مركز معماری اسلامی حوزه هنری برگزار می كند

دومین مسابقه طراحی معماری موكب اربعین

دومین مسابقه طراحی معماری موكب اربعین دست و هنر: مركز معماری حوزه هنری برای دومین سال با برپایی مسابقه طراحی معماری، ایده های خلاقانه و كاربردی را جمع آوری كرده و تا در اختیار متولیان برگزاری آیین معنوی پیاده روی اربعین قرار دهند.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، چند سالی است كه در روزهای سوگواری سالار شهیدان امام حسین (ع، ) جمع كثیری از عاشقان حسینی راهی كشور عراق شده و مسیر شهرهای مختلف تا كربلا را پیاده طی می كنند. از جانب دیگر ساكنان بومی عراق و علاقه مندانی از ایران و سایر كشورهای اسلامی با برپایی موكب هایی در راه زیارتی نجف تا كربلا، تلاش می كنند تا با عرضه خدمات اقامتی، فرهنگی و درمانی، این سفر عرفانی را برای زائران آسان تر و دلپذیرتر كنند. به منظور ساماندهی بهتر این موكب ها، مركز معماری اسلامی حوزه هنری می خواهد تا برای دومین سال با برپایی مسابقه طراحی معماری، ایده های خلاقانه و كاربردی را جمع آوری كرده و در اختیار متولیان برگزاری این آیین معنوی قرار دهند. توجه به مفاهیم فرهنگی قیام حسینی در طرح، شكل دهی به بستری برای شكل گیری سبك زندگی اسلامی، عرضه خدمات بهتر و كامل تر به زائران پیاده و كاربران موكب‍ ها، توجه به شرایط اقلیمی و ارتباط مناسب با طبیعت، طراحی فضاهای چند عملكردی، شناخت بهتر آداب و شرایط پیاده روی برای زیارت و فعالیت مطلوب طرح در زمان های پیك كاربر از اولویت های طرح خواهد بود. داوران این مسابقه، بهمن ادیب زاده عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، محسن وفامهر عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت و یحیی نوریان طراح معمار و پژوهشگر مباحث معماری اسلامی هستند. جوایزی كه در نظر گرفته شده، نفر نخست - پنج میلیون تومان + تندیس مسابقه، نفر دوم - سه میلیون تومان + تندیس مسابقه، نفر سوم - دو میلیون تومان + تندیس مسابقه و به كلیه آثار راه یافته به نمایشگاه لوح یادبود و گواهی شركت در مسابقه اهدا خواهد شد.
شرایط طراحی این مسابقه بدین شرح است: توجه به اركان های كلی موكب، توجه به رفتارها و ارتباطات شكل گیرنده درون طرح بر اساس بستر فرهنگی اماكن مذهبی و شكل گیری طرحی مبتنی بر خدمات رسانی بهتر به زائران از اولویت های مسابقه خواهد بود، یكی از زیباترین صحنه ها در راه پیمایی اربعین خط افق در صحرا و مشاهده سیل جمعیت زائران است. نحوه ارتباط خط آسمان طرح و افق حائز اهمیت می باشد. طرح به شیوه سازه موقت طراحی شود به شكلی كه نیازمند پی كنی و بنا كردن ساختمان دائمی نباشد. موكب ها در جاده و صحرا بوده و سطح خدمات عمومی و تاسیسات نسبت به درون شهر پایین تر است. توجه به پاكیزگی و ارتباط با محیط طبیعت دارای امتیاز است، طرح حدكثر در یك طبقه عرضه گردد و با عنایت به بالا بودن سطح آبهای زیر زمینی عموما امكان استفاده از تراز منفی نیست. شكل گیری نظرگاه در نیم طبقه بلا اشكال است، پیش بینی و طراحی فضاهای مناسب جهت پاسخگویی به نیازهای زائران در زمان های بیشینه سفر ضروری می باشد، پرداختن به مفاهیم معنوی و مذهبی واقعه كربلا در طراحی پوسته و حجم و فضاسازی موكب ها، پرداختن به مبحث تقویت همبستگی بین قومیت های مختلف حول محور فرهنگ حسینی، توجه به استفاده از سازه و مبلمان متحرك در موكب، توجه به نورپردازی شبانه جهت پاسخگویی به عملكرد در طول شب. شروع ثبت نام: ۲۴ شهریورماه و آخرین مهلت ارسال آثار: ۱۸ مهرماه همینطور اختتامیه و اعلام اسامی برندگان و برگزاری نمایشگاه آثار برگزیده ۲۸ مهرماه است. داوطلبین می توانند به تارنمای artfest.ir، رجوع و ضمن مشاهده شرایط و خصوصیت های مسابقه، حداكثر تا روز ۱۸مهرماه نسبت به تكمیل فرم ثبت نام و درج مشخصات و ارسال آثار اقدام نمایند.
داوطلبان می توانند با استفاده از كانال تلگرام پرسش های احتمالی در مورد مسابقه را بپرسند. تحویل آثار شركت كنندگان تنها به صورت دیجیتالی و با استفاده از سایت است. شركت در مسابقه به صورت گروهی یا انفرادی بلامانع است. درصورت تصمیم بر شركت گروهی، یك نفر از اعضا در مقام نماینده گروه مبادرت به تكمیل فرم و برقراری ارتباط بگیرند. از آنجائیكه هر یك از آثار تنها با كد شركت كننده شناخته خواهند شد، لازم است در زمان تكمیل فرم، نام سایر اعضای گروه هم ذكر شود. از درج نام شركت كنندگان بر روی شیت های ارسالی اكیدا خودداری گردد. در صورت درج نام طرح ارسالی از روند داوری حذف خواهد شد. جهت آشنایی بیشتر با مبحث موكب و سبك زندگی اربعین حسینی فایل تكمیلی این فراخوان را حتما مطالعه كنند.
مدارك لازم جهت شركت در این مسابقه شامل، یك شیت كامل ۵۰*۷۰ برای توضیح ایده و روند طراحی و توضیح رفتارها و الگوها و توضیح بستر فرهنگی، یك شیت كامل ۵۰*۷۰ برای توضیح دیتیل ها و جزئیات طرح با مقیاس های زیر ۵۰/۱، تحلیل سایت و سایت پلان به مقیاس ۲۰۰/۱ (نشان دهنده نحوه ساماندهی مسیرهای سواره و پیـاده)، پلان با مقیاس ۱۰۰/۱، عرضه نما با مقیاس ۱۰۰/۱، عرضه حداقل یك برش طولی و یك برش عرضی، حداقل پنج چشم انداز سه بعدی (پرسپكتیو) از زوایای مختلف (شامل دید ناظر و دید پرنده، فضای داخلی)، انتخاب ریز فضاها و برنامه دهی طرح به عهده طراح بوده و تعیین متراژ ها، ظرفیت ها و جانمایی ریز فضاها با نظر طراح خواهد بود. مدارك خواسته شده در سه (یا حداكثر پنج) شیت ۵۰*۷۰ با DPI (رزولوشن) ۳۰۰ پیكسل در اینچ عرضه شود، تمامی مدارك عرضه شده در شیت ها باید به نحوی باشند كه گویای كامل طرح با جزئیات مربوطه باشند، جهت شركت در مسابقه نیازی به پرینت و شاسی كردن آثار نیست. دبیرخانه مسابقه به صورت آنلاین سندهای شما را دریافت خواهد كرد، در انتها روند اجرایی آثار برگزیده این مسابقه در فصلنامه هنر و معماری به چاپ خواهد رسید.

1397/07/02
14:49:14
5.0 / 5
4886
تگهای خبر: آثار , اقامت , اقلیم , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی