غرفه صربستان در نمایشگاه كتاب تهران راه اندازی شد

غرفه صربستان در نمایشگاه كتاب تهران راه اندازی شد دست و هنر: غرفه صربستان بعنوان میهمان ویژه در سی و یكمین نمایشگاه كتاب تهران شروع به كار كرد.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، غرفه صربستان كه امسال میهمان ویژه سی و یكمین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران است، همزمان با روز اول نمایشگاه بین المللی كتاب تهران (12 اردیبهشت ماه) با حضور وزیر فرهنگ و اطلاع رسانی كشور صربستان و جمعی از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی راه اندازی شد.
در این مراسم ولادان ووكوسایوویچ، وزیر فرهنگ و اطلاع رسانی كشور صربستان با ابراز شادمانی از حضور این كشور در نمایشگاه كتاب، اظهار نمود: امیدواریم روزهای پرشكوهی را در نمایشگاه داشته باشیم.
او با اشاره به حضور نویسندگان صرب در نمایشگاه اظهار داشت: امیدوارم این مورد سبب افزایش همكاری نویسندگان صرب با نویسندگان ایرانی باشد. علاوه بر این كه در بحث كتاب و كتابخوانی همكاری داشته باشیم امیدوارم حضور ما در نمایشگاه سبب افزایش همكاری دو كشور در زمینه فرهنگ باشد و شاهد ترجمه كتاب با زبان یكدیگر باشیم. فرهنگ مانند موزیك و آوایی است كه بر تاریخ كشورها وجود دارد.
سپس محسن جوادی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به حضور ایران بعنوان میهمان ویژه در نمایشگاه صربستان در دو سال قبل اظهار نمود: ایران و صربستان پس از 80 سال روابط دیپلماتیك به دنبال گسترش روابط فرهنگی خود هستند. این روابط فرهنگی از نمایشگاه كتاب شروع می گردد.
او اضافه كرد: ما ایرانی ها اطلاع زیادی از ادبیات كشورهای اروپای شرقی نداریم و بیشتر آشنایی ما با ادبیات اروپای غربی است. امیدوارم نویسندگان ایرانی و صربستانی از این فرصت استفاده كنند و با ادبیات یكدیگر آشنا شوند و بتوانیم در آینده ترجمه كتاب از هر دو زبان را داشته باشیم.
سپس علی اصغر محمدخانی معاون فرهنگی شهر كتاب اظهار نمود: پس از دو سال كه ایران میهمان ویژه صربستان بود ما میزبان دوستان صربستانی هستیم. حضور ما در نمایشگاه صربستان نشان می داد كه مردم صربستان به كتاب و فرهنگ علاقه مند هستند.
او سپس بیان كرد: 50 سال پیش مخاطبان ایرانی با ترجمه كتاب «پلی بر رودخانه» با ادبیات صربستان آشنا شدند اما رفت و آمد بر روی این پل بسیار كم بوده است. در این 50 سال فقط هشت عنوان كتاب از ادبیات غنی صربستان ترجمه شده است كه این میزان بسیار كم است. اما با خواندن همین هشت عنوان كتاب از فرهنگ تاریخ و درد و رنج هایی كه مردم صربستان كشیده اند آشنا شدیم.صربستان نویسنده هایی همچون چخوف و تولستوی دارد. باید آنها را بشناسیم. امیدوارم از این به بعد با همكاری نهادهای فرهنگی مانند موسسه نمایشگاه هشت، خانه كتاب و شهر كتاب پلی با ستون جدید و استقامت بیشتر بین این دو كشور به وجود بیاید.
سپس دو نویسنده صربستانی از ادبیات صربستان گفتند.1397/02/12
14:30:35
5.0 / 5
4744
تگهای خبر: فرهنگ , كتاب , مد , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی