۲۰ خرداد، روز جهانی صنایع دستی

نقش زنان در صنایع دستی كشورها

نقش زنان در صنایع دستی كشورها دست و هنر: شورای جهانی صنایع دستی (WCC) وابسته به یونسكو در سال ۱۹۶۴ برای ارتقاء مشاركت و توسعه اقتصادی با استفاده از فعالیت های در رابطه با صنایع دستی،  ۱۰ ژوئن را روز جهانی صنایع دستی نامیده و هر ساله اعضای WCC در مراسم این روز برای ارتقاء همكاری های بین المللی شركت می كنند.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، صنایع دستی آینه فرهنگ، سنت و زیبایی شناسی در هر كشوری به حساب می آید و نقش زنان در این زمینه غیرقابل انكار است.
در كشورهای مختلف جهان كه در زمینه صنایع دستی معروف هستند، برنامه ریزی های خاصی برای كار زنان و هنرهای دستی آنان عرضه شده است. همچون این كشورها می توان به هند، پاكستان و عمان اشاره نمود.
به لحاظ پیشرفت اقتصادی، صنایع دستی در هر كشور بسیار مهم هستند و در سال های اخیر بازار صنایع دستی جهانی شده و پیشرفت های زیادی در این زمینه صورت گرفته است، اما در این میان نقش زنان همچنان كمرنگ است و شاید یكی از دلایل آن برنامه ریزی غیرسازمان یافته در استفاده از هنر دستی زنان بوده كه باعث كاهش ارزش مهارت آنان در این زمینه شده است.
آمارها نشان داده است كشورهای ثروتمند دارای اقتصاد غیررسمی و كشورهای در حال توسعه هم اقداماتی در این زمینه انجام می دهند.
بر مبنای این آمار، دانمارك ۱۸ درصد، نیجریه و تایلند حدود ۸۰ درصد و پاكستان هم حدود ۷۰ درصد اقتصاد غیررسمی دارند.
در واقع نیروی كار خانگی شامل زنان بوده و آنها یكی از بزرگ ترین گروه ها در زمینه تولید صنایع دستی محسوب می شوند. زنان در شركت های مختلف فعالیت هایی از قبیل ساخت اشیاء زینتی، گلدوزی، دوخت پوشاك، بافندگی، فرش و بافت شال انجام می دهند.
در قرن هجدهم و نوزدهم زنان صنایع دستی داخلی را تولید و مصرف می كردند. آنان صنایع دستی را با انگیزه های مختلفی مانند تامین نیاز مالی خانواده، هنر و یا سرگرمی می ساختند.
البته ناگفته نماند در چندین سال اخیر نقش زنان در پروژه های كوچك و همینطور پروژه های خصوصی در مقیاس گسترده افزایش یافته و شبكه های متعددی هم برای كسب و كار زنان بوجود آمده است، اما هنوز مشكلات بسیاری در این زمینه وجود دارد.
در انجام گلدوزی كه هنری سنتی است خیلی از زنان با دارا بودن مهارت، مشكل بازاریابی كارهای دستی خویش را دارند و در نتیجه این زنان هنرمند باید به افراد دیگر برای فروش صنایع منحصربه فرد خود تكیه كنند كه این افراد فروشندگان فروشگاه ها و صادركنندگان هستند. در نتیجه این زنان بی نام و نشان و وابسته به بازاریاب ها خواهند ماند.
صنایع دستی فعالیت فرهنگی شناخته شده ای در سراسر جهان است و بعنوان مهارتی برای پیشرفت در بخش اقتصادی محسوب شده و زنان زیادی آن را پذیرفته و در این زمینه فعالیت دارند، اما آنان فاقد سوابق قابل توجهی بوده و در نتیجه پیشرفتی در این زمینه صورت نخواهد گرفت و تاثیر آن هم بر اقتصاد كشورها كم است، چون این افراد محل مناسب یا زیرساخت مطلوبی برای بازاریابی صنایع دستی خانگی ندارند.
بر مبنای گزارش ها یكی از عوامل عمده در گسترش اشتغال زنان در زمینه صنایع دستی، تولید زیرساخت های مناسب و بازارهای هدف است.
منابع:
abrokenbackpack.com
architecturaldigest.com
acci.org.af
www.ukessays.com
1397/03/20
00:28:57
5.0 / 5
5337
تگهای خبر: صنایع دستی , فرهنگ , مد , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی