ثبت ۶ اثر طبیعی آذربایجان شرقی در لیست آثار ملی

ثبت ۶ اثر طبیعی آذربایجان شرقی در لیست آثار ملی به گزارش دست و هنر مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از ثبت ۶ اثر طبیعی استان در لیست آثار ملی اطلاع داد.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، «مرتضی آبدار» با بیان این كه در نشست كمیته تخصصی ثبت و حریم میراث طبیعی سازمان میراث فرهنگی اظهار نمود: در این نشست پرونده ۶ اثر طبیعی استان مورد بررسی قرار گرفت و بعد از تائید نهایی توسط كارشناسان، این آثار پرارزش طبیعی در لیست آثار ملی كشور به ثبت رسید.
وی ادامه داد: ثبت این آثار طبیعی در جهت حفظ گونه‎های پرارزش طبیعی، بعد از تائید شورای ثبت استان پرونده‎ها به دفتر مدیر كل ارسال و در نشست كمیته تخصصی ثبت و حریم میراث طبیعی سازمان میراث فرهنگی بررسی گردید و در نهایت 6 پرونده پیشنهادی شامل درختان كهنسال استان ثبت و در لیست آثار ملی قرار گرفت.
مدیركل میراث فرهنگی استان افزود: «درخت كهنسال روستای زگلیك» از توابع شهرستان اهر و «درخت كهنسال روستای كرینگان» و «آبشار روستای گل آخور» از توابع شهرستان ورزقان، «چشمه دو قلو روستای گنبد» از توابع شهرستان عجب شیر، «درخت كهنسال روستای كوته مهر» از توابع شهرستان بناب و «درخت كهنسال روستای كندلج» از توابع شهرستان مرند از آثار طبیعی استان در لیست آثار طبیعی ثبت شده ملی قرار گرفتند.
وی تشریح كرد: در این نشست، پرونده طبیعی یخچال روستای كرویق از توابع شهرستان ورزقان هم در كمیته مطرح و نظر به اهمیت این اثر طبیعی، مقرر شد پرونده با اصلاحاتی در كمیته آتی ثبت آثار طبیعی باردیگر مطرح شود.
آبدار تصریح كرد: قرار گرفتن این آثار طبیعی در لیست میراث ملی تأثیر بسزایی در معرفی این آثار بعنوان بخشی از جاذبه های گردشگری استان آذربایجان شرقی خواهد داشت.
نشست كمیته تخصصی ثبت و حریم میراث طبیعی سازمان میراث فرهنگی با حضور «فرهاد نظری» مدیركل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی و اعضای كمیته، با هدف بررسی آثار طبیعی كشور و ثبت پرونده های پیشنهادی برگزار گردید.1397/09/24
19:05:35
5.0 / 5
4599
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی