اظهارات رئیس مركز سیمای استان ها درباره ی دومین جشنواره پویانمایی

اظهارات رئیس مركز سیمای استان ها درباره ی دومین جشنواره پویانمایی دست و هنر: رئیس مركز سیمای استان ها اظهار داشت: تعداد آثار دریافتی دومین جشنواره پویانمایی و برنامه های عروسكی تلویزیونی ایران نسبت به دوره نخست، پنجاه درصد رشد داشته و آثار بخش خصوصی و غیر دولتی 100 درصد رشد داشته است.


به گزارش دست و هنر به نقل از روابط عمومی معاونت امور استان های سازمان صدا و سیما، سید عباس فاطمی با حضور در برنامه تلویزیونی «پویانگار» شبكه شما به ارائه پاره ای توضیحات پیرامون دومین جشنواره ملی پویانمایی و برنامه های عروسكی تلویزیونی ایران پرداخت.
وی با اشاره به خاصیت های جشنواره دوم اظهار نمود: زمان خوبی برای انجام كارهای اجرایی جشنواره داشتیم و داوری ها نیز با دقت و در زمانی مناسب انجام شده است بطوریكه می توان گفت هم اكنون تكلیف همه مسائل و داوری ها مشخص شده است.
رئیس ستاد دومین جشنواره پویانمایی و برنامه های عروسكی تلویزیونی ایران با اشاره به اینكه جشنواره نخست صرفا در حوزه پویانمایی بود اظهار داشت: برنامه های عروسكی قدمت زیادی در ایران دارند بنا بر این با هدف توسعه فعالیت های جشنواره، فعال سازی ظرفیت های غنی و بومی عروسك گردانی در ایران و تقویت اینگونه برنامه ها، بخش عروسكی به جشنواره افزوده شده است ضمن اینكه برنامه های میدانی و جنبی جشنواره نیز حال و هوایی دیگرگونه خواهند داشت.
وی افزود: تعداد آثار دریافتی در جشنواره دوم نسبت به دوره نخست، 50 درصد رشد داشته كه نشان دهنده اهمیت این رویداد بزرگ فرهنگی و هنری است.
فاطمی با اشاره به اینكه در دوره دوم جشنواره، 942 اثر از بخش خصوصی، 229 اثر از تولیدات استانی و 113 اثر از مركز صبا، شبكه های سراسری و مركز بسیج سازمان شركت دارند اظهار داشت: یكی از ظرفیت های مهم جشنواره پویانمایی و برنامه های عروسكی، تعامل سازنده با بخش خصوصی و غیر دولتی است.
رئیس مركز سیمای استان ها اشاره كرد: سال قبل و پس از برگزاری جشنواره، نشستی با حضور فعالان پویانمایی و رئیس سازمان صدا و سیما برگزار شد، در آن جشنواره آقای علی عسكری وعده پرداخت مطالبات برنامه سازان را داد كه این امر تا حد زیادی محقق شد و هم اكنون هیچ كس طلبی از سازمان ندارد.
وی اشاره كرد: ساختار انیمیشن كمك زیادی به برنامه سازان می كند كه موقعیت های سخت و غیرممكن را به آسانی به تصویر بكشند چه اینكه در آثار سینمایی هم بسیاری از صحنه ها توسط برنامه های كامپیوتری ایجاد می شوند بدین سبب پویانمایی و انیمیشن دو بعدی و سه بعدی از این منظر اهمیت زیادی دارند، ضمن اینكه پویانمایی نه تنها مخاطبان زیادی بین كودكان و نوجوانان دارد بلكه خانواده ها نیز مخاطب اینگونه آثار هستند.
فاطمی اظهار داشت: به جهت اینكه موقعیت میزبانی جشنواره برای استان ها فراهم گردد، امكانات جدیدی به مراكز افزوده می شود، از سال قبل تصمیم بر این شد كه مراكز دارای فعالیت كمتر یا اینكه در حوزه های غیر از انیمیشن مرجعیت دارند، امكانات فنی را به مراكز دیگر منتقل كنند.
رئیس ستاد دومین جشنواره پویانمایی و برنامه های عروسكی تلویزیونی ایران با اشاره به اینكه ساختارهای جدیدی مانند موشن گرافیك به حوزه انیمیشن افزوده شده است اشاره كرد: این امر سبب گسترش فعالیت های مربوط به پویانمایی شده است.
وی با اشاره به دلیلهای انتخاب استان كرمانشاه بعنوان میزبان دومین دوره این جشنواره اظهار داشت: استاندار كرمانشاه سال قبل درخواست میزبانی را ارائه كرده بود ضمن اینكه با عنایت به حضور هنرمندان بومی و مردم هنردوست در این استان، ظرفیت خوبی برای برگزاری رویدادی فرهنگی و رسانه ای در سطح ملی وجود دارد.
فاطمی اشاره كرد: امیدواریم برگزاری این جشنواره سبب افزایش روحیه مردم سیل زده و زلزله زده مردم كرمانشاه نیز بشود البته در این راستا برنامه های گسترده ای در همه شهرهای استان كرمانشاه تدارك دیده شده است.
رئیس مركز سیمای استان ها اضافه كرد: تلفیقی از پیشكسوتان و نیروهای جوان و خلاق سازمان و مراكز در شورای عالی جشنواره حضور داشتند؛ 51 نفر از اساتید پویانمایی و برنامه های عروسكی نیز كار انتخاب و داوری را بر عهده داشته اند و از نظرات آنها در تدوین راهبردهای كلان در شورای عالی جشنواره هم استفاده شده است.
وی ضمن تشكر از همه اساتید و پیشكسوتان پویانمایی و برنامه های عروسكی در شورای عالی و هیئت های انتخاب و داوری جشنواره عنوان كرد: در همه گروه ها حداقل از یكی از بانوان فعال در این عرصه ها استفاده شده برای اینكه عقیده داریم بانوان در حوزه پویانمایی و برنامه های عروسكی نقش مهمی دارند.
فاطمی اشاره كرد: 18 تیرماه، آیین افتتاحیه جشنواره در استان كرمانشاه برگزار می گردد و روز دوم هم پنل های آموزشی همراه با ارائه گواهی رسمی به شركت كنندگان برگزار می شود.
رئیس مركز سیمای استان ها با اشاره به برنامه های جنبی و میدانی جشنواره دوم اظهار داشت: امسال برنامه های گسترده عروسكی با حضور اجتماعات مردمی، برگزاری استیج های محلی در شهرهای گوناگون استان كرمانشاه خصوصاً در مناطق زلزله زده همچون ثلاث باباجانی و سرپل ذهاب و برنامه های این چنینی تدارك دیده شده است.1398/04/14
15:14:10
5.0 / 5
4626
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی