نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس:

مجلس بودجه بدون نفت را بررسی می كند، صنایع دستی وگردشگری در اولویت

مجلس بودجه بدون نفت را بررسی می كند، صنایع دستی وگردشگری در اولویت به گزارش دست و هنر نماینده مردم شهرستان های گرمسار و آرادان در مجلس با اشاره به اینكه مجلس عرضه طرح بودجه بدون اتكا به نفت را بررسی می كند، اظهار داشت: این طرح می تواند به توسعه صادرات غیر نفتی منجر شود.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، غلامرضا كاتب ظهر چهارشنبه در مراسم تجلیل از هنرمندان صنایع دستی استان سمنان به میزبانی یكی از هتل های مهدی شهر، ضمن بیان اینكه طرح بودجه بدون نفت و عرضه آن به مجلس شورای اسلامی در دست بررسی می باشد، ابراز كرد: همان گونه كه رهبر معظم انقلاب اسلامی هم تاكید دارند این طرح باید تا دو ماه آتی بررسی و به مجلس عرضه شود.
وی با اشاره به اینكه دوری از درآمد نفتی و تمركز بر روی صادرات غیر نفتی می تواند یكی از طریق های درآمد در بودجه غیر نفتی كشور باشد، اضافه كرد: در برنامه ششم توسعه، تكلیف شد همه دستگاه های اجرایی برای صیانت از صنایع دستی و میراث فرهنگی كمك كنند.
ضرورت عرضه برنامه از جانب میراث فرهنگی
عضو خانه ملت با اشاره به اینكه در برنامه ششم تكالیفی بر دوش میراث فرهنگی است كه متأسفانه به آنها عمل نمی كند، تاكید داشت: سازمان میراث فرهنگی می بایست در برنامه ششم راهبردهای خویش را تعریف كند، اما هنوز برنامه ای عرضه نشده است.
كاتب اظهار داشت: كشور ما امروز با ۱۵۰ هزار میلیارد تومان كسری درآمد نفتی مواجه می باشد كه برای جبران آن و همینطور مشكلات اقتصادی كه بر دوش مردم قرار دارد، باید به مزیت های نسبی كشور مثل صنایع دستی توجه كرد.
وی افزود: برنامه ششم توسعه تاكید دارد شهرهایی كه الگوی صنایع دستی هستند، بعنوان شهرهای جهانی و ملی صنایع دستی به منظور توسعه صنایع دستی معرفی شوند اما از جانب دیگر فقط دو شهر آباده و میبد به طرح جهانی پیوسته اند كه در قیاس با تمام كشور بسیار اندك است.
افزایش صادرات فرش
نماینده گرمسار و آرادان در مجلس با اشاره به اینكه ایران اسلامی دارای ظرفیت های عظیم صادرات محصولات و تولیدات صنایع دستی است، تصریح كرد: پارسال ۲۸۹ میلیون دلار صنایع دستی صادر گردیده است.
كاتب با اشاره به اینكه صادرات فرش كشور در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ حدود ۱۸ درصد افزایش یافته است، ابراز كرد: این امر نشان داده است كه بازارهای جهانی خواهان تولیدات ایران هستند.
وی اضافه كرد: صادرات غیرنفتی برای كشور نتایج مطلوب زیادی دارد و در شرایطی كه كشور در وضعیت تحریم نفتی قرار دارد، صنایع دستی در چارچوب مشاغل خانگی كمك كننده به كشور در تأمین كسری بودجه و اشتغالزایی است.
در این مراسم از هنرمندان صنایع دستی استان سمنان تجلیل شد.

1398/03/24
13:21:38
5.0 / 5
4390
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی