ساماندهی فروشگاه های صنایع دستی

ساماندهی فروشگاه های صنایع دستی دست و هنر: پورسانت راهنمایان گردشگری از فروش صنایع دستی در اصفهان معضلی است كه ایده نامورمطلق برای رفع آن كدگذاری فروشگاه ها و درج قیمت ها به دلار بر روی اجناس است.خبرگزاری مهر- گروه فرهنگ: «از اصفهان با راهنمای گردشگری، صنایع دستی نخرید» این تیتر گزارشی بود كه خردادماه امسال در خبرگزاری مهر منتشر گردید و به مبحث اخطار آژانس های مسافرتی ژاپنی به مسافران خود پرداخت؛ در بخشی از گزارش آمده بود كه یكی از اعضای جامعه تورگردانان ایران گفته است: «هشدار آژانس های ژاپنی برای این است كه عده ای از راهنمایان گردشگری، مسافران خویش را به فروشگاه هایی می برند كه از قبل با آن ها توافق كرده اند تا صنایع دستی خویش را با قیمت بیشتری عرضه كنند و در كنارش پورسانتی كه گاه به ۵۰ درصد هم می رسد برای راهنمایان در نظر بگیرند. »
خبرنگار مهر علاوه بر انعكاس این مطلب جهت پیگیری با سید عباس شیردل، رییس اتحادیه صنایع دستی استان اصفهان گفتگو نمود كه این مقام مسئول، ضمن تأیید این كه برخی راهنماهای گردشگری با تعدادی از فروشگاه های صنایع دستی این استان تبانی كرده اند تا مسافران خویش را در ازای دریافت ۵۰ درصد پورسانت به فروشگاه آن ها ببرند، اظهار داشت: این مشكل، مساله تازه ای نیست و به امروز و روز گذشته برنمی گردد. چند سالی است كه در اصفهان این اتفاق ناخوشایند افتاده و برخی راهنماهای گردشگری با بعضی فروشندگان ارتباط گرفته و گفته اند ما گردشگران خارجی را به فروشگاه شما می آوریم و پورسانت ما بین ۳۰ تا ۵۰ درصد از مبلغ كل فروش، خواهد بود. این در شرایطی است كه چنین كاری خارج از شرع و عرف است و گردشگران را به فعالان صنایع دستی و خیلی از راهنمایان گردشگری كه درست كار می كنند، بدبین می كند.
۱۴ شهریورماه، جهت پیگیری این مورد سراغ بهمن نامورمطلق معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی رفتیم و نظر او را درمورد برخورد این معاونت با راهنمایان گردشگری از یك سو و فروشندگان متخلف از جانب دیگر جویا شدیم. نامور مطلق در پاسخ به خبرنگار مهر در این باره اظهار داشته بود: این مساله، مشكل قدیمی ماست كه در این چند سال، حل نشده باقی مانده؛ حتی دوستان ما در اتحادیه صنایع دستی اصفهان كه بعضی شان، هم اكنون، در مظان افترا هستند آمدند و شكایت كردند كه ما پورسانت كمی به تورلیدرها می دهیم و این مساله باعث می گردد كه آنها بروند و از كسان دیگری خرید كنند.
حالا بعد از گذشت چند ماه، جویای طرح همكاری مشترك معاونت گردشگری و صنایع دستی كه دو بال مهم سازمان میراث جهت حل این معضل شدیم و اینكه چه تعاملی با یكدیگر برقرار كرده اند و قرار است چگونه به حل معضلی با عنوان پورسانت بالای بعضی راهنمایان گردشگری بپردازند؟
بهمن نامورمطلق در پاسخ به پیگیری خبرنگار مهر اظهار داشت: قرار است با معاون گردشگری به اصفهان برویم و مسایل را از نزدیك بررسی و به طور ریشه ای حل كنیم.
معاون صنایع دستی، به ایده كدگذاری شدن فروشگاه ها هم اشاره و بیان كرد: قرار است اتحادیه صنایع دستی اصفهان با همكاری معاونت صنایع دستی استان، در كنار اعطای نشان اعتماد به فروشگاه ها، كدی را در اختیارشان بگذارد تا قیمت ها به دلار هم بر روی اجناس درج شود و اگر ایرادی بود، گردشگران بتوانند با بیان كد فروشگاه مشكل پیش آمده را پیگیری كنند.
 

1396/08/21
23:49:55
5.0 / 5
5130
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی