كشف قدیمی ترین نسخه ادیسه هومر در یونان

كشف قدیمی ترین نسخه ادیسه هومر در یونان دست و هنر: باستان شناسان در یونان موفق به كشفی شدند كه گفته می گردد قدیمی ترین نسخه برگرفته از كتاب حماسی «اُدیسه» اثر «هومر» است.


به گزارش دست و هنر به نقل از رویترز، تیمی از باستان شناسان یونانی و آلمانی در جستجوهای خود در شبه جزیره پلوپنز و در محوطه باستانی المپیا موفق به كشف بخش هایی از شعرهای حماسی هومر در كتاب «اُدیسه» شدند كه بر روی یك لوح گِلی حكاكی شده است.
وزیر فرهنگ یونان درباره این اكتشاف توضیح داد: "این لوح گلِی شامل ۱۳ قطعه شعر از راپسودی چهاردهم كتاب شعر «اُدیسه» است كه در آن قهرمان داستان یعنی «اودیسئوس» دوست قدیمی اش «ائومایوس» را مورد خطاب قرار می دهد. برآوردهای اولیه از آن حكایت می كند كه قدمت این اثر كشف شده به عصر رومی ها قبل از قرن سوم بعد از میلاد بازمی گردد. هنوز قدمت دقیق این اثر نیاز به بررسی و تایید دارد اما این لوح گِلی یك كتیبه باستانی فوق العاده و یك اثر تاریخی ادبی است.
كتاب اشعار حماسی «اُدیسه» را كه دارای ۱۲۱۰۹ خط شعر است به «هومر» شاعر یونان باستان نسبت می دهند و داستان آن درباره «اودیسئوس» پادشاه شهر ایتاكاست كه بعد از سقوط تروا پس از ۱۰ سال سرگردانی در كوشش برای بازگشت به خانه است. این كتاب دومین اثر عمده و مهمی است كه بعد از «ایلیاد» به «هومر» نسبت داده می شود و مححققان زمان نگارش آن را بین سال های ۷۲۵ تا ۶۷۵ پیش از میلاد تخمین می زنند. «اُدیسه» همواره بعنوان یكی از بزرگترین آثار ادبیات جهان شناخته می شود.1397/04/27
13:48:21
5.0 / 5
4527
تگهای خبر: كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی