باربی، سارا؛ سرنوشت دو جهان - ۱۳

عروسك هایی كه جایگاه باربی را تصاحب كردند

عروسك هایی كه جایگاه باربی را تصاحب كردند دست و هنر: شاید عروسك باربی انتخاب اول كودكان است اما عروسك های هم هستند كه توانایی ماندگار شدن در ذهن بچه ها را دارند و جایگاه باربی را تغییر دادند.خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ ـ
از زمانی كه عروسك «باربی» تولیدات انبوه اش را آغاز كرده بود و درمیان كودكان جایگاه مقبولی برای خود دست و پا كرد، شركت های مختلفی به تكاپو افتادند تا عروسك ها، به خصوص شخصیت های كارتونی و انیمیشنی شان را وارد دنیای اسباب بازی ها كنند. خیلی از كمپانی های قدرتمند همانند والت دیزنی، ام جی آی، رین بو و... شخصیت هایی را خلق كردند كه جایگاه «باربی» را كمی متزلزل كردند و در ذهن كودكان نشستند و ماندگار شدند، شخصیت هایی همانند عروسك های «برتز» كه از انیمیشن «برتز و قالیچه پرنده» به دنیای عروسك ها راه پیدا كرد به صورت ۴ سال متوالی برنده جایزه اسباب بازی سال مجله سرگرمی های خانوادگی شدند. همینطور از انیمیشن «یخ زده»، محصول كمپانی والت دیزنی شخصیت های السا و آنا تولید شد كه برای كودكان جذابیت های بسیاری داشته و دارد و همچنان بعنوان پرطرفدارترین عروسك ها در جهان هستند. این عروسك ها به شكلی دنباله رو «باربی» بودند و از مولفه های این عروسك مشهور پیروی كردند و به مقبولیت خوبی رسیدند و در صدر بهترین ها قرار گرفتند. البته شاید این عروسك های اروپایی در رقابت با «باربی» قرار بگیرند اما قصد نداشتند همانند فولای اسلامی، لیكای ژاپنی و پولیپ كره ای، «باربی» را كاملا از دسترس كودكان حذف نمایند و بر مبنای فرهنگ اصیل و تمدن قدیمی خود عروسك هایی را متناسب با كودكان شان تولید كنند. كمپانی ها عروسك برتز، سیندی و وینكس خودشان بودند با شباهت هایی به «باربی»! منتقدان و روان شناسان درباره مفاهیم تربیتی و تاثیرات این عروسك ها همان نقدهایی را داشتند كه درباره عروسك «باربی» گفته بودند، روان شناسان معتقدند كه این عروسك ها به كودكان القا می كنند تا به خودشان بعنوان كالای جنسی نگاه كنند. این گزارش، درباره رقیبان اروپایی «باربی» است.
«تینكر بل»
«تینكر بل»، عروسك جادوگر خیالی است كه توسط كمپانی والت دیزنی و برپایه داستان «پیترپن» و رمان «پیتر و وندی» ساخته و پرداخته شده است. او بیش از ۶۰ سال است كه یكی از شخصیت های مهم كمپانی «والت دیزنی» است و بعنوان نماد جادوی دیزنی شناخته می شود. «تینكر بل» در ابتدای خیلی از فیلم ها و انیمیشن های «والت دیزنی» با چوب جادویی اش دیده می گردد او مثل باقی پری ها پرواز می كند و می تواند با پاشیدن گرده جادویی روی دیگران آن ها را هم به پرواز درآورد. از مهم ترین خصوصیت این عروسك خلق كردن است. از دیگر خصوصیت ظاهری «تینكر بل»، چشمانی آبی، موهای طلایی، پوست سفید و روشن، گونه های برآمده، قد كوتاه است كه لباس هایی شبیه برگ گل سبز و و تازه بر تن دارد.
عروسك های «تینكر بل» تنوع در مدلهای خود دارد، كه بعنوان «رزتا، پری باغ ها»، «سیلورمیست، پری آب ها»، «فان، پری حیوانات كه به پرنده ها پرواز را یاد می دهد یا حیوانات را از خواب زمستانی بیدار می كند»، «اریدسا، پری نورانی و خالق رنگین كمان ها»، «ویدیا، پری پُرسرعت و خالق نیروهای طبیعت» و «پریوینكل، خواهر دوقلوی تینكر بل و پری سرما و زمستان» در اختیار مخاطبان قرار می گیرد. از محصولات عرضه شده عروسك «تینكر بل» می توان به لباس های بل، لوازم التحریر، كیف كولی مدرسه، صندل، لیوان جادویی، كفش و... اشاره نمود.
این عروسك كه شخصیتی از انیمیشن «تینكر بل» است در ۲۱ سپتامبر، ستاره ۲۴۱۸ پیاده رو مشاهیر هالیوود شد، او سیزدهمین شخصیت كمپانی «والت دیزنی» است كه این افتخار را به دست آورده است.

«برتز»
یكی از حریفان قدرتمند باربی عروسك «برتز» است. عروسك های برتز توسط شركت آمریكایی «ام جی ای» كه پدید آورنده آن اسحاق لاریان كه یهودی است و در كاشان به دنیا آمده، طراحی و ساخته شدند و فروش آنها در سال ۲۰۰۱ شروع شد. تفاوت طراحی این عروسك ها با باربی داشتن سری بزرگ و چشم های بادامی شكل است. چهار عروسك «جید، یاسمین، كلویی، ساشا و رایا» موفقیت قابل توجه ای داشتند، دوستان جدیدی هم برای آن ها طراحی شد تا پاسخگوی تقاضا و سلیقه های متفاوت باشد. «برتز» هم مانند تمام عروسك های با لوازم شخصی و جانبی بسیاری فروخته می شد. این عروسك ها اشتیاق شدیدی به مُد دارند و لباس هایی كه می پوشند بسیار فشن و متفاوت می باشد عموما هم اسپرت بر تن می كنند، بیشتر به سمت مارك های تجملاتی و گران قیمت می رود و كفش های بزرگ لژدار می پوشد. از خصوصیت های ظاهری این عروسك، صورت ها و لب های بزرگ، چشمان درشت، موهای بلند و رنگارنگ و اندام های زنانه هستند. طراحان این شخصیت، با تنوع چند ملیتی دادن به برتز، طرفداران جهانی بیشتری از ملیت ها و نژادهای مختلف برای خود جذب می كنند. جید عروسكی با موهای قهوه ای و رنگ پوست برنزه، یاسمین عروسكی با موهای مشكی چشمانی كشیده و رنگ پوست سفید، كلو عروسكی با موهای بلوند و رنگ پوست و چشم روشن، ساشا عروسكی با موهای تیره و پوست سیاه و رایا عروسكی با موهای بلوند و رنگ پوست سفید و چشمانی آبی است.
این عروسك ها هم چنین یك فیلم سینمایی، سریال، آلبوم موسیقی و بازی های ویدئویی و كامپیوتری ساخته شد. عروسك های برتز به اندازه ای موفق بودند كه شركت متل مجبور شد در سال ۲۰۰۳ برای كنترل بازار دو خط تولید برای دو عروسك جدید تحت عنوان «فلاواس» و «مای سین» راه اندازی كند. تولید عروسك های برتز هم چنان ادامه دارد. هرچند این عروسك از جانب انجمن روانشناسی آمریكا متهم به داشتن ظاهری غیرواقعی و جنسیت گرایانه شده و برای كودكان كه اكثریت مشتریان آن را تشكیل می دهند، نامناسب است. در سایت رسمی مایكروسافت «msn» با عنوان آیا عروسك های برتز بیش از اندازه عریان نیستند؟ به آثار مخرب این عروسك برای كودكان اشاره كردند و خواهان برخورد با آن شدند. موسسه مبارزه با تبلیغات آزاد كودكان «CCFC» اعتقاد دارد این عروسك ها، دختران را تشویق می كنند تا به خودشان بعنوان كالای جنسی نگاه كنند.

«وینكس»
مجموعه عروسك هاب «وینكس» هفت شخصیت «بلوم، فلورا، تكنا، میوسا، لایلا، استلا، راكسی» هستند. «وینكس» در مسئله جادو از هری پاتر، در مبحث پری بودن از تینكر بل، در نوع پوشش و لباس پیشرفته تر از باربی، در چند شخصیتی بودن هم از برتز الگوبرداری كرده است. شكل ظاهری عروسك های «وینكس» بدنی لاغر و قد بلند، دست و پاهای كشیده شبیه حشرات، موهای رنگارنگ، چشمان درشت و كشیده و لب ها و بینی كوچك است. عروسك های «وینكس» دارای ۱۱ مَفصل هستند كه اجازه می دهند عروسك های به مدلها مختلف درمی آیند و همینطور قابلیت تبدیل شدن از یك دختر به یك پری را دارند كه برای این قابلیت بال هایی در پشت عروسك تعبیه شده است. از محصولات كه در كنار این عروسك عرضه شده، كیف، كفش، مدادرنگی جادویی، لوازم اتاق خواب و... است.
«تامی»
عروسك «تامی» عروسكی ۱۲ اینچ بود كه توسط شركت «آیدیل» در سال ۱۹۶۲ ساخته شد. این عروسك با شعار «عروسكی كه دوست دارید آن را لباس بپوشانید»، مدعی بود كه پرتره یك نوجوان آمریكایی معمولی به صورتی عادی تر و نرمال تر از باربی به نمایش می گذارد. «تامی» هم كمد لباسی وسیع و بزرگ، خانواده ای عروسكی، دوستان عروسكی، خانه، خودرو و وسایل كوچك داشت. نمونه اندكی متفاوت تر و بزرگ تر «تامی» در سال ۱۹۶۵ و تحت عنوان «تامی جوان» تولید شد. با این وجود در طول همان سال از محبوبیت «تامی» كاسته شد و در سال ۱۹۶۶ تولید آن متوقف گردید

«سیندی»
این عروسك «سیندی» در سال ۱۹۶۳ توسط شركت «پدیگری» ساخته شد و در واقع واكنش انگلیس به محبوبیت باربی بود. نخستین لباس های وی توسط طراحان لباس مشهور طراحی شدند و از مُد روز پیروی می كردند. «سیندی» سریعا به موفقیت رسید، سازنده و طراحان این عروسك مجبور بودند برای تامین تقاضا به شدت تلاش كنند و تمام نوآوری ها را به كار گیرند. «سیندی» به پرفروش ترین عروسك بریتانیا تبدیل شد و در سال های ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۰ جایزه «عروسك سال دختران» را از آن خود كرد. به مدت ۲۰ سال سیندی و لباس ها و لوازم اش منعكس كننده آخرین مد و سبك زندگی دختران بود. «سیندی» برای هر موقعیتی لباسی مخصوص داشت؛ لباس كار پرستاری یا مهمانداری، لباس مهمانی و لباس هایی به منظور زندگی روزمره. اما اواسط دهه ۸۰ بود كه شركت «پدیگری»، علی رغم تمام تلاش ها برای به روز بودن و مقابله با حریفان خارجی و حتی تولید عروسكی متفاوت تحت عنوان «سیندی با ظاهر جدید»، كنترل بازار را از دست داد. سال ۱۹۸۶ بود كه شركت تمام حقوق «سیندی» را به شركت آمریكایی «هاسبرو» فروخت. شركت هاسبرو عروسك را بازسازی كرد تا ظاهری آمریكایی به آن ببخشد. اما با عنایت به رشد روزافزون محبوبیت باربی، «سیندی» به موفقیت چندانی نرسید و شركت هاسبرو در سال ۱۹۹۷ تمام حقوق آن را به شركت «پدیگری» بازگرداند. با این وجود «سیندی» هنوز از مارك های تجاری صنعت عروسك سازی به حساب می آید.

«السا و آنا»
عروسك های «السا و آنا» شخصیت های عروسكی انیمیشن «یخ زده» هستند كه این دو عروسك برپایه رمان «ملكه برفی» اثر ادبی نویسنده مشهور «هانس كریستین آندرسن» ساخته و پرداخته شده اند. این محصول كمپانی بزرگ والت دیزنی است، در انیمیشن می بینیم شخصیت «السا» قدرتی خارق العاده دارد كه آن قابلیت منجمد كردن همه چیز است و با این قدرت، او می تواند سبب نابودی یا نجات جهان شود. از شعارهای این عروسك «رها شو» و از زندگی لذت ببر است. شكل ظاهری این عروسك كه به سبك كلاسیك قدیمی طراحی شده است اندامی لاغر و قد بلند، پوست سفید با گونه های گل انداخته، موهای بلوند و نارنجی، چشمانی درشت و كشیده و آبی دارد. از محصولات عرضه شده در كنار این عروسك لوازم التحریر، لوازم اتاق خواب و... است. همینطور انیمیشن «یخ زده» در مدت كوتاهی به پُرفروش ترین انیمیشن تبدیل شد.

1397/06/27
13:59:18
5.0 / 5
5116
تگهای خبر: آثار , اسباب بازی , انجمن , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی