صالحی مطرح كرد؛

نگاه ایرانی ها همیشه افزون بر عفاف دنبال زیبایی و تناسب بوده است

نگاه ایرانی ها همیشه افزون بر عفاف دنبال زیبایی و تناسب بوده است به گزارش دست و هنر وزیر ارشاد در پیام خود به جشنواره مد و لباس فجر نوشت: نگاه باورمند ایرانی ها خداجو در پیش و بعد از اسلام افزون بر عفاف، همواره به دنبال زیبایی و تناسب فرهنگی-ملی پوشش بوده است.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی كه به هشتمین جشنواره مد و لباس فجر نوشته، چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی را مد نظر قرار داده و موضوعاتی را درباره نگاه همیشگی مردم ایران به عفاف و زیبایی مطرح كرده است.
هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر، با شعار «خوشا مكران و نقش بی مثالش» از فردا ۲۶ بهمن تا ۲ اسفند از ساعت ۱۰ تا ۲۰ در مجتمع نمایشگاهی بوستان گفتگو برگزار می گردد.
مشروح متن پیام صالحی به این رویداد در ادامه می آید:
در چهل سالگی انقلاب شكوهمند اسلامی ایران، توانمندی هنرمندان طراح ایران زمین را شاهد می باشیم. طراحانی كه نشان دادند، حفظ سنت های نیك در پوشش – كه میراث چند هزار ساله آن باقی است – نمی تواند در آراستگی و زیباپوشی خلل ایجاد كند و در تناقض باشد.
هنگامی كه به میراث پوششی ایرانی ها در طول تاریخ نگاه می نماییم، جهانی از بی نهایت گزاره، نشانه و نماد می بینیم كه میان بدن و تن با هستی پیرامونی پیوستاری عمیق به وجود آورده است؛ چه این كه پوشش، در بافتی از ساحت نمادین اجتماعی حضور موثر دارد و بدن، مكان و كالبدی برای بهره گیری از پوشش است. پوششی كه افزون بر محافظت، كاركردها و نقش های دیگری را همچون فرهنگ، قومیت، پیشه و مناسك، در آن می توان بازیابی كرد.
نگاه باورمند ایرانی ها خداجو در پیش و بعد از اسلام افزون بر عفاف، همواره به دنبال زیبایی و تناسب فرهنگی-ملی پوشش بوده است و همین نگاه است كه طراحان و آفرینندگان لباس در ایران و كشورهای اسلامی را با نگاه غربی آن – كه بیشتر بدنمندی و اندام گرایی را دنبال می كنند- متفاوت كرده است.
تعیین مبحث «نقش مكران» بعنوان محور طراحی و آفرینش های هنری جشنواره، نشانه توجه برنامه ریزان و فرصت های پنهان برای طراحان و تولیدكنندگان است كه می تواند الگوهای پنهان پوشش نواحی گوناگون فرهنگ ایرانی را به عرصه های عمومی و جهانی بازنمود كند.
برای فرهیختگان هنرمند، صنعت گران توانمند و تولیدكنندگان گرانقدر- كه به تعالی هنر و پیشرفت ایران اسلامی می اندیشند- بهترین ها را آرزومندم.

1397/11/29
14:58:31
5.0 / 5
4349
تگهای خبر: بازی , جشن , جشنواره , زیبایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی