واگذاری خانه تدین به بخش خصوصی به تعویق افتاد

واگذاری خانه تدین به بخش خصوصی به تعویق افتاد دست و هنر: اداره كل میراث فرهنگی سمنان درمورد واگذاری خانه تدین به بخش خصوصی بیانیه ای صادر و اعلام نمود: این مورد تا اردیبهشت ۹۷ عقب می افتد.به گزارش دست و هنر به نقل از روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سمنان، در متن بیانیه در مورد واگذاری خانه تدین به بخش خصوصی آمده است: «در روزهای اخیر شاهد تعیین تكلیف و واگذاری یكی دیگر از بناهای تاریخی استان سمنان، بعد از سه بار مزایده كشوری بودیم. خانه ای كه مدتی بعنوان مكانی برای پشتیبانی از صنعتگران صنایع دستی سمنان اختصاص یافته بود تا پیش از تعیین تكلیف و واگذاری، متروك نشود. هم اكنون با واگذاری قانونی بنا ازسوی متولی كشوری، شاهد واكنش ها و اظهارنظرهای برخی عزیزان در فضای مجازی و رسانه ها هستیم، اما آنچه مسلم است اساساً هیچ نهاد و تشكل و فردی به اندازه اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سمنان در قبال صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی تحت حمایت خود، احساس وظیفه ومسئولیت ندارد، همان گونه كه پیش از این هم بر همین مدار گام برداشته و اختصاص خانه تدین پیش از واگذاری برای حمایت این قشر و جلوگیری از متروك شدن بنا، نمونه ای از همین دست حمایت ها بوده و بی گمان جمع فعال در خانه تدین هم بر این مهم صحه خواهند گذاشت.
خانه تاریخی تدین بیش از چهار سال است در فهرست واگذاری ها قرار داشته و این اتفاق تازه ای نیست كه طی یك سال، یك ماه یا یك هفته اخیر روی داده باشد. با تمام این احوال هم اكنون با پیگیری دكتر جهانشاهی سرپرست اداره كل میراث فرهنگی استان و با هماهنگی های به عمل آمده با صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی كشور كه ملك مذكور در اختیار آن ها قرار دارد و مسئولیت واگذاری هم در چارچوب قانون به این نهاد سپرده شده، مقرر شد تا اردیبهشت ۹۷ تحویل بنا به برنده مزایده به تعویق بیفتد تا با بررسی جوانب مختلف بهترین تصمیم دریافت شود. در این راستا اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سمنان، گزینه های گوناگونی را طراحی نموده است تا همچنان پشتیبانی از صنعتگران مستقر در تدین ادامه داشته باشد و بیش از گذشته شاهد بهبود فضای كسب وكار صنعتگران عزیز باشیم. بخش مهمی از برنامه های ما در مسیر احیا و بهره برداری از ظرفیت های بافت تاریخی سمنان از مسیر تقویت و توسعه صنایع دستی بخصوص كارگاه ها و مراكز عرضه محقق می گردد و این دو بخش مكمل هم و مولد محصولات گردشگری در مركز استان خواهند بود.
سرپرست اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان به شدت اعتقاد دارد هیچگاه هیچ مسیر بن بستی در حل مشكلات وجود ندارد و در فضای مشورت با بهره گیری از خرد جمعی و به دور از هر جنجال و جریانات هیجانی، اساساً بهترین تصمیم گرفته خواهد شد همان گونه كه در نشست با نمایندگان این مجموعه هم تاكید شده است نگران آینده نباشند چون كه این عزیزان اعضای خانواده بزرگ میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستند و قاعدتاً هیچ خانواده ای هیچگاه در برابر سرنوشت اعضای خویش بی تفاوت نیست.
برنامه ریزی ها برای توسعه همه جانبه بخش های مختلف از نوروز امسال شدت بیشتری خواهد گرفت و اطمینان داریم در ادامه به صورت قطع به یقین، موفقیت های بیشتری در ارتقای حوزه های گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی استان را شاهد خواهیم بود، چراكه دامنه مشاركت و مشورت ما در اتخاذ تصمیمات صحیح گسترده است و مدیران و مسئولین اداره كل در سراسر استان، از هرگونه نقد درست و صحیح، متكی بر خرد و منطق كارشناسانه استقبال خواهند كرد. به باور محكم دكتر جهانشاهی، تیم مدیریتی و بدنه كارشناسی مجموعه اداره كل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان سمنان توانایی لازم برای تولید تحولات بزرگ در استان را دارد و تردیدی نیست كه با حمایت و همراهی دلسوزان واقعی استان چه در بخش دولتی و چه خصوصی بزودی اتفاقات بزرگی رقم خواهد خورد.»

1396/12/21
14:16:42
5.0 / 5
4433
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی