آموزش حصیربافی به هنرمندان ایرانی

آموزش حصیربافی به هنرمندان ایرانی به گزارش دست و هنر اولین كارگاه بین المللی حصیربافی با همكاری شورای جهانی صنایع دستی و حضور استادان چینی برگزار می گردد.علی حاجی شیزری در گفتگو با خبرنگار مهر به برگزاری اولین كارگاه بین المللی حصیربافی اشاره و بیان كرد: این كارگاه با همكاری شورای جهانی صنایع دستی منطقه آسیا و اقیانوسیه برگزار می گردد و ما از استادان چینی دعوت كرده ایم تا به ایران بیایند و شیوه حصیربافی را به هنرمندان حصیرباف ایرانی آموزش دهند.
مدیركل توسعه و ترویج صنایع دستی در پاسخ به این كه چرا برای آموزش حصیربافی باید از حضور استادان چینی بهره گرفته شود اظهار داشت: ما سرفصل های آموزشی را انتخاب كرده و در اختیار استادان چینی گذاشته ایم. آنها با شیوه های نوین بافت حصیر و بامبو آشنا هستند. ضمن این كه ما آن گونه كه باید و شاید با فرآوری آشنا نیستیم.
به گفته حاجی شیزری این كارگاه به منظور تبادل تجربیات و ارتقای سطح دانش تخصصی حصیربافان كشور و آشناسازی آنان نسبت به شیوه های نوین حصیربافی از مرحله فرآوری مواد تا طراحی و ساخت و همینطور رفع عیب های ناشی از مواد اولیه، رنگرزی، فرم دهی، تكنیك های بافت و... برگزار می گردد.
وی با اشاره به این كه اولین دوره از این كارگاه ها در گیلان برگزار می گردد اظهار داشت: ما استان ها را تقسیم بندی كرده ایم. هنرمندان استان گلستان، مازندران، آذربایجان غربی و همدان در كارگاهی كه از چهارم آذر در گیلان برگزار می گردد شركت می كنند.
شیزری در ادامه بیان كرد: یازدهم آذرماه این كارگاه ها در استان بوشهر و با حضور هنرمندان خوزستان و ایلام و ۱۶ آذرماه در هرمزگان و با حضور هنرمندان سیستان و بلوچستان، كرمان، یزد و خراسان جنوبی برگزار می گردد. در هر كارگاه ۲۵ هنرمند حضور دارند و با تكنیك های مختلف بافت آشنا می شوند چون كه چینی ها بیش از ۳۰۰ مدل بافت دارند و این فرم ها را هنرمندان دیگر هم آموزش می دهند.
 

1396/09/07
22:47:54
5.0 / 5
5875
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی