در گفتگو با مهر عنوان شد؛

زندانیانی كه با هنرشان روزگار می گذرانند، ملایر معدن مرواربافی

زندانیانی كه با هنرشان روزگار می گذرانند، ملایر معدن مرواربافی دست و هنر: یك كارآفرین ملایری كه در زمینه مواربافی فعالیت می كند اظهار داشت: ما برای ۳۰۰ زندانی و خانواده های شان با استفاده از مرواربافی كه از انواع سبدبافی است، تولید شغل كرده ایم.مسعود غفاری از كارآفرینان و فعالان حوزه صنایع دستی، در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن معرفی هنر مرواربافی اظهار داشت: این هنر یكی از رشته های صنایع دستی و از انواع سبدبافی است كه در سال های اخیر در استان همدان (شهر ملایر) و همینطور در گیلان رواج یافته است. مروار یك نوع چوب تركه است كه در منطقه سولقان در اطراف تهران، بهارِ همدان، ملایر و مراغه كاشته می گردد و با آن انواع و اقسام سبد در اندازه های مختلف، جامیوه ای، جانانی، جا لیوانی و لوازم دیگر می بافند و از نظر شكل و ظاهر به محصولات بامبوبافی بسیار شبیه است.
این كارآفرین به این كه ۳۰۰ خانواده زندانی با استفاده از مرواربافی روزگار می گذرانند اشاره و بیان كرد: زمانی كه معاونت صنایع دستی همدان پیشنهاد تولید اشتغال برای زندانیان یا خانواده آن ها را با استفاده از مرواربافی مطرح كرد، ما دست به كار شدیم و تا كنون توانسته ایم ۳۰۰ خانواده در ملایر را تحت پوشش خود قرار دهیم و برایشان كارآفرینی نماییم. این افراد حداقل حقوق مقرر از جانب سازمان تامین اجتماعی را دارا هستند.
غفاری كه محصولات مرواربافی خویش را در بیست و نهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی (عیدانه) عرضه نموده بود اظهار داشت: استادكاران ما مروابافی ملایر را به مدت سه ماه و به صورت مجانی به زندانیان یا خانواده آن ها آموزش می دهند. بعد از اموزش، مواد اولیه را در اختیارشان می گذاریم تا به تولید سبد و جالباسی و جاكفشی و سبد نان و دیگر محصولات بپردازند.
او ملایر را معدن مرواربافی دانست و اضافه كرد: زمینی برای كاشت و برداشت مروار تهیه كرده ایم تا مواد اولیه این كار را هم خودمان تولید نماییم. مروار را می توان تا شش بار در یك سال برداشت كرد. زمانی كه مروار را می چینیم داخل آب جوش حرارت می دهیم و سپس كار بافتن شروع می گردد.
غفاری به این كه نمایشگاه ها و بازارچه های صنایع دستی بر فروش این محصولات تاثیر می گذراند اشاره و بیان كرد: برای این نمایشگاه ها بااید تبلیغات خوب و درستی وجود داشته باشد.

1397/01/18
14:34:40
4905
5.0 / 5
تگهای خبر: صنایع دستی , محصولات , مد , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی