مردم نهاد، سخنرانی کردند.


شهرام ایلبگ ـ عضو هیات مدیره و مدیرعامل این انجمن هم گزارشی از آرمان و اهداف و مرام نامه‌ی این انجمن ارائه کرد و دکتر نادر کریمیان سردشتی، رئیس هیأت مدیره این انجمن با تبیین ضرورت همگرایی منطقه ای برمبنای مشترکات فرهنگی و تمدنی جوامع مخاطب انجمن، از مجموعه پژوهش های میدانی خود در کشورهای حوزه‌ی تمدن ایرانی و اینکه چه ظرفیت های بکر و مغفولی برای همگرایی و هم افزایی در این عرصه تاریخی پنهان مانده است، سخن گفت.
اجرای شاهنامه خوانی هنرمند خردسال (یسنا بهنام نیا) و گروه دف نوازان حافظ (به سرپرستی استاد حامد سهرابی) و سروده هایی از موسیقی سنتی ایرانی (گروه هنری استاد محمود بخرد از شاگردان استاد محمدرضا شجریان) از دیگر برنامه های این مراسم بود که در آن شخصیت های علمی، فرهنگی و هنری همچون پرفسور حسن امین، میلاد کیایی (استاد موسیقی)، منوچهر علیپور (بازیگر سینما)، سیدمسعود حسینی (استاد دانشگاه هرات) و بسم الله شریفی (شاعر افغانستانی) حضور داشتند.

1400/11/01
12:42:54
0.0 / 5
240
تگهای خبر: انجمن , بازی , بازیگر , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی