فراخوان گردآوری قصه های عامیانه كردی

فراخوان گردآوری قصه های عامیانه كردی دست و هنر: قصه ها و داستان های عامیانه مناطق كردنشین ایران گردآوری می گردد.


هیرش شیرزاد - مجری طرح گردآوری قصه های عامیانه كردی - در گفت وگو با ایسنا با اشاره به این كه داستان ها و قصه های عامیانه شهرها و روستاهای مناطق كردنشین گردآوری می شود، اظهار نمود: پژوهشكده كردستان شناسی دانشگاه كردستان در جهت فعالیت های خود از همه علاقه مندان به فولكلور كردی دعوت به عمل می آورد تا در پروژه گردآوری قصه های عامیانه شهرها و روستاهای استان كردستان همكاری كنند.
او با بیان این كه این طرح پژوهشی در سه فاز سه ساله تعریف شده است اضافه كرد: فاز نخست در استان كردستان، فاز دوم در استان های ایلام و كرمانشاه و فاز سوم در منطقه موكریان اجرا خواهد شد.
مجری طرح گردآوری قصه های عامیانه كردی با بیان این كه كل مناطق كُردنشین ایران همچون خراسان، زاهدان، شیراز و... در این طرح تعریف شده اند، اظهار داشت: این طرح در فاز نخست در سطح استان كردستان شروع شده و همچنان ادامه دارد و فاز دوم و سوم آن هم طی سال آتی كلید خواهد خورد.
او با بیان این كه تمامی قصه ها و داستان های عامیانه مناطق كردنشین ایران با استفاده از تاریخ شفاهی گردآوری خواهد شد، اظهار نمود: ابتدا با ثبت نام از استادان، دانشجویان، پژوهشگران و صاحب نظران در حوزه ادبیات فولكلور كُردی، افراد مستعد شناسایی می شوند، سپس در قالب كارگاه آموزشی این طرح برای آنان تشریح و در نهایت كار پژوهشی آغاز خواهد شد.
شیرزاد با تاكید بر این كه تمامی افرادی كه در طرح جمع آوری حكایت ها و داستان های كردی شركت داشته باشند، به صورت رسمی بعنوان پژوهشگر پژوهشكده كردستان شناسی شناخته و حمایت می شوند، ادامه داد: در درجه نخست اولویت با پژوهشگران و محققان و بعد از آن افراد صاحب تجربه در فرهنگ عامه و فولكلور است.
او با بیان این كه این مجموعه منبعی غنی از داستان ها و حكایات عامیانه مناطق كردنشین است، خاطرنشان كرد: پیش بینی می گردد این فرهنگ در بحث زبان شناسی، تاریخ فولكلور، ادبیات كردی، داستان و... اطلاعات گستره ای را در اختیار علاقه مندان قرار دهد.
مجری طرح گردآوری قصه های عامیانه كردی با بیان این كه در فاز نخست، قصه های عامیانه شهرستان مریوان و منطقه لیلاخ استان كردستان در شش جلد و در ۲۸۰۰ صفحه، جمع آوری و تدوین شد، تصریح كرد: خوشبختانه در زمینه طبقه بندی علمی داستان ها و قصه های عامیانه، دانشگاه گوتینگن آلمان همكاری لازم را با دانشگاه كردستان لحاظ خواهد نمود.
او صیانت، حفظ و اهمیت به جایگاه ادبیات و فولكلور كردی را بعنوان گنجینه ای كه در حال از بین رفتن است مهم ترین رسالت طرح پژوهشی جمع آوری قصه های عامیانه پژوهشكده كردستان شناسی دانشگاه كردستان دانست و خاطرنشان كرد: در این مجموعه علاوه بر قصه های عامیانه، تاریخ ادبیات و فرهنگ مناطق مختلف، آیین ها، رسوم، مردم شناسی، جامعه شناسی و... جمع آوری می گردد.
علاقه مندان می توانند برای ثبت نام در این طرح تا تاریخ ۲۸ خرداد با رجوع به پژوهشكده كردستان شناسی دانشگاه كردستان و یا تماس با شماره تلفن ۳۳۶۶۴۶۰۰-۸ داخلی ۲۲۱۸ نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند.1397/03/22
14:15:47
5.0 / 5
4581
تگهای خبر: دانشگاه , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی