در افتتاحیه كارگاه آموزشی مدیریت بحران موزه ها تاكید شد

فقدان زمینه مهار بحران های احتمالی موزه ها در كشور

فقدان زمینه مهار بحران های احتمالی موزه ها در كشور دست و هنر: افتتاحیه كارگاه آموزشی مدیریت بحران موزه ها، با تاكید بر عدم آمادگی كافی كشور در مواجهه با بحران هایی كه آینده موزه های ایرانی را تهدید می كنند، همراه بود.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، به نقل از روابط عمومی موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، كارگاه آموزشی مدیریت بحران موزه، سه شنبه بیستم شهریورماه، فعالیت خویش را شروع كرد.
در ابتدای این مراسم، علی اصغر جعفری، مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ضمن تشكر از حضور میهمانان داخلی و خارجی با اشاره به اهمیت برگزاری این كارگاه آموزشی، اظهار داشت: انسان ها به گونه ای هستند كه حادثه از آنها دور نبوده و ما باید بحران ها را شناسایی و پیش بینی نماییم. در یك دهه اخیر تروریست های منطقه غرب آسیا، بخش زیادی از تمدن بعضی از كشورها را نابود كردند، اما در كشور ما بحث حوادث غیرمترقبه مطرح است كه می توان آنها را پیش بینی نمود.
وی با اشاره به اینكه هر چقدر آموزش صورت گیرد، در حقیقت ثروت اندوزی و سرمایه گذاری انجام شده است، اضافه كرد: حوادث غیرمترقبه تعادل را به هم می ریزند و برای تولید تعادل نیاز به زمان و هزینه زیادی داریم. در كشور ما هم حوادث مختلفی رخ داده ازاین رو ما باید آمادگی لازم را داشته باشیم تا موزه ها را از بحران ها حفظ نماییم.
در ادامه این جلسه حسن خلیل آبادی عضو شورای شهر تهران با استقبال از این دوره و قدردانی از مسئولان برای برگزاری آن اظهار نمود: آنچه كه برای ما اهمیت دارد، همكاری با سازمانهای مختلف جهت رفع كم توجهی به موزه هاست. یكی از مسائلی كه در موزه ها با آن مواجه هستیم، عدم آمادگی در برابر بحران هاست. بعضی از موزه های ما در مناطق ناپایداری هستند كه ما باید به آنها توجه بیشتری داشته باشیم.
محمد بهشتی، رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی هم در این مراسم اظهار داشت: با عنایت به شرایطی كه ما در كشور داریم، این دوره باید قبل از اینها برگزار می شد. چون كه در یك كشور حادثه خیز هستیم و بحران های زیادی در قرن های گذشته در این خاك رخ داده است. خیلی ها این بحران ها را باور ندارند و به فكر آنها نیستند. بحران ها تابحال سبب نشده اند كه موزه های كشور صدمه ببینند، اما آمادگی این بخش از كشور در مقابل حوادث، بسیار ضروری می باشد.
همچنین در این جلسه كارلوس سورانو، نماینده ایكوم جهانی هم با اشاره به استقبال رییس این مركز از برگزاری كارگاه آموزش مدیریت بحران در ایران، اظهار داشت: این نخستین حضور من در ایران است و خیلی خوشحالم كه این دوره آموزشی در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار می گردد.
وی با اشاره به اینكه من نمی توانم بدون اشاره به اتفاق موزه برزیل این كارگاه را آغاز كنم، اظهار داشت: متاسفانه دو هفته پیش موزه ملی برزیل دچار آتش سوزی شد و بخش اعظمی از آثار آن از بین رفت. این اهمیت مدیریت و آموزش در مقابله با بحران را نشان داده است.
سورانو تصریح كرد: پیشگیری از تخریب آثار، مهمترین هدفی است كه ما باید به آن توجه داشته باشیم. باید فرآیند آماده سازی را با كمك سازمانها و با برنامه ریزی دقیق، پیگیری نماییم. بحران ها، بیم و امید را به همراه دارند و امید می رود كه بتوانیم این حوادث را كنترل نماییم.

1397/06/26
14:14:12
5.0 / 5
4725
تگهای خبر: آثار , فرهنگ , كارگاه , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی