در اولین جلسه كمیسیون هنر و معماری مطرح شد:

لزوم توجه بیشتر صدا و سیما به حفظ موسیقی اصیل ایرانی

لزوم توجه بیشتر صدا و سیما به حفظ موسیقی اصیل ایرانی دست و هنر: اولین جلسه كمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال جدید در خانه موسیقی اجرا شد.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، محمدحسین ایمانی خوشخو، رئیس كمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی در این نشست ضمن تبریك سال نو به هنرمندان اظهار داشت: وضعیت هنر امروز از جنبه هایی قابل بررسی است، از جنبه ای عده ای هنر را در وضعیت مناسبی نمی بینند و تشتت در هنر دیده می شود و از نگاهی اقبال به هنر از طرف جوانان قابل توجه است كه اگر تدابیر مدیریتی و خلاقیت های هنری كنار هم قرار گیرد می تواند مسیر هنر را هموار كند. لزوم دارد كه مدیران و نهادهای هنری با استدلال، اولویت و لزوم هنر را در كنار نیازهای ضروری دیگر برای برنامه ریزی تثبیت كنند و با رویكرد فعالانه حمایت ها و منابع بیشتری را برای هنر جذب كنند.
وی با اشاره به اینكه متأسفانه از ظرفیت های هنر به نحو مناسب استفاده نكرده ایم اظهار داشت: موسیقی میراث فرهنگی كشور است و برای حفظ آن میراث فرهنگی برنامه عملیاتی نیاز است و لزوم دارد نهادهای مختلف مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صدا و سیما، آموزش و پرورش، وزارت علوم، خانه موسیقی و… تعامل و همكاری جدی داشته باشند. اگر برای حفظ موسیقی، هنرمندان و استادان و نهادها با همدلی اقدام نكنند، تهاجم فرهنگی سیل گونه همه داشته های فرهنگی را از بین می برد. كمیسیون هنر و معماری تلاش می كند تعاملی را با مجلس شورای اسلامی و نهادهای مختلف برای حفظ میراث ناملموس ما، همچون موسیقی فاخر و تعالی بخش برقرار كند.
ایمانی خوشخو در ادامه اظهار داشت: كمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی تابحال فعالیت هایی داشته است و سند سینما اخیرا در این كمیسیون نهایی شد و در ماه های آینده جهت بررسی و تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه می شود. پس از سند سینما، ویرایش نهایی سند موسیقی انجام می شود تا برای تصویب به شورای عالی برود.


رئیس كمیسیون هنر و معماری با اشاره به نقش صدا و سیما اظهار داشت: متأسفانه در صدا و سیما در زمینه های مختلف همچون موسیقی نگاه فرهنگی كمتر مشاهده می شود.
ایمانی خوشخو در پاسخ به پیشنهاد اساتید خانه موسیقی اظهار داشت: جوایز معتبر در شاخه های مختلف هنر اهمیت دارند و می توانند بر فضای هنر تأثیرگذار باشند، به این منظور خانه موسیقی می تواند طرح جایزه ای معتبر در زمینه موسیقی اصیل و فاخر ایرانی را تدوین و به كمیسیون ارائه كند تا كمیسیون با بررسی و تصویب آن زمینه انجام این كار را فراهم آورد.
داریوش پیرنیاكان باز در این نشست اظهار داشت: تصویب سندی كه برای موسیقی تدوین شده است و من هم در تدوین آن نقش داشتم و طراحی و اجرای جایزه ای معتبر در موسیقی می تواند به فضای موسیقی كمك نماید. اما یكی از بخش هایی كه در موسیقی تأثیرگذار است و نمی توان نقش آنرا نادیده گرفت، صدا و سیماست و لزوم دارد كه كمیسیون هنر و معماری در زمینه موسیقی صدا و سیما را درگیر كند. متأسفانه سهم صدا و سیما در وضعیت نامناسبی كه موسیقی امروز دارد كم نیست و ما اعلام خطر می نماییم كه با این رویه هنر و موسیقی از بین می رود.
حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی باز در این نشست اظهار داشت: خلأ جایزه های معتبر هنری همچون موسیقی در ایران احساس می شود و لزوم دارد كه این خلأ برطرف شود در غیر این صورت كشورهای دیگر این خلأ را پر می كنند.
محمد سریر باز در این نشست اظهار داشت: برخی از موضوعات همچون مسایلی در موسیقی به سرعت قابل حل نیست و به بررسی و زمان نیاز دارد.
هوشنگ كامكار در ادامه اظهار داشت: تا زمانی كه تكلیف موسیقی از نظر قانونی در كشور مشخص نشود، نهادها همچون كمیسیون هنر و معماری نمی توانند مسایل موسیقی را برطرف كنند.
داود گنجه ای باز در این نشست اظهار داشت: كمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی جایگاه مهمی دارد و می تواند راهی را برای رفع مسایل موسیقی پیش بگیرد و در این زمینه خانه موسیقی بعنوان مهم ترین مرجع موسیقی كشور نقش مؤثری دارد كه باید از ظرفیت آن استفاده گردد.
در ادامه اعضای كمیسیون هنر و معماری نظرات خودرا درباره مسایل و رخدادهای هنری و موسیقی بیان نمودند.


1398/01/29
14:21:38
5.0 / 5
4239
تگهای خبر: آموزش , سینما , طراحی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی