مونسان خبر داد:

رشد ۲۲۴ درصدی هتل ها تا آخر دولت

رشد ۲۲۴ درصدی هتل ها تا آخر دولت دست و هنر: رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور اظهار داشت: در آغاز كار این دولت فقط ۱۲۵ هتل ۴ و ۵ ستاره وجود داشت كه اكنون به ۱۵۸ هتل رسیده و تا آخر دولت دوازدهم به ۲۸۰ هتل معادل ۲۲۴ درصد رشد می رسد.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، علی اصغر مونسان در سفر به استان همدان در جمع مردم تویسركان، اظهار نمود: ۱۹۰۰ پروژه با برآورد حجم كل سرمایه گذاری ۴۳ هزار میلیارد تومان با متوسط پیشرفت فیزیكی ۴۳ درصد و اشتغالزایی ۶۱۴۸۷ نفر، بهره برداری از ۳۴۵ پروژه تا آخر امسال و ۱۲۰۰ پروژه تا آخر دولت دوازدهم، تولید ۲۰۰۰ واحد اقامتگاه بوم گردی تا آخر برنامه ششم توسعه و تحقق ۱۶ هزار فرصت شغلی تولید از اقدامات شاخص حوزه گردشگری می باشد.
وی با اشاره به پرداخت ۱۲ هزار میلیارد تومان وام ارزان قیمت و اختصاص ۲۰ درصد از این اعتبار به حوزه صنایع دستی و گردشگری، افزود: مصوبه هیئت وزیران، معافیت سرمایه گذاران تأسیسات گردشگری از پرداخت عوارض تغییر كاربری است.
مونسان تصریح كرد: در آغاز كار دولت تدبیر و امید فقط ۱۲۵ هتل ۴ و ۵ ستاره وجود داشت، اما اكنون به ۱۵۸ هتل رسیده است كه تا آخر دولت دوازدهم به ۲۸۰ هتل معادل ۲۲۴ درصد رشد می رسد.
او خاطرنشان كرد: دیگر هیچ تردیدی برای مسؤولان و برنامه ریزان توسعه در سراسر جهان باقی نمانده كه صنعت گردشگری بهترین ابزار برای توسعه پایدار با كمترین هزینه اقتصادی و اجتماعی با بیشترین بازده است و با چنین نگاهی شاهد رشد روزافزون و شتابان گردشگری در جهان هستیم.
وی با بیان این كه گردشگری سومین صنعت كم هزینه و سودده، اشتغالزا و رو به رشد و عامل توسعه پایدار كشورها از سه جنبه اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی است، اضافه كرد: نگاهی به داشته های تاریخی، فرهنگی و طبیعی كشورمان نشان از غنای ایران در جاذبه های گردشگری دارد. وجود یك میلیون اثر تاریخی، فرهنگی، بیش از ۳۴ هزار اثر ثبت شده بعنوان آثار ملی و ثبت ۲۳ اثر بعنوان آثار جهانی، ایران را در زمره یكی از ۱۰ كشور برتر دنیا از نظر جاذبه های گردشگری قرار داده است.
مونسان با اشاره به اینكه كشور ایران با چنین ظرفیتی دارای زمینه هایی مناسب برای عینیت بخشی به چشم انداز ۲۰ میلیون توریست تا سال ۲۰۲۵ است، اظهار نمود: ورود گردشگران خارجی در نیمه اول امسال ۵۱ درصد رشد داشته است و ثبت رقم ۷۴ میلیون نفر شب اقامت در روزهای نوروز امسال و رشد ۲۰ درصدی نشان از رونق گردشگری داخلی دارد.
وی با اشاره به اینكه در تمام انواع گردشگری ظرفیت بالایی در كشورمان وجود دارد و هر استان و شهر و شهرستانی دارای چند برند و مزیت در این زمینه است، افزود: عزم دولت برای ایفای سهم گردشگری در اشتغال و توسعه پایدار تمركز ظرفیت ها بر اشتغالزایی است و صنایع دستی و میراث فرهنگی هم دو بال پرواز گردشگری هستند.
معاون رییس جمهور بیان كرد: اقدامات شاخص میراث فرهنگی در دولت دوازدهم ثبت ۱۱۰۰ اثر در لیست ملی، ساماندهی و مرمت بیش از ۳۰۰ پروژه بناها و محوطه های مهم تاریخی، تجهیز یا راه اندازی هر دو هفته یك موزه و ثبت جهانی منظر باستان شناختی در استان فارس است.
ایشان در ادامه به اقدامات شاخص صنایع دستی اشاره نمود و اظهار داشت: ثبت جهانی دو شهر و یك روستا، صادرات بیش از ۵۰۰ میلیون دلار و تولید ۱۷ هزار شغل در مشاغل خانگی صنایع دستی همچون این فعالیت ها است.
مونسان در ادامه به استان همدان و اهمیت رویداد همدان ۲۰۱۸ پرداخت و اضافه كرد: انتخاب همدان بعنوان پایتخت گرشگری كشورهای آسیایی، برگزاری كنفرانس بین المللی همدان پایتخت گردشگری آسیایی ۲۰۱۸ و همینطور برگزاری چهلمین اجلاس اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری UNWTO در همدان، در كنار سایر رویدادهای برگزار شده و درحال اجرا، زمینه مناسبی را برای تبلیغ ظرفیت های گردشگری كشور و به صورت ویژه استان همدان فراهم می آورد.
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح كرد: همدان جزء ۵ استان نخست دارای تنوع جاذبه های گردشگری كشور به شمار می آید. این استان دارای آب و هوایی خوش با جاذبه های تاریخی و طبیعی گردشگری می باشد كه در سال های اخیر با محوریت قرار گرفتن توسعه استان بر مدار گردشگری در حوزه سرمایه گذاری و جذب توریست توانسته موفق عمل كند.
وی خاطرنشان كرد: استان همدان با خصوصیت های طبیعی و اقلیمی خاص و همینطور آثار تاریخی و هنری قابل توجه برای علاقمندان به گردشگری مقصدی بسیار مستعد است.
او بیان كرد: ظرفیت های بالقوه گردشگری همدان در كنار تولید زیرساخت هایی همچون راه آهن، فرودگاه و اماكن اقامتی و گردشگری، فرصت بی نظیری را در اختیار همدان قرار داده است تا صنعت گردشگری خویش را توسعه دهد...
مونسان افزود: استان همدان بعنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین دارای ۱۸۰۰ آثار تاریخی شناسایی شده و دارای جاذبه ای منحصربفرد همچون غار علیصدر و عناوین بین المللی همچون لالجین شهرجهانی سفال، ملایر و تویسركان شهرملی مبل و منبت است. با عنایت به چنین ظرفیت هایی كه تنها گوشه ای از داشته های پرارزش شهر و استان همدان است امیدواریم با استفاده حداكثری از حمایت های دولت و توانمندی های خوب بخش خصوصی و همراهی مردم بانشاط و تلاشگر این خطه، شاهد شكوفایی هر چه افزون تر گردشگری استان در بُعد گردشگری داخلی و جذب گردشگران بین المللی باشیم.

وی همینطور در نشست دیگری، با اشاره به ترویج رو به رشد خانه های بوم گردی خاطرنشان كرد: افزایش خانه های بوم گردی یكی از مهمترین اهداف سازمان بوده و هم اكنون در سطح كشور ۶۰۰ خانه بوم گردی وجود دارد كه بر مبنای هدفگذاری ها باید این تعداد به ۲ هزار واحد در سطح روستاهای كشور ارتقاء یابد.
مونسان افزود: با هدف گذاری ۲ هزار خانه بوم گردی ۱۶ هزار اشتغال جدید با حداقل سرمایه گذاری و با حداقل مداخله دولت در این راستا تولید خواهد شد.
معاون رییس جمهور تصریح كرد: علاوه بر آن راه اندازی خانه های بوم گردی در توزیع عادلانه ثروت و فضای كسب وكار موثر بوده و زمینه سرمایه گذاری برای كسب وكارهای كوچك بوجود آورده و هر شخصی با اندك سرمایه و هم با استفاده از تسهیلات اشتغال روستایی ارزان قیمت در زمینه خانه های بوم گردی كه سازمان پرداخت می كند، موفق به رونق هر چه بیشتر روستاها می گردد.
وی با اشاره به اینكه كشور ایران یك كشور تاریخی است و اكثریت گردشگران خارجی به آداب و سنت ملت ما اقبال فراوانی دارند، اضافه كرد: یكی از محل های مورد توجه در بازدید گردشگران خارجی به كشور ایران اقامتگاه های بوم گردی و طبیعت گردی است.
او افزود: راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی باعث كاهش مهاجرت از روستا به شهر شده و حتی مهاجرت ها را برعكس كرده و اكثریت كسانی كه خانه بوم گردی در روستاها راه اندازی كرده اند جوانانی با ریشه روستایی هستند كه با تكنیك های روز و روش های جدید و علمی بازاریابی با استفاده از فضای مجازی در جهت جذب توریست خارجی و داخلی موفق بوده اند.
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاطرنشان كرد: اعتبارات سازمان به نسبت دیگر سازمان ها كم محدود است اما توانسته در بخش عمران روستایی هم ورود پیدا كرده به توسعه زیرساخت های روستاها هم كمك نماید كه این امر در جذب هر بیشتر گردشگران در سطح روستاها مؤثر خواهد بود.1397/07/16
22:38:31
5.0 / 5
4886
تگهای خبر: آثار , اقامت , اقلیم , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی