حمید قبادی مطرح كرد:

خودكفایی در عرصه مد و لباس در راه می باشد

خودكفایی در عرصه مد و لباس در راه می باشد دست و هنر: حمید قبادی در مراسم بزرگداشت فعالان عرصه عفاف و حجاب اظهار داشت: اتفاقات خوبی كه در عرصه حجاب در حال رخ داده است به خودكفایی رسیدن در زمینه تولید نخ و پارچه و طراحی كاملا ایرانی لباس است.به گزارش خبرنگر مهر، مراسم بزرگداشت و تجلیل از فعالان عرصه عفاف و حجاب سه شنبه ۲۶ تیرماه با حضور حمید قبادی دبیركارگروه ساماندهی مد و لباس كشور و فعالان این عرصه كه در تالار رودكی برگزار گردید.
حمید قبادی دبیركارگروه ساماندهی مد و لباس كشور درباره وضعیت امروز حجاب و عفاف اظهار داشت: تمام فعالان این عرصه به صورت جهادی كار می كنند و این مورد واقعا قابل پرارزش است كه در زمینه فرهنگی و اقتصادی به طور گسترده فعالیت داریم. امیدوارم كسانی كه درباره حجاب و عفاف كار می كنند به مسئله فرهنگی اقتصادی و اجتماعی دقت كنند. همه كسانی كه پیرامون عفاف و حجاب كار می كنند باید این عرصه را بعنوان مسئله اجتماعی و دینی تلقی كنند.
وی اضافه كرد: فعالیت های گسترده فعالان در عرصه حجاب و عفاف و كار دقیق و درست سبب می گردد كسانی كه تیشه به ریشه این عرصه زده اند را خنثی نماییم. افراد زیادی در مقابل كسانی كه می خواهند در این زمینه بر ضد ما باشند، ایستاده اند و پرچمدار این عرصه هستند.
دبیركارگروه ساماندهی مد و لباس اضافه شدن عفاف و حجاب به حوزه دانشگاه را اتفاقی خوب دانست و اذعان كرد: اضافه شدن حوزه دانشگاه به طور گسترده و حضور دانشجویان در حوزه مد و لباس اتفاق خوب و موثری است و امیدواریم بتوانیم مفهوم حجاب و عفاف را به درستی ثابت نماییم و بر گزاری مسابقات مختلف می تواند انگیزه ای برای طراحان حجاب و عفاف باشد و امیدواریم این امر در سالهای بعد هم برگزار گردد.
وی در مورد مجموعه غرفه های نمایشگاه قرآنی در ماه رمضان، در بخش های عفاف و حجاب اظهار داشت: ما پرچمدار عرصه حجاب و عفاف هستیم و بیش از ۱۰۰ مراكز فرهنگی در این عرصه فعالیت می نمایند همینطور طرح نذر حجاب در بیشتر مراكز فرهنگی عرضه می گردد. بدون شك اگر توسعه و ترویج مبانی عفاف و حجاب را طرح نماییم ضرر نخواهیم كرد و امیدواریم در این زمینه این امر را فراهم نماییم.
قبادی در مورد نقدهایی كه به نمایشگاه حجاب و عفاف در ماه رمضان داشته اند، بیان كرد: مطمئنا نقدهای زیادی به نمایشگاه وارد است و تولید كننده هایی كه در این نمایشگاه شركت كردند تعدادشان كم بود اما به صورت قطع می توانم بگویم كالاهای بسیار خوبی در زمینه حجاب و عفاف ارائه شد.
وی درباره به خودكفایی رسیدن در عرصه عفاف و حجاب اظهار نمود: معتقدم در حوزه حجاب به خودكفایی خواهیم رسید و همینطور نخ، پارچه و طراحی كاملا ایرانی خواهد بود كه فردا نشست تخصصی در این خصوص خواهیم داشت.
دبیركارگروه ساماندهی مد و لباس اظهار داشت: ۱۰۰ میلیون متر مربع پارچه برای چادر در كشور مصرف می گردد كه در این میان ۱۵۰ میلیون برای پوشش سر مورد استفاده قرار می گیرد كه اگر در این زمینه ها خودكفا شویم به استقلال فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی خواهیم رسید و این استقلال پرارزش است و كارگروه مد و لباس به صورت تخصصی در شناسایی، تعمیم و تولید پارچه ها انجام می دهد كه این رقم را به صورت دقیق بیان می كند.
مرضیه زارع استاد دانشگاه و رئیس هیئت داوران مسابقه عفاف و حجاب ماه رمضان ضمن تشكر از دبیر كارگروه سامانده مد و لباس اظهار داشت: پوشاك یكی از بخش های نمادینی است كه در جهان به آن توجه می گردد و ایران از این قاعده مستثنی نیست. به اعتقاد من هر فردی با پوشیدن لباس، خودش را معرفی می كند.
وی اظهار داشت: ایران دارای فرهنگ غنی و با تمدن است و از زمان های گذشته دارای هویتی شناسنامه دار است. از همین رو باید در جهت تثبیت عفاف و حجاب تلاش های بی وقفه داشته باشیم. بر همه طراحان واجب است. بر مبنای عرف ایرانی اسلامی تلاش كنند تا پوشاك مناسب اسلامی را خلق كنند.
وی بیان كرد: از ابتدای دوران اسلامی فرهنگی برای احترام به طبیعت وجود داشته است كه هر آنچه را طبیعت به ما هدیه داده، به او برگردانیم. بعنوان مثال در زمان های گذشته اگر لباسی از جنس چرم كسی بر تن می كرد و آن لباس كهنه و مندرس می شد آن را دوباره بازیافت می كردند و بعنوان كتابت یا اثر دیگر در زمینه صنایع فرهنگی استفاده می كردند. یا پارچه های كهنه را تبدیل به لحاف های ۴۰ تیكه می شد.
زارع اظهار داشت: با عنایت به تمامی این مواردی كه گفتم تصمیم گرفتیم مسابقه عفاف و حجاب را برگزار نماییم تا آینده سازان صنعت مد كشور با انگیزه بیشتر در زمینه مد اسلامی فعالیت كند و مسابقه حجاب عفاف ماه رمضان كه برگزار گردید آثار خوبی را در زمینه لباس های اسلامی طراحی و دوخت آنها شاهد بودیم.
وی اضافه كرد: جشنواره رمضان بهترین اتفاق برای تحقق اهداف مد و لباس بود و نمایشگاه مدخل برای ادامه دادن این امر قرار گرفت و امیدواریم باورهای اسلامی در عرصه پوشاك عاشورای هم گسترش پیدا كند. امیدواریم با توجه به اقتصاد مقاومتی، حوزه مد و لباس كشور را به تجلی برسانیم.
اسدالله سلیمانی مبدع طرح نذر حجاب درباره عفاف و حجاب هم اظهار داشت: سازمان های زیادی مسئول پیگیری قانون حجاب هستند اما متاسفانه تنها نهادی به مرحله عملیاتی در زمینه حجاب رسیده، بنیاد ملی مد و لباس است كه در این خصوص از آقای قبادی تشكر می كنم. من بعنوان تولید كننده بر مبنای زنجیره ای كه در عرصه حجاب و عفاف در مدارس و دانشگاهها وجود دارد همینطور نهادها و سازمانهایی كه در زمینه حجاب كار می كنند وظیفه دارند تولید چادرهای داخلی را افزایش دهد و قیمت چادر كاهش پیدا كند. چرا باید چادر را به قیمت ۵۰ هزار تومان تولید نماییم و در نهایت آن را با هزینه ۱۵۰ هزار تومانی به مخاطب عرضه نماییم و این رویه صورت خوشی ندارد. من ایده عرضه مستقیم چادر را با بنیاد ملی مد و لباس در بین گذاشتم و آنان از این امر استقبال كردند در حالیكه هیچ نهاد و سامان دولتی، ما را حمایت نكرد و من در این بخش تولید چادر را از قیمت ۱۰۰ هزار تومان با ۴۹ هزار تومان به مردم عرضه كردم و از این لحاظ توانستیم از لحاظ اقتصادی به خانوارها كمك نماییم.
به گفته مدیر تولید كننده حجاب گستر، مسئولان فرهنگی و نهادهای دولتی به حجاب اهمیت و توجه كمی دارند و این گونه نشان داده می شود هیچ بهایی به حجاب نمی دهند.
در آخر بزرگداشت و تجلیل از فعالان عرصه عفاف حجاب از هیئت داوران مرضیه زارع، مریم سادات خرم دره و هانیه زاهدی تقدیر گردید.
بیش از ۱۰۰ نفر در نخستین مسابقه حجاب و عفاف ماه مبارك رمضان شركت كردند كه ۱۴ گروه به فینال راه یافتند كه از میان آنان ۳ گروه بعنوان برنده معرفی گشتند.
اسامی برندگان به شرح ذیل است:
اسامی غرفه داران برتر بخش حجاب و عفاف مسابقه ماه مبارك رمضان نرگس رحیمی برند نرسا، لیلا بوستانی برند لباس كودك چین چینی، مهدی تقی زاده حجاب الزهراء، سیدمحمدتقی دانایی از حجاب شهركرد.
گروه برندگان:
گروه اول: رزا باقری كیا، شادی احمدی، ماندانا شیرعلی
گروه دوم: مریم كریمی، سارا نارویی، رقیه پاشایی
گروه سوم: مهدی شهبازی، مریم یوسف زاده، هانیه نوروزی كه جوایز لوح تقدیر و جایزه نقدی به آنان اهدا شد.

1397/04/29
23:00:04
5.0 / 5
4306
تگهای خبر: بازی , دانشگاه , شركت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی