كارگردان بازی های رایانه ای در گفتگو با مهر مطرح كرد

بازی كامپیوتری سفیر عشق روایتگر واقعه كربلا برای مخاطبان جهانی

بازی كامپیوتری سفیر عشق روایتگر واقعه كربلا برای مخاطبان جهانی دست و هنر: مدیر پروژه و كارگردان بازی كامپیوتری سفیر عشق: روز واقعه می گوید: سفیر عشق اولین پروژه بزرگ اسلام شیعی در حوزه بازی های ویدیویی است كه بخشی از واقعه كربلا را برای مخاطبان روایت می كند.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، بازی كامپیوتری «سفیر عشق: روز واقعه» از بازی های بزرگ و جدی در دست ساخت است كه به واقعه عاشورا می پردازد. داستان این بازی با محوریت شخصیت مسلم بن عقیل روایت شده است. فرایند تولید این بازی به همت جوانان خوش ذوق ایرانی شروع شده و سازندگان آن قصد دارند با عرضه بازی با كیفیت و استاندارد، قصد داشتند بخشی از واقعه كربلا را برای مخاطبان جهانی در قالب سرگرمی روایت كنند. در ادامه گفتگوی عماد رحمانی مدیر پروژه و كارگردان بازی كامپیوتری «سفیر عشق: روز واقعه» با خبرنگار مهر می آید:
در ابتدا درباره عوامل و سازندگان بازی كامپیوتری «سفیر عشق: روز واقعه» صحبت كنید و درباره چگونگی ساخت بازی بگویید!
سفیر عشق اولین پروژه بزرگ اسلام شیعی در حوزه بازی های ویدیویی است كه در كشور عزیزمان و در طول پنج سال به همت بیشتر از بیست و پنج جوان متخصص در حال تولید است.
بر چه اساسی این بازی را اولین پروژه بزرگ اسلام شیعی در حوزه بازی های ویدیویی می دانید؟
روایت اصلی بازی «سفیر عشق: روز واقعه» در قالب ۱۴ لوكیشن با حجم بسیار سنگینی از مدل‎سازی دقیق تاریخی با رعایت ریزترین جزئیات برپایه مستندات و البته با كیفیت خیره كننده انجین قدرتمند UE۴ بیان می گردد. همینطور برای این بازی بیشتر از ۴۵ دقیقه روایت سینمایی در نظر گرفته شده است كه تمام این خصوصیت ها تا كنون به این حجم و كیفیت در بازی های ایرانی وجود نداشته است. امیدوارم بتوانیم با بالاترین سطح كیفی این پروژه را به سر منزل مقصود برسانیم و انشاالله سهم كوچكی در بیان عظمت واقعه عاشورا داشته باشیم.
بازی «سفیر عشق: روز واقعه» اولین اثر مبتنی بر فرهنگ اسلامی و روایت تاریخی صدر اسلام است كه تلاش دارد علاوه بر تولید لحظات جذاب و درگیر كننده برای مخاطب، رسالت خویش را بعنوان یك رسانه به ثمر برساند
مراحل ساخت بازی در چه وضعیتی است و عرضه بازی چه زمانی است؟
تاكنون بیشتر از شصت درصد از پروژه تكمیل شده است و با عنایت به اهمیت بسیار زیاد كیفیت برای تیم تولید و تلاش در جهت ادای دین به مبحث مراحل به كندی اما با كیفیت منحصر به فرد پیش می روند. در صورتیكه حمایت های قول داده شده به مرحله عمل وارد شوند، این پروژه را برای محرم سال آینده عرضه می نماییم.
كمی از داستان بازی «روایت عشق: روز واقعه» تعریف كنید، با عنایت به اینكه گفتید مبحث تاریخی دارد و حوا محور مسلم‎بن‎عقیل می گذرد!
سفیر عشق، روایتی مستند و تاریخی از حضور مسلم بن عقیل(ع) در شهر كوفه است كه بعنوان سفیر امام حسین(ع) در مقطعی از تاریخ در خلال داستان زندگی مهران به تصویر كشیده می گردد. مهران جوانمردی ایرانی است كه در ركاب حسن بن علی(ع) جنگیده و بعد از صلح ایشان، سرخورده از بیداد امویان به زادگاهش «ری» برمی گردد. بعد از گذر زمان با افزایش فشار بر شیعیان حضرت علی(ع) عازم كوفه كه شهری شهره به آرامش شیعیان است كوچ می كند. «سفیر عشق: روز واقعه» روایتگر روزهایی از زندگی مهران است كه با حضور مسلم بن عقیل در كوفه رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است.
بازی سفیر عشق اولین عنوان از یك سه گانه با محوریت حادثه عاشورا است و نگاه ویژه ای به بازارهای جهانی دارد تا مخاطبان بین المللی هم با مفهوم گذشته سرخ مسلمانان آشنا شوند
درباره مهران، شخصیت ایرانی داستان بیشتر توضیح می دهید. اینكه چرا از این شخصیت در بازی بهره برده اید؟ تا چه اندازه برای این شخصیت از تخیل پردازی بهره بردید و چه مطالعات در زمینه تاریخی داشته اید تا به این شخصیت پردازی رسیده اید؟
برای به ثمر نشستن یك پروژه مذهبی - تاریخی وجود یك گروه حرفه ای از اساتید این حوزه امری بدیهی و اجتناب ناپذیر است. تیم تولید بازی «سفیر عشق: روز واقعه» كه تا كنون تجربه تولید چندین عنوان سیاسی ـ تاریخی را در كارنامه خویش دارد با علم به این مورد برای تولید محتوای این پروژه یكی از حرفه ای ترین گروه های تولید محتوا را به همكاری دعوت كرده و مفتخر به دریافت تاییدیه روایت مذهبی اثر از بالاترین مراجع شیعی است. كاركتر مهران باآنكه شخصیتی غیرتاریخی است اما بر مبنای واقعیت های تاریخی حضور ایرانی ها در كنار فریاد حق طلبی امامان معصوم طراحی شده است. شخصیت مهران دارای یك روایت منحصر به فرد و درام لازم برای تحقق یك بازی نامه مناسب می باشد. رسالت اول هر بازی كامپیوتری تولید سرگرمی است و سفیر عشق به این امر مهم بسیار وفادار است. شخصیت مهران در طول داستان رشد می كند، برای خانواده اش جان فشانی می كند و بر سر عقایدش می ایستد، او مظهر غیرت ایرانی است.
برای ساخت این بازی از چه تكنولوژی هایی بهره برده اید؟
روایت داستان بازی «سفیر عشق: روز واقعه» در قالب تعامل با بیشتر از ۲۰ كاركتر شناخته شده تاریخی و بالغ بر ۴۰ كاركتر مهاجم شكل می گیرد كه هر یك علاوه بر پیش برد داستان بازی نقش و شخصیت منحصر به فردی را ایفا می كنند، دیالوگ های این كاركترها به صورت انتخابی و هدفمند هستند و گیمر می تواند با دقت در دیالوگ های برقرار شده بین كاركتر اصلی و كاركترهای در تعامل مسیر داستان را طی كنند و گره گشایی نهایی را انجام دهند. علاوه بر روند روایی بازی، در گیم پلی آن هم اكشن های هدفمند و ماموریت های مشخصی در نظر گرفته شده است كه بازیكن را در موقعیت های منحصربه فردی قرار می دهد تا علاوه بر لذت بردن از یك بازی كامپیوتری با اتفاقات آن برهه حساس به شكلی تعاملی آشنا گردند. همینطور بیشتر از ۳۰ كاركتر بی تاثیر در روند حركتی كاراكتر بازی برای القای حس محیطی در نظر گرفته شده است؛ كاركترهایی در لوكیشن هایی نظیر: شهر كوفه، زندان، دارالعماره و...
موضوعی كه وجود دارد، چرا محوریت بازی را شخصیت مسلم قرار داده اید؟ با هدف خاصی این كار را انجام داده اید؟
بازی سفیر عشق اولین عنوان از یك سه گانه با محوریت حادثه عاشورا است و نگاه ویژه ای به بازارهای جهانی دارد تا مخاطبان بین المللی هم با مفهوم گذشته سرخ مسلمانان آشنا گردند. بدین ترتیب نیاز بود ابتدا از داستان حضور حضرت مسلم بن عقیل در كوفه بعنوان آگاه تلخ حادثه عاشورا آغاز نماییم و سپس با بسترسازی صحیح به حوادث عاشورا و قیام هایی كه به خون خواهی امام حسین(ع) انجام شدند، بپردازیم.
اشاره به اولین عنوان از یك سه گانه داشتید، مقرر است بازی «سفیر عشق: روز واقعه» ۲ قسمت دیگر هم داشته باشد؟ جریان قسمت های دیگر چیست؟
در واقع به سبك عنوان های بزرگ بین المللی این اثر ابتدا به هویت سازی و آغاز روایت قبل از حادثه كربلا در پروژه اول (سفیر عشق) می پردازد. سپس در اثر دوم (منتقم كرار) به بررسی حوادث بعد از كربلا خواهیم پرداخت. در نهایت در سومین نسخه (سردار ایرانی) به روایت زندگی مهران و همراهی اش با سپاه امام حسین(ع) پرداخت می گردد.
امروزه بازی های كامپیوتری یكی از موثرترین ابزار برای انتقال مفاهیم محسوب می شوند. تردیدی نیست اگر توجهی به تاثیر روز افزون این هنر-صنعت وجود نداشته باشد چشم انتظار حوادث تلخ و اثرات و لطمات جبران ناپذیر فرهنگ های غیر بومی بر گستره عظیم مخاطبان این حوزه باید باشیم كه در سطح جامعه رسوخ پیدا كرده اند
گیمر با كدام وقایع عاشورا در بازی سفیر عشق مواجه می شود؟
در این بازی مخاطب در قالب چندین گذشته نمایی و آینده نمایی با حادثه عاشورا ملاقات خواهد داشت اما تمركز اصلی روایت داستان بر حضرت مسلم(ع) و چگونگی دعوت و خیانت كوفیان بنا شده است. همینطور شناساندن كاركترهای مهم تاریخی نظیر مختار و ابن زیاد بعنوان دو بازیگر جدی حوادث بعد از كربلا هم اهمیت داشته است.
پس علاقه مندان به واقعه عاشورا می توانند تا مدت ها مخاطب آثار شما باشند. لطفا درباره دیدگاه تان به بازارهای جهانی بگویید تا چه اندازه به بازار كشورهای منطقه و كشورهای اسلامی فكر كرده اید؟ تمركزتان به این مسئله هست یا خیر! آیا در این زمینه از شما حمایت هایی صورت شده است؟
امروزه بازی های كامپیوتری یكی از موثرترین ابزار برای انتقال مفاهیم محسوب می شوند. تردیدی نیست اگر توجهی به تاثیر روز افزون این هنر-صنعت وجود نداشته باشد چشم انتظار حوادث تلخ و اثرات و لطمات جبران ناپذیر فرهنگ های غیر بومی بر گستره عظیم مخاطبان این حوزه باید باشیم كه در سطح جامعه رسوخ پیدا كرده اند.
بازی «سفیر عشق: روز واقعه» اولین اثر مبتنی بر فرهنگ اسلامی و روایت تاریخی صدر اسلام است كه تلاش دارد علاوه بر تولید لحظات جذاب و درگیر كننده برای مخاطب، رسالت خویش را بعنوان یك رسانه به ثمر برساند و روایت صحیح و تعاملی را در اختیار مخاطب قرار دهد. از جانب دیگر كیفیت شاخص این اثر می تواند علاوه بر تضمین موفقیت داخلی در حوزه های مادی و معنوی، مسیر را برای ورود به بازارهای بین المللی و تاثیرگذاری صد چندان بعنوان ابزار نخست صدور فرهنگ باز كرده و بازگشت معقول معنوی و مادی را تحقق بخشد. ازاین رو كشورهای شیعی و حتی سنی مذهب همسایه می توانند یكی از بازارهای بالقوه پروژه محسوب شود. اما در جهت حمایت برای توزیع در كشورهای همسایه تا كنون هیچ گونه حمایتی وجود نداشته است.

1397/08/01
20:06:50
5.0 / 5
4805
تگهای خبر: آثار , بازی , بازیگر , سرگرمی
این مطلب را می پسندید؟
(3)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی