در گفتگو با مهر عنوان شد:

استادان چینی حصیربافی چرا به ایران دعوت شدند؟ یا تجربه ما كامل نیست

استادان چینی حصیربافی چرا به ایران دعوت شدند؟ یا تجربه ما كامل نیست دست و هنر: معاون صنایع دستی كشور در پاسخ به این كه چرا از چینی ها برای آموزش حصیربافی دعوت شده اظهار داشت: قرار نیست ما سبك خویش را تغییر دهیم از دانش جهانی بهره ببریم و ایرانیزه اش كنیم.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، هفته گذشته خبری در گفتگو با علی حاجی شیزری، مدیركل توسعه و ترویج صنایع دستی، در خصوص دعوت از استادان چینی برای آمدن به ایران و آموزش حصیر و بامبوبافی به ایرانیان منتشر گردید. در آن خبر آمده بود كه این كارگاه های آموزشی با همكاری شورای جهانی صنایع دستی منطقه آسیا و اقیانوسیه برگزار می گردد و هدف از برگزاری این كارگاه ها، تبادل تجربیات و ارتقای سطح دانش تخصصی حصیربافان كشور و آشناسازی آنان نسبت به شیوه های نوین حصیربافی از مرحله فرآوری مواد تا طراحی و ساخت و همینطور رفع عیب های ناشی از مواد اولیه، رنگرزی، فرم دهی و تكنیك های بافت است.
این كه چرا از استادان چینی جهت شركت در این كارگاه های آموزشی دعوت شده، آن هم در شرایطی كه هنرمندان حصیرباف ما در هر منطقه شیوه خاص خویش را دارند پرسشی بود كه از بهمن نامورمطلق پرسیده شد و معاون صنایع دستی كشور در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این مساله هم در سنت ما ریشه دارد و هم ما ایرانی ها نیازمند وارد كردن دانش ها و مهارت های تازه برای تكمیل هنر خود هستیم. از نظر تاریخی هم ما همواره از دانش دیگران بهره برده ایم. برای مثال، امروز بهترین عباها در بوشهر تولید می گردد و ریشه عبابافی به بحرین برمی گردد از جانب دیگر در دوره صفوی، شاه عباس از چینی ها می خواهد به ایران بیایند و دانش سفالگری ایرانیان را ارتقا دهند؛ پس چنین مساله ای در فرهنگ و تاریخ ما مرسوم و متداول بوده است.
او به این كه تجربیات ما در حوزه حصیر كامل نیست، اشاره و بیان كرد: ما تجربیات خوبی در ارتباط با حصیربافی داریم اما كامل نیست ولی چینی ها توانسته اند كاربری های تازه تولید كنند و طرح های متنوع و خلاقه ای داشته باشند. ضمن این كه پیشتاز در زمینه صادرات حصیر بوده اند. از این رو با دعوت از آن ها هم متوجه كاستی های خود، بخصوص در حوزه تجهیزات و تكراری بودن طرح ها و بافت ها می شویم هم می توانیم رمز و راز صادرات حصیر را فرابگیریم. برای مثال ما در زمینه حصیرهای دایره ای و سجاده ای بسیار ضعیف هستیم.
نامورمطلق در پاسخ به این كه وقتی ما تا این اندازه از صنایع دستی چینی كه بازار ایران را قبضه كرده اند گلایه می كنیم چرا باید از طرح های چینی بهره ببریم اظهار داشت: قرار نیست ما از طرح و نقشه چینی ها بهره بگیریم و شیوه و سبك خویش را تغییر دهیم. برای مثال، ژاپنی ها، نقش بسیار مهمی در احیای سفال زرین فام داشتند اما سفال ما ایرانی باقی ماند. ما می توانیم از تجربیات جهانی بهره ببریم و آن را ایرانیزه كنیم. چه اشكالی دارد ما در حوزه چرم از دانش مراكشی ها و در زمینه معرق و خاتم صدف از تجربه مردم كره استفاده كنیم؟
معاون صنایع دستی كشور به این كه كاروان حصیر از واردات بی رویه حصیرهای چینی جلوگیری كرده، اشاره و بیان كرد: ما سالی را به حصیر اختصاص دادیم. كاروانی راه انداختیم تا كارهای مختلف هنرمندان حصیرباف را خریداری و از آن ها حمایت كند حالا هم تصورمان این است كه برگزاری دوره های آموزشی با دعوت از هنرمندان چینی از موثرترین فعالیت های معاونت صنایع دستی است.

1396/09/15
11:31:47
5.0 / 5
5125
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی