آنچه برای فقدان خشایار الوند مخابره شد

آنچه برای فقدان خشایار الوند مخابره شد دست و هنر: خشایار الوند سپس درگذشت عارف لرستانی بازیگر طنز تلویزیون دلنوشته ای برای او نوشته بود كه برای خود او سوال بود كه ˮآن دنیا چه خبر است؟ˮ حال او هم به پاسخ سوالش رسید.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، این نویسنده در دل نوشته خود مطرح كرده بود: اگر من از عارف این سوال را بپرسم كه حالا كه جواب سوالش را پیدا كرده است، در آن دنیا چه خبر است؟ وی در جواب حتماً به من خواهد اظهار داشت: به همین راحتی می خواهی بزرگترین سوال بشریت را كف دستت بگذاریم. خودت بمیر و بیا و ببین چه خبر است!
متن كامل این دلنوشته در عكس زیر آورده شده است:


***
در پی درگذشت خشایار الوند هنرمندان و مسئولان در متن های جداگانه ای پیام نوشتند:
امیرمهدی ژوله از همكاران نزدیك این نویسنده فقید در واكنش به درگذشت وی متنی را منتشر نموده است كه در آن آورده است:
«سیاه
پسركی پدرش را با صورت روی زمین دید. دختر شش ساله فكر كرد بازیست، می خندید. زنی تنها شد. كمر برادری شكست. پسرك دور از چشم خواهرش تك تك زنگ زد به دوستان پدر: سلام بابام مُرد.
اشك اشك اشك.اشك حسرت، اشك حیرت.اشكِ پس چی شد همه كارهایی كه داشتی.همه ارزوهایی كه كردی.
فردا یا پس فردا خاك میریزند رویش.روی صورتش كه همیشه می خندید.روی همه شور و هیجانش وقتی یكی از سكانسهایش را برای جمع تعریف می كرد.روی همه ارزوهایی كه داشت.
این شادروان را نچسبانید بیخ اسمش. بگذارید هنوز ناباور باشیم به مرگش.بگذارید شوك باشیم هنوز.بگذارید منتظر باشیم این شوخی بی مزه تمام شود و خشایار برگردد سر جدول های نیمه تمامش.
باید آرام شویم. باید اشكها را پاك نماییم. باید بنشینیم دورهم، عقل ها را روی هم بگذاریم ببینیم چطور باید برای دردانه شش ساله ش نبودن را معنا نماییم.»
***بُغض علیرضا خمسه برای از دست رفتن خشایار الوند
علیرضا خمسه به دنبال درگذشت خشایار الوند بیان كرد كه هیچ تصویری از وی در ذهنم پیدا نمی كنم كه لبخند بر لبش نباشد. آه كه خشایار چه كوتاه زیست و چه بلند پرواز كرد.
***یارمان رفت!/ یاد خشایار الوند در كلام «پایتختی ها»
حسن وارسته كه در «پایتخت» و «علی البدل» بعنوان نویسنده و مشاور فیلمنامه با زنده یاد الوند همكاری داشت، ضمن عرض تسلیت و با اندوه فراوان اظهار داشت: ما برادر بودیم و سال ها باهم زندگی كردیم و می نوشتیم. ما در لوكیشن شیرگاه در سریال پایتخت یك جا بودیم و ۴ یا ۵ ماه در همدان باهم كار كردیم.

او افزود: ما رفیقمان را از دست دادیم و جامعه هنری هم یك گوهر را از دست داد. خانواده پایتخت كه من هم عضو آن هستم، انگار یكی از بستگان و برادرشان را از دست داده است. دلم می خواهد به من بگویند خشایار ایست قلبی كرد اما احیا شد.
الهام غفوری، تهیه كننده سریال «پایتخت» هم كه حال بسیار بدی داشت، درباره خشایار الوند اظهار داشت: فقط می دانم كه یارمان رفت، ما ۱۰ سال باهم كار كردیم.
نسرین نصرتی بازیگر نقش فهیمه در سریال «پایتخت» هم با حزن بسیار، بیان كرد: خشایار الوند، برادرم بود و خیلی بی ادعا بود. او یك عالم لحظه ناب برایمان خلق كرد و تمام نقش هایی كه بازی كردیم در ذهن ایشان بود. ایشان بسیار هم فكر آقای تنابنده بودند. به نظرم تیم عجیب و غریب و نایابی بودیم.

***سخنگوی وزارت امور خارجه درگذشت «خشایار الوند» را تسلیت گفت
سخنگوی وزارت امور خارجه كشورمان، در پیامی درگذشت خشایار الوند را تسلیت گفت.
بهرام قاسمی با ابراز تأثر عمیق از درگذشت هنرمند توانمند كشورمان خشایار الوند، این ضایعه را به خانواده آن مرحوم، علاقه مندان ایشان و جامعه هنری و به ویژه اهالی سینما و تلویزیون تسلیت گفت.
قاسمی خشایار الوند را هنرمندی خلاق دانست كه با خلق تولیدات تلویزیونی ماندگار به ویژه سریال های طنز، سال ها خنده را بر چهره هموطنان خود نشانده است.
***پیام تسلیت رئیس صدا و سیما به دنبال درگذشت خشایار الوند
رییس سازمان صدا و سیما به دنبال درگذشت خشایار الوند، نویسنده سریال های طنز تلویزیون، پیام تسلیتی صادر كرد.
در پیام تسلیت عبدالعلی علی عسكری آمده است:
«انا لله و انا الیه راجعون
درگذشت نویسنده چیره دست، خلاق و طنزپرداز آقای خشایار الوند را كه همواره با قلم به روز و موثرش شادی و نشاط را به میان خانواده ها و خصوصاً مخاطبان تلویزیون می آورد، به خانواده ایشان، جامعه هنری و مردم تسلیت عرض می كنم.
از خداوند تعالی برای آن مرحوم رحمت و مغفرت و برای بازماندگان صبر و اجر مسألت دارم.»
***پیام تسلیت معاون سیما برای درگذشت خشایار الوند
معاون سیمای سازمان صدا و سیما در پیامی درگذشت خشایار الوند، نویسنده سریال های تلویزیونی را تسلیت گفت.
متن پیام تسلیت مرتضی میرباقری به شرح زیر است:
«انا لله و انا الیه راجعون
ضایعه درگذشت خشایار الوند، طنز نویس شاخص و با اخلاق تلویزیون سبب تأثر و اندوهی عمیق شد؛ هنرمندی كه سه دهه در تلویزیون ایران، با قلم توانا و زیبایش، خنده بر لبان مخاطبان رسانه ملی نشاند.
این نویسنده خوش ذوق جوهره و جانمایه سریال های ماندگاری چون نقطه چین، مرد هزار چهره، باغ مظفر، دیوار به دیوار و پایتخت و… را خلق كرد كه هیچ گاه فراموش نخواهد شد.
اینجانب هجرت این هنرمند متعهد را به خانواده و به خصوص برادر ایشان آقای سیروس الوند، كارگردان سینما و تلویزیون و همین طور جامعه هنری تسلیت عرض می نمایم و برای آن مرحوم آرامش و غفران از درگاه حق تعالی خواستارم.»
***
احسان علیخانی با انتشار پیامك خشایار الوند به درگذشت این نویسنده سریال های طنز تلویزیون واكنش نشان داده است.
همچنین بعضی از هنرمندان سینما و تلویزیون با انتشار عكس از خشایار الوند درگذشت ناگهانی وی را تسلیت گفتند.
پرویز پرستویی، شهره سلطانی، محسن تنابنده، حسن فتحی، مسعود ده نمكی، برزو ارجمند، رامبد جوان، منوچهر هادی، فلور نظری، بهرام افشاری، پوریا پور سرخ بهروز شعیبی، بهرام رادان، احسان علیخانی، ماهور الوند و برخی هنرمندان دیگر به درگذشت خشایار الوند واكنش نشان دادند.
خشایار الوند (پنجشنبه ۹ اسفند) به سبب ایست قلبی در گذشت.
خشایار الوند متولد سال ۱۳۴۶ بود و تا به امروز فیلمنامه سریال های طنزی مانند «نقطه چین»، «شب های برره»، «باغ مظفر»، «گنج مظفر»، «مرد هزار چهره»، «مرد دو هزار چهره»، «قهوه تلخ»، «ویلای من»، «شوخی كردم» و «در حاشیه»، «پایتخت»، «پایتخت ۳»؛ «پایتخت ۵»، «پایتخت ۴»، «علی البدل»، «كمربندها را ببندیم»، «مسافران»، «دیوار به دیوار» و «دیوار به دیوار ۲» را نگارش كرده بود.
او همین طور نویسندگی فیلم های «مزاحم» و «برگ برنده» به كارگردانی برادرش، سیروس الوند (كارگردان سینما و تلویزیون) را برعهده داشت.
پیكر زنده یاد خشایار الوند روز شنبه ۱۱ اسفند ماه ساعت ۱۰ بامداد از خانه سینمای وصال تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) به خاك سپرده خواهد شد.
مراسم ترحیم این فیلم نامه نویس روز دوشنبه ۱۳ اسفند ماه ساعت ۱۷ تا ۱۸: ۳۰ در مسجد جامع شهرك غرب برگزار می شود.

1397/12/10
20:03:15
5.0 / 5
4482
تگهای خبر: بازی , بازیگر , جشن , سینما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی