رونمایی از دومین پاپیروس بلند مصر

رونمایی از دومین پاپیروس بلند مصر به گزارش دست و هنر، دومین پاپیروس بلندی که تابحال در مصر کشف شده است، در جریان مراسمی واقع در «موزه مصر قاهره» رونمایی گردید.


به گزارش دست و هنر به نقل از نشنال، «پاپیروس وزیری شماره یک» ۱۶ متر طول دارد و روی آن عباراتی از «کتاب مردگان» مصریان باستان نوشته شده است. این پاپیروس توسط گروهی متشکل از باستان شناسان مصری در بیست ودوم ماه مه سال ۲۰۲۲ در «گورستان سقاره» واقع در قاهره کشف شد.


«کتاب مردگان» در واقع مجموعه ای از طلسم هاست که مصریان باستان گمان می کردند به فرد متوفی در مسافرت به جهان زیرین یاری می رساند.
در این باره بیشتر بخوانید:
گورستانی به وسعت تاریخ مصر باستان
راهنمای مصریان باستان به منظور زندگی بعد از مرگ
به رغم اینکه کشف این طومار باستانی سال قبل اعلام شده بود، اما تا روز دوشنبه از آن رونمایی نشده بود. «مصطفی وزیری»، دبیرکل شورایعالی آثار باستانی مصر از این پاپیروس در جریان نمایشگاه جدید «موزه مصر» رونمایی نمود. این پاپیروس به افتخار «مصطفی وزیری»، «پاپیروس وزیری شماره یک» نام گرفته است.


از ماه مه تابحال متخصصان مشغول مرمت این پاپیروس بوده اند.
باستان شناسان این پاپیروس را به همراه تابوت دان مردی به نام «اهمسه» کشف کردند و معتقدند قدمت طومار به ۵۰ سال قبل از میلاد می رسد. عبارات آن بر مبنای نوعی مختصرنویسی مصر باستان نوشته شده است که اغلب توسط کاهنان استفاده می شد و ۱۳ بخش از «کتاب مردگان» را شامل می شود.


عبارات این طومار در چارچوب ۱۵ ستون به همراه تصویرگری و هیروگلیف نوشته شده اند. نام «اهمسه» ۲۶۰ بار در این پاپیروس پیدا شده است.
«پاپیروس وزیری شماره یک»


منبع:

1401/12/04
12:23:42
0.0 / 5
195
تگهای خبر: آثار , كتاب , متخصص , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی