در آیین مسابقه شاهنامه خوانی بانوان خراسانی مطرح شد

دغدغه فردوسی طرح جنسیتی در شاهنامه نیست

دغدغه فردوسی طرح جنسیتی در شاهنامه نیست دست و هنر: یك شاهنامه پژوه اظهار داشت: اساسا طرح این پرسش كه آیا شاهنامه كتاب مردان است یا كتاب زنان از اساس بیراه خواهد بود. چون كه به یقین می توان گفت، دغدغه ی فردوسی بزرگ در هیچ كجای شاهنامه طرح تفوق نژادی و یا جنسیتی نبوده است.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، كیمیا تاج نیا - شاهنامه پژوه - در آیین اختتامیه شاهنامه خوانی بانوان خراسانی به نازك كاری زنانه در داستانی از شاهنامه اشاره و به چگونگی حضور و نقش آفرینی زنان در جهان شاهنامه كه محل مباحثات دراز و البته روشن گرانه ای در تاریخ پژوهش های ادبی درباره ی شاهنامه بوده است، پرداخت.
او ادامه داد: نكته ی گفتنی آن كه حكیم هنگام پی افكندن این كاخ بلند از توجه به وجوه نغز و بسیار رنگ زنده گی فارغ نمانده. یكی از این وجوه نغز شناخت دقیق فردوسی بزرگ از جهان نرم و نازك زن هاست. برای حكیم زبان آوری چون او كه دغدغه اش نجات فرهنگ و زبان پارسی است این اندازه شیرین كاری و نغز پردازی در طرح و ترسیم حالات زنانه در بعضی داستان های شاهنامه و این رویكرد و گفتمان مهربان و نیكخواهانه با جهان زنانه وجه درخشان و ممتازی بشمار می رود.
تاج نیا در بخش دیگری از صحبت هایش به داستان عاشقانه زال و رودابه اشاره و اظهار داشت: فردوسی در این داستان به شكل هنرمندانه تصویر حالات مردانه و دخترانه را به زیبایی بیان كرده است. جزئی نگاری فردوسی از زیبایی رودابه نشان دهنده آشنایی حكیم با عناصر و اركان زیبایی زنانه است.


او افزود: نگاه فردسی كه نگاهی جامع است و مجموعه بایستگی ها و شایستگی ها و آرایش و دانش و خواسته را عناصر شكل دهنده ی زیبایی زنانه به حساب می آورد.
این مراسم با شاهنامه خوانی و خواندن بیانیه هیات داوران توسط مهدی زمانی داور جشنواره و عضو هیات مدیره خرد سرای فردوسی ادامه پیدا كرد.
برگزیدگان جشنواره شاهنامه خوانی بانوان در چهار بخش اعلام شدند و رودابه قبولیان در بخش بهترین لحن حماسی، زهرا موسوی در بخش بهترین طراحی لباس، سمانه مصدق در بخش بهترین درست خوانی و الهه بلوچی در بخش بیشترین پیشرفت نفرات برتر شدند. در مجموع زهرا موسوی، سمانه مصدق و رودابه قبولیان به ترتیب بعنوان بهترین شاهنامه خوان ها اول تا سوم شدند.
مرضیه بادسار، دكتر غزاله شریفیان، دنیا خادمی، مریم جعفر زاده، معصومه میر نژاد، سودابه زابلی، زهرا نمازی، صحرا خزاعی، فائزه نیك، صبا كاریزنوی و معصومه جواد نژاد هم دیگر شركت كنندگان شاخص این آیین بودند كه در انتها گواهی شاهنامه خوانی از این مسابقه را دریافت نمودند.
مراسم اختتامیه اولین دوره جشنواره شاهنامه خوانی بانوان با مشاركت انجمن سیاوش، بنیاد فردوسی مشهد و خرد سرای فردوسی و با حضور استادان دوره های تكمیلی دانشگاه و اعضای شورای شهر در نگارخانه گلستانه برگزار گردید كه با استقبال علاقمندان ادب و حماسه پارسی و شاهنامه همراه بود.1396/12/13
17:29:53
5.0 / 5
4526
تگهای خبر: جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی