در رونمایی از كتاب از دشت لیلی تا جزیره مجنون مطرح شد:

كوشش برای ثبت خاطرات دفاع مقدسی افغان ها

كوشش برای ثبت خاطرات دفاع مقدسی افغان ها دست و هنر: محمد سرور رجایی می گوید: كتاب «از دشت لیلی تا جزیره مجنون»، غبار روبی از خاطرات و وقایع دوران دفاع مقدس است، اگر خاطرات رزمندگان افغانستانی دفاع مقدس ثبت نشود، بخشی از خاطرات و تاریخ دفاع مقدس ثبت نشده است.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا بر مبنای خبر رسیده، مراسم رونمایی كتاب «از دشت لیلی تا جزیره مجنون؛ خاطرات رزمندگان افغانستانی دفاع مقدس» با حضور محمدسرور رجایی -نویسنده كتاب-، سرباز روح الله رضوی -عضو اتحادیه بین المللی امت واحده- و جمعی از رزمندگان غیرایرانی دوران دفاع مقدس در حوزه هنری قم برگزار گردید.
سرباز روح الله رضوی -مسئول اتحادیه بین المللی امت واحده و فعال جهان اسلام- در ابتدای این مراسم در سخنانی با اشاره به ایده اش درباره برگزاری كنگره شهدای غیر ایرانی دفاع مقدس اظهار داشت: زمانی كه به قم می آمدم به گلزار شهدای علی بن جعفر(ع) و بر سر مزار شهدای عراقی و افغانستانی می رفتم؛ دلیر مردانی كه با حضور در جبهه های حق ضد باطل كنار رزمندگان ایرانی شجاعانه جنگیدند.
او با بیان این كه تفكر انقلاب اسلامی، تفكری فرامرزی است، اظهار نمود: پاسداری از انقلاب اسلامی مرز جغرافیایی ندارد و هر زمان كه ارزش های اسلام مورد تهدید دشمنان قرار گیرد، رزمندگان با ملیت های مختلف از جان خود كه ارزشمندترین هدیه آنان به اسلام است خواهند گذشت و امروز پاسداران جان بركف اسلام هر لحظه آماده دفاع از آرمان های اسلام و انقلاب اسلامی هستند.
سپس محمد سرور رجایی -نویسنده كتاب «از دشت لیلی تا جزیره مجنون»- با اشاره به سختی های كار گردآوری خاطرات رزمندگان افغانستانی دوران دفاع مقدس اظهار داشت: ایده این كتاب، در نوجوانی، در زمانی كه كابل بودم و مجله جهادی مخفیانه به دستمان می رسید، شكل گرفت. در یكی از این مجله ها مطلبی درباره شهید ابوالفضل پوریزدی بود كه قبل از جنگ ایران و عراق، از قم به افغانستان رفته بود و در هرات شهید شده بود و و در آرامستان شیخان قم دفن شده است، متوجه شدم كه افرادی از ملیت های مختلف هستند در كشوری غیر از كشور خود شهید می شوند، می خواستم خانواده های این شهدا را پیدا كنم تا خاطراتشان را بگویند.
او اضافه كرد: در ابتدای كار جمع آوری خاطرات، انگار دنبال سوزن در انبار كاه بودم. حتی تعدادی از دوستانم مانع از جمع آوری خاطرات می شدند، می گفتند این كار خط قرمز و یك مبحث امنیتی است.
رجایی با بیان این كه برای جمع آوری محتوای كتابش، بیشتر از 10 سال وقت گذاشته است، تصریح كرد: امان الله امینی، جانباز افغانستانی قطع نخاع شده دفاع مقدس، نخستین كسی بود كه به سختی خاطراتش را گفت و پس از آن، كم كم كتاب تكمیل شد. اما هنوز هم خیلی از دوستان ساكن قم یا شهرهای دیگر به حرف نیامده اند و امیدوارم انتشار این كتاب سبب شود آنها هم ترغیب شوند خاطراتشان را بگویند. خاطرات مجاهدان افغانستانی تنها متعلق به خود رزمنده نیست بلكه متعلق به تمام برادران افغانستانی است كه در كنار ایرانیان در دفاع مقدس جنگیدند، جانباز، اسیر، مفقودلاثر شدند و یا به شهادت رسیدند.


این نویسنده افغانستانی خاطرنشان كرد: ایران و افغانستان دارای مشتركات فرهنگی بسیار هستند اما در دفاع مقدس و دوران جهاد اسلامی ما با برادران ایرانی به خون شریكی رسیدیم كه این ارزشی افزون بر مشتركات تاریخی و فرهنگی دارد.
وی در ادامه درباره كتاب «از دشت لیلی تا جزیره مجنون» توضیح داد: این كتاب علاوه بر مجموعه خاطرات رزمندگان افغانستانی، مجموعه ای از مستندات تصویری از حضور افغانستانی ها در جبهه هاست. این كتاب سال 94 قرار بود منتشر شود اما با عقب افتادن زمان انتشار، شهادت سیدمحمدعلی شاه موسوی گردیزی، از مجاهدان افغانستانی دفاع مقدس هم در این كتاب آمد. گویی یكی از ماموریت های این كتاب رساندن خبر شهادت ایشان به دوستانشان بود. اگر خاطرات رزمندگان افغانستانی دفاع مقدس ثبت نشود، بخشی از خاطرات و تاریخ دفاع مقدس ثبت نشده است.
رجایی با درخواست از رسانه ها و اهالی هنر برای معرفی این كتاب و اقتباس از مباحث آن در آثارشان، تصریح كرد: این كتاب، غبار روبی از خاطرات و وقایع دوران دفاع مقدس است و با معرفی این كتاب، برادری دو ملت ایران و افغانستان به رخ دشمنان كشیده می گردد.
در بخش دیگری از مراسم، حجت الاسلام محمد ابراهیم واحدی و سید محمد حسینی از رزمندگان افغانستانی دفاع مقدس، خاطراتشان را از حضور در جبهه های جنگ تحمیلی بیان نمودند.
شوكت علی محمدی شاری، دبیر كانون ادبی كلمه، علی محمد رضوانی، شوكت علی محمد شاری، مهدی سرباز، سرباز روح الله رضوی، كبری حسینی بلخی و حامد باقری هم به شعرخوانی پرداختند.
كتاب «از دشت لیلی تا جزیره مجنون» تازه ترین اثر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی به همت واحد تاریخ شفاهی این مجموعه و توسط دفتر نشر معارف در ۵۲۸ صفحه انتشار یافته و با عرضه مستندات تصویری، خاطرات رزمندگان افغانستانی دفاع مقدس را روایت می كند.
علاقمندان برای تهیه این كتاب، علاوه بر كتاب فروشی ها می توانند به واحد فروش دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی واقع در تهران، خیابان 16آذر، پلاك 60 رجوع كنند و یا نام كتاب را به 09199038270 ارسال نمایند.
1397/08/04
15:44:27
5.0 / 5
4433
تگهای خبر: آثار , فرهنگ , كتاب , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی