كشف دروازه شهر باستانی متعلق به دوران حكومت حضرت داوود(ع)

كشف دروازه شهر باستانی متعلق به دوران حكومت حضرت داوود(ع) به گزارش دست و هنر باستان شناسان از كشف دروازه شهری باستانی متعلق به دوران پادشاهی حضرت داوود(ع) واقع در بلندی های جولان خبر دادند.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا و به نقل از انشنت اوریجینز، این رویداد مهم بعد از ۳۲ سال حفاری و كاوش در شهر «بیت صیدا» واقع در بلندی های جولان امكان پذیر شد. به جز چند تكه سنگ حكاكی شده، بقایای چندانی از این دروازه باستانی باقی نمانده است، اما این مكان مشخصاً ویرانه های یك دروازه باستانی به حساب می آید.
سال قبل دروازه شهر باستانی دیگری در بلندی های جولان كشف شده بود. این دروازه از آجر ساخته شده است و قدمت آن به ۱۰۰۰ الی ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بازمی گردد. گمان می رود این دروازه بخشی از شهر باستانی «زِر» باشد.
به نظر می آید دروازه ای كه اخیراً كشف شده است از دروازه منسوب به شهر «زِر» هم چندین قرن قدیمی تر باشد. باستان شناسان معتقدند قدمت این دروازه به دوران حكومت حضرت داوود (ع) (قرن دهم تا یازدهم قبل از میلاد) بازمی گردد. تشخیص قدمت این دروازه با كمك بررسی آثار باستانی كشف شده در نزدیكی این مكان امكان پذیر شد.
كارشناسان معتقدند این شهر از استحكامات نظامی خوبی برخوردار بوده و یكی از شهرهای مهم دوره خود به شمار می رفته است.
با اینكه قدمت این شهر به دوران حكومت حضرت داوود (ع) بازمی گردد اما یك شهر یكتاپرست به شمار نمی رفته است. كشف لوح سنگی در ویرانه های این دروازه نشان داده است مردمان این شهر ماه را پرستش می كردند. مطالعات نشان می دهد این شهر جزو قلمرو فرامانروایی حضرت داوود (ع) نبوده و یك منطقه مستقل محسوب می شد.
شهر «بیت صیدا» یك مكان منحصر به فرد برای یافته های دیرینه شناسی به حساب می آید چون كه برخلاف «دمشق» و «اورشلیم» در سال های اخیر تحت تاثیر مشكلات ناشی از ساخت ساز قرار نگرفته است و نمونه بارز تمدن شهری سال های ۱۰۰۰ قبل از میلاد مسیح به حساب می آید.
شهر «بیت صیدا» یك مكان تاریخی است كه حدوداً سه كیلومتر با دریاچه «طبریه» فاصله دارد. قبل از این اكتشاف های گوناگونی همچون كشف سكه ها و جواهرات باستانی در این منطقه صورت گرفته است.
كشف این دروازه و ویرانه های شهرهای باستانی واقع در «بیت صیدا» به باستان شناسان در درك بهتر روند پیشرفت تمدن شهری را از دوران عصر آهن تابحال كمك می نماید.1398/03/18
14:11:31
5.0 / 5
4182
تگهای خبر: آثار , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی