در گفتگو با مهر مطرح شد:

مشكلات هنرمندان صنایع دستی در مناطق زلزله زده، چشم به راه تسهیلات

مشكلات هنرمندان صنایع دستی در مناطق زلزله زده، چشم به راه تسهیلات دست و هنر: یكی از درخواست های نایب رئیس اتحادیه فرش سرپل ذهاب این است كه تسهیلاتی چون وام های كم بهره در اختیار هنرمندان قرار بگیرد تا مواد اولیه مورد نیاز خویش را تامین كنند.بشره شیری هنرمند و نایب رئیس اتحادیه فرش سرپل ذهاب، در گفتگو با خبرنگار مهر به شرایط اداره میراث فرهنگی در این منطقه زلزله زده اشاره و بیان كرد: پیش از این كه زلزله بیاید، اداره میراث فرهنگی سرپل ذهاب، یك اتاق بود كه حالا دیوارهای آن اتاق ترك خورده و ای كاش جای دیگری را در اختیار مسئولان قرار دهند تا هنرمندان بدانند برای پیگیری مطالبات خود به كجا رجوع كنند.
نایب رئیس اتحادیه فرش سرپل ذهاب با اشاره به نمایشگاهی كه مقرر است همزمان با نوروز در این شهر برگزار شود، اظهار داشت: مقرر است در آستانه نوروز، نمایشگاهی در سرپل ذهاب برگزار گردد. هنرمندان این شهر بیشتر در زمینه معرق و منبت كاری فعالیت می نمایند و امیدواریم تا آن زمان فضایی به ما اختصاص داده شود تا هم بتوانیم در آن كار نماییم هم كارهامان را به نمایش بگذاریم.
شیری عمده مشكل فعالان در زمینه چوب در شهر سرپل ذهاب را تامین مواد اولیه دانست و اضافه كرد: معاون صنایع دستی استان كرمانشاه به این شهر آمده بود تا در جریان مردم سرپل ذهاب قرار گیرد. عمده مشكل هنرمندان، تامین مواد اولیه است. خود من نمی توانم یك میز كار برای خودم تهیه كنم. به همین خاطر اگر خوب است تسهیلاتی چون وام با بهره اندك، در اختیار هنرمندان قرار گیرد تا بتوانند دوباره به زندگی عادی برگردند.
این هنرمند صنایع دستی، پیش از این در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشته بود: ۵۰۰ نفر از زنان بیمه فرش هستند و مستقیم یا غیرمستقیم با اتحادیه سر و كار دارند چون كه فرشبافی كه انواع گلیم و گبه را شامل می گردد جزو مشاغل خانگی است و هر زن می تواند یك دار به پا كند و به بافت گلیم، گبه و قالی بپردازد.
نایب رئیس اتحادیه فرش سر پل ذهاب پرداخت بیمه را یكی از مشكلات جدی قالیبافان در شهرهای زلزله زده استان كرمانشاه دانسته و افزوده بود: ما موظف بودیم هر سه ماه یك بار پول بیمه خویش را به یكی از شعب وابسته به سازمان تامین اجتماعی واریز نماییم اما در شرایط كنونی این امكان برای ما وجود ندارد امیدوارم سازمان تامین اجتماعی، شرایط هنرمندان استان كرمانشاه و شهر سر پل ذهاب را درك كند و به ما فرصتی دهد تا آرامش خویش را به دست آوریم و شرایط تا اندازه ای به روال عادی برگردد.
رئیس اتحادیه فرش سرپل ذهاب همینطور اظهار داشت: در این شهر كارگاه خاص فرشبافی وجود ندارد چون كه این شغل در شمار مشاغل خانگی است و نخ و نقشه و مواد اولیه را در اختیار ما قرار می دهند و ما به اتحادیه خبر می دهیم كه در حال چله كشی و بافت فلان طرح هستیم. اما ما دلمان می خواهد یك تعاونی شكل بگیرد تا در آن عضو شویم. وام دریافت و مواد اولیه را تهیه نماییم.

1396/11/26
16:08:38
5.0 / 5
4536
تگهای خبر: بیمه , صنایع دستی , فرهنگ , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی