در گفتگو با مهر مطرح شد:

احیا نمادهای نوروزی نیاز به عزم ملی دارد، غفلت از خرده فرهنگ ها

احیا نمادهای نوروزی نیاز به عزم ملی دارد، غفلت از خرده فرهنگ ها دست و هنر: احیاكننده عروسك های بومی ایران اظهار داشت: معرفی نمادهای نوروزی به یك عزم ملی نیاز دارد و از توان اشخاص و موسسه های خصوصی خارج است.افسانه احسانی در گفتگو با خبرنگار مهر و در پاسخ به این كه چرا در مناطق مختلف ایران، كمتر شاهد عروسكی هستیم كه نماد نوروز باشد اظهار داشت: چند وقت پیش سازمان میراث فرهنگی جلسه ای برگزار كرد تا در آن نشست درباره نماد نوروز صحبت شود. بعضی با سبزه موافق بودند برخی با ماهی و عده ای هم می گفتند عروسك «عمو نوروز» را بعنوان نماد انتخاب نماییم. اما واقعیت این كه، كارهای این چنین نباید دولتی باشد به این جهت كه خرده فرهنگ ها فراموش می شوند و یك عروسك بعنوان نماد انتخاب می گردد و عروسك های واقعی دیگر كه نماد نوروز در یك فرهنگ خاص هستند از بین می روند.
عضو هیئت مدیره موسسه آوای طبیعت پایدار به لزوم پژوهش در ارتباط با قومیت ها و خرده فرهنگ های مختلف و پیدا كردن نماد نوروز در آن ها اشاره و بیان كرد: در بعضی استانها «بوكه باران» وجود دارد. برای مثال عروسك بارانی كه در كرمانشاه یا كردستان وجود دارد، با همان مشخصات در ارمنستان هم هست و وقتی چیزی در یك پهنه جغرافیایی دیگر هم وجود دارد، واقعی و اصیل است. ازاین رو در ارتباط با نماد نوروز هم می توان فراخوان داد. بعد به بررسی نماد نوروز در استان های مختلف پرداخت چراكه تكرار و تشابه عروسك ها نشان دهنده هویت آنهاست. پس وقتی نمادهای نورزی اصیل و باهویت شناخته شدند می توانیم این عروسك ها را معرفی و برایشان فرهنگسازی نماییم.
احسانی، پیش از این و در گفتگو با مهر، حفظ اصالت عروسك ها را ضروری دانسته و اظهار داشته بود: امروز، ساخت و طراحی عروسك های بومی به یك حركت ملی تبدیل گشته و این مساله خوشحال كننده است اما یك دغدغه هم وجود دارد و آن از بین رفتن اصالت عروسك های بومی است. به عبارت دیگر، خوب است هر شهر یا منطقه، برای خود نمادی داشته باشد اما ما با یك میراث ناملموس چند هزارساله سروكار داریم كه بازمانده هایش همان است كه در ذهن پیرزنان مناطق روستایی و شهرهای اصیل باقی مانده و وظیفه ماست كه این میراث را احیا نماییم.
به گفته این احیا كننده عروسك های بومی، ابتدا باید این عروسك ها احیا و حداقل موزه ای شوند و ما نمی توانیم بدون پشت سر گذاشتن این مراحل، عروسكی را طراحی و بعنوان عروسك بومی معرفی نماییم چون كه این كار، یك زنگ خطر است و باعث می گردد عروسك های اصیل پیش از این كه از ذهن زنان پیر هر منطقه بیرون بیایند در نطفه خفه شوند. ازاین رو باید در مركز هر استان یك موزه عروسك وجود داشته باشد تا عروسك های اصیل هر منطقه حفظ شوند.
احسانی در پاسخ به این كه آیا خود او بعنوان كسی كه به احیای عروسك های بومی قشم، خراسان جنوبی، قزوین و مناطق دیگری از ایران پرداخته نمی خواهد به نمادهای نوروزی هر منطقه توجه كند اظهار داشت: معرفی نمادهای نوروزی به یك عزم ملی نیاز دارد و دولت و مسئولان فرهنگی باید به این حوزه ورود كنند. زیرا پرداختن به این نمادها از توان اشخاص و موسسه های خصوصی خارج است.

1396/12/29
16:27:43
5.0 / 5
5009
تگهای خبر: فرهنگ , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی