مجید قیصری:

بار زنده نگه داشتن فضای ادبی بر دوش جشنواره هاست

بار زنده نگه داشتن فضای ادبی بر دوش جشنواره هاست دست و هنر: مجید قیصری می گوید: چون در سطح كشور مجله ای كه به صورت تخصصی به ادبیات داستانی بپردازد نداریم، همه تلاش می كنند به گونه ای فضای ادبی پویا باشد و در شرایط فعلی بار زنده نگه داشتن این فضا بر دوش جشنواره های مختلف ادبی است.


این داستان نویس در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به كاركرد جشنواره ها اظهار نمود: نویسندگان باید برای نوشتن انگیزه داشته باشند و در این راستا جشنواره ها می توانند انگیزه لازم را برای نویسندگان تولید كنند.

او اضافه كرد: اگر قرار باشد كار اساسی و جدی صورت گیرد می توان به برگزاری نشست ها و كارگاه ها توجه داشت و از همه مهم تر این است كه راهكاری جدی پیدا كرد كه این بی انگیزگی را از بین ببرد.

قیصری در ادامه اظهار داشت: البته بهبود شرایط اجتماعی برای نویسندگان هم منجر به انگیزه می گردد. برای مثال وقتی تیراژ كتاب و حق تألیف پایین است و مجلات تخصصی ادبی وجود ندارد كه فعالیت نویسندگان را منعكس كند جشنواره باآنكه انگیزه می دهد اما بعنوان یك درمان كوتاه مدت است و در انگیزه دادن به نویسندگان اثرات بلندمدت ندارد.

او در پاسخ به این كه آیا برگزاری جشنواره ها می تواند صدمه هم داشته باشد اظهار داشت: معتقدم در هر حركت و فعالیت هنری آفاتی وجود دارد؛ ولی مهم این است كه ببینیم هدف اصلی از هر فعالیت هنری چیست؟ جشنواره ها فی نفسه حركت مثبتی محسوب می شوند چون به دنبال استعدادیابی هستند.

قیصری در انتها این گفت وگو كه در قزوین انجام شد بیان كرد: هرچند در زمینه داستان نویسی در حوزه هنری قزوین شاهد اتفاقات خوبی هستیم اما هنوز آن طور كه باید و شاید نویسندگان در قزوین گام بلندی برای پیشرفت برنداشته اند. قزوین بضاعت های زیاد اجتماعی و تاریخی دارد كه مغفول مانده است و نویسندگان با دستمایه قرار دادن وقایع تاریخی و اجتماعی این شهر می توانند آثار خوبی خلق كنند.
1396/12/02
13:21:11
5.0 / 5
4305
تگهای خبر: جشن , جشنواره , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی