داستان حفاری فاضلاب و كشف گورهای پارتی در اندیمشك

داستان حفاری فاضلاب و كشف گورهای پارتی در اندیمشك دست و هنر: فصل اول كاوش نجات بخشی در محدوده حفاری شركت آب و فاضلاب اندیمشك خوزستان به كشف گورهایی مربوط به دوره های اسلامی و پارتی در این شهر منجر گردید.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، شهریور سال گذشته، در جریانِ عملیات حفاری و لوله‎گذاریِ شركت آب وفاضلاب شهرستانِ اندیمشك در سطح این شهرستان، كاركنان این شركت در بلوار پیروزی با آثاری تاریخی مانند ظروف سفالی و بقایای استخوانی برخورد می‎كنند در جریان انجام این عملیات در دو نقطه ی دیگر هم نمونه ای ازاین آثار به دست آمد كه سبب شد میراث فرهنگی عملیات لوله‎گذاری را متوقف و كاوش نجات بخشی در این مناطق را آغاز كند.

در همان زمان در كنار ظروف سفالی به دست آمده در دیواره ها در ایام نخست كاوش در چاله های حفاری شده برای لوله كشی آب و فاضلاب، دو ظرف "خمره" و "قمقمه" سفالی سالم به دست آمد، اما بعد از آن جستجوهای بیشتر نشان از بقایای دوران اسلامی در شهرستان اندیمشك دارد و از جانب دیگر در مطالعات كارشناسی اولیه شواهد نشان از وجود آثاری مربوط به دوران تاریخی و احیانا دوران پارت (اشكانی) داشت.

یوسف دیناروند، سرپرست كاوش نجات بخشی در محدوده حفاری شركت آب و فاضلاب اندیمشك دی ماه سال قبل نیزدر جریان ادامه ی بررسی ها گفته بود؛ در جریان بررسی های مطالعاتی در این نقاط؛ ثبت، ضبط و مستندنگاری آثار به دست آمده در این مناطق توسط باستان شناسان انجام شد، همینطور با وجود شرایط اضطراری این كاوش، باستان شناسان در تلاش هستند تا به بهترین و دقیق ترین شكل، یافته های موجود را ثبت و مستندنگاری كنند.

اكنون دیناروند با بیان اجرائی شدن عملیات نجات بخشی در این بخش تاریخی می گوید: بر مبنای نتایج اولیه این كاوش، از این مكان حداقل در دو دوره اسلامی و پارتی به عنوان محلی برای تدفین استفاده می شده است كه گورهایی از هر دو دوره در این فصل، مورد كاوش قرار گرفت.

به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به قول این باستان شناس؛ تصاویر قدیمی نشان داده است كه حداقل در ۴۰ تا ۵۰ سال پیش، استقراری احیانا مسكونی به شكل یك تپه در نزدیكی این مكان وجود داشته كه امروزه اثری از آن دیده نمی گردد.

وی با بیان این كه ادامه و تكمیل مطالعات این كاوش می تواند به روشن شدن وضعیت استقرارهای در رابطه با این تدفین ها و كسب اطلاعاتی از شرایط فرهنگی تپه ای كه در سال های پیش از بین رفته كمك نماید، ادامه می دهد: در این فصل از كاوش، مطالعات میان رشته ای مانند ژئومورفولوژی و استخوان دیرینه شناسی هم در كنار كار دیرینه شناسی صورت گرفته كه نتایج آن به كسب اطلاعات دقیق تر از گذشته اندیمشك كمك می نماید.
1397/01/20
22:16:00
5.0 / 5
4595
تگهای خبر: آثار , شركت , فرهنگ , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی