پاسخ اوقاف به اعتراض ها به ساماندهی قبرهای امامزاده عبدالله شهرری

ما به قبور امامزاده جسارت نكرده ایم

ما به قبور امامزاده جسارت نكرده ایم دست و هنر: كارشناس اوقاف و امور خیریه شهرستان ری اعلام نمود: ما به هیچ قبر و مقبره ای در امامزاده عبدالله جسارت نكرده ایم و این تعمیرات و مرمت ها برای راحتی حال مردم و عبور و مرور آن ها صورت گرفته است.حجت الاسلام والمسلمین حسن خانی در گفت وگو با ایسنا درباره طرح ساماندهی و یكسان سازی قبرها در بزرگ ترین قبرستان شهر ری كه میراث فرهنگی اعتراض كرده است بدون اطلاع این اداره آن عملیات در حال انجام می باشد، اظهار نمود: امامزاده عبدالله ۱۴ هكتار است كه قبرستان ها و محوطه هایی در كنار این امامزاده قرار دارد و پس از بهشت زهرا بزرگترین قبرستان استان تهران است.

وی تصریح كرد: این مجموعهدر حدود ۸۰۰ مقبره دارد كه این مقبره ها در حیاط های كناری امامزاده عبدالله است و در تعمیراتی كه از جانب سازمان اوقاف و امور خیریه انجام شده است، هیچ گونه تخریبی نسبت به این مقبره ها نداشته ایم و ما در محوطه اصلی و ورودی امامزاده عبدالله مشغول فعالیت و ساماندهی هستیم و حیاط بزرگی كه در حدود یك هكتار است و مقبره ای در آن نیست كه به ثبت میراث فرهنگی رسیده باشد و ما با قسمت هایی كه به ثبت میراث فرهنگی رسیده باشد كاری نداریم.

كارشناس فرهنگی اداره اوقاف شهرری خاطرنشان كرد: دلیل اینكه ما این مرمت و تعمیرات را داشتیم این است كه سطوح و قبرها بالا و پایین بود و ممكن بود مردم برای رفت و آمد و در مراسم های خاكسپاری كه دارند دچار مشكل شوند و برف و باران كه می آمد مردم در این مسیر به راحتی نمی توانستند رفت و آمد كنند. در محدوده ای كه ما فعالیت می نماییم هیچ مقبره ای وجود ندارد و هیچ قبری ثبت ملی نشده است.

خانی خاطرنشان كرد: طبق برنامه های داخلی بقاء متبركه بنا شد زیر نظر سازمان اوقاف و امور خیریه یك هم سطح سازی برای رفاه حال مردم در این مقبره صورت بگیرد. سنگ قبرهایی هم كه برداشته می گردد اگر به صورت كامل تخریب نشود در اختیار بازماندگان قرار می گیرد. محدوده ای كه ما در حال كار كردن هستیم مربوط به ۴۰ یا ۵۰ سال پیش است و قوانین دفن در بقاع متبركه این است كه طبق ضوابط هر آستانی ممكن است این تعمیرات هر چند سال یك بار صورت بگیرد.

وی خاطرنشان كرد: ما در صدد هستیم كه این آرامستان یك شكل شود و هم سطح شود و پستی ها و بلندی های آن از بین برود. ما به هیچ قبر یا مقبره ای جسارت نكرده ایم و همواره در صدد همكاری با سایر سازمان ها، نهادها و ارگان ها هم هستیم. این مرمت و تعمیر جزو دستورات و برنامه های سازمان اوقاف و امور خیریه است و به آثار تاریخی آسیبی وارد نشده است.
1396/11/18
12:52:16
5.0 / 5
4927
تگهای خبر: فرهنگ , مد , میراث فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی