حج گران به اتمام رسید، عمره بلاتكلیف ماند

حج گران به اتمام رسید، عمره بلاتكلیف ماند به گزارش دست و هنر سازمان حج و زیارت تعیین تكلیف عمره را به پس از حج موكول كرده بود. هرچند همزمان با اجرای مناسك حج، رئیس این سازمان از موافقت های اولیه عربستان با شروط ایران برای حضور باردیگر ایرانیان در عمره اطلاع داده بود اما اینك نماینده ولی فقیه در امور حج باردیگر گفته است: برقراری باردیگر سفر عمره به تامین مقدمات آن از جانب عربستان بعنوان كشور میزبان نیاز دارد.


به گزارش ایسنا، ایران از سال ۱۳۹۴ در اعتراض به رفتار متعرضانه دو مامور سعودی در فرودگاه جده به چند نوجوان ایرانی، عمره را تعلیق كرد و از دولت عربستان خواست این دو مامور را به اشد مجازات برساند. وزارت امور خارجه عربستان سعودی هم بلافاصله در نامه ای رسمی به كنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده به این درخواست ایران واكنش نشان داد و اعلام نمود كه این دو مأمور به اشد مجازات خواهند رسید. یك سال بعد هم حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسكر ـ نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج ـ اطلاع داد كه عربستان آن دو مامور را به چهار سال زندان، هزار ضربه شلاق و انفصال از خدمت مجازارت كرده است.
بازگشت ایرانیان به مراسم عمره اما مصادف شد با روزهای پر تنش و ملتهب روابط ایران و عربستان، در نتیجه ایران از عربستان خواست متعهد شود امنیت زائران كشورش را در شرایطی كه هیچ كنسولگری و یا نمایندگی در آن كشور ندارد، تامین كند؛ تعهدی كه عربستان تاكنون به ایران نداده است.
در جریان حج امسال بود كه وزیر حج عربستان در دیدار با رئیس سازمان حج و زیارت كشورمان از حضور باردیگر ایرانیان به عمره استقبال كرد و قول داد مبحث راه اندازی نمایندگی ایران در سفارت سوئیس (حافظ منافع ایران در عربستان) را شخصا پیگیری كند.
علی رضا رشیدیان - رئیس سازمان حج و زیارت ایران - در آن دیدار به وزیر حج عربستان خاطرنشان كرد: شرط ایران برای بازگشت به عمره حفظ عزت، كرامت و امنیت زائران و عمره گزاران ایرانی است و مقدمه این كار هم راه اندازی كنسولگری و یا ایجاد دفتر حافظ منافع ایرانی ها در عربستان است.

نبود نماینده سیاسی ایران در عربستان؛ مانعی برای عمره
حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب ـ نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی ـ حالا در انتها حج گفته است: خیل عظیمی از زائران علاقه مند به انجام سفر عمره در ایران وجود دارند اما تحقق این كار نیازمند ایجاد زیرساخت های لازم در عربستان است.
او یكی از مهمترین زیرساخت ها را فراهم كردن زمینه حمایت كنسولی از زائران ایرانی دانست و اضافه كرد: باید نمایندگان سیاسی ایران در عربستان حضور داشته باشند تا بتوانند از حقوق شهروندان ایرانی دفاع كنند.
وی همینطور تصریح كرد: در داخل ایران تصمیم گیری درباره سفر عمره به برخی تصمیم های فراسازمانی نیازمند است.
سرپرست حجاج ایرانی در عین حال بیان كرد: ما در بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت آمادگی كامل داریم تا در صورت اتخاذ این تصمیم، كار خویش را به سرعت انجام دهیم. اگر اصول حكمت، عزت و مصلحت كه مورد تاكید همیشگی رهبر معظم انقلاب اسلامی است درمورد سفر عمره زائران ایرانی رعایت شود، بعثه و سازمان حج با رضایتمندی كار خویش را در این زمینه انجام خواهند داد.
او با اشاره جمعیتی كه در انتظار عمره است، به دلیل قطع سفر عمره زائران ایرانی از فروردین ۱۳۹۴ پرداخت و خاطرنشان كرد: آن زمان در حالیكه نمایندگان سیاسی جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند، در مقر دولتیِ كشور میزبان، به زائران ایرانی توهین شد. حالا در نبود نمایندگان سیاسی از ایران چگونه می توان انتظار داشت برای زائران ایرانی اتفاق ناگواری رخ ندهد؟

طولانی ترین و گران ترین حج، امسال بود
نواب با بیان این كه این كه طولانی ترین و گران ترین حج در سخت ترین شرایط در حال برگزاری است، عملیات حج تمتع امسال را موفقیت آمیز دانست و با اشاره به خدمات شركت های سعودی به زائران ایرانی اظهار داشت: طرف های سعودی مشتاق هستند با كمترین هزینه، بیشترین منافع را برای خود كسب كنند در حالیكه باید بدانند هر كاری هزینه ای دارد. اگر كشوری خویش را بعنوان خادم زائران معرفی می كند، باید پیش از آن كه زائر نیاز خویش را بگوید، خدمت لازم را به او عرضه كند اما با وجود كارهای زیادی كه در عربستان شده، متاسفانه خدمات عرضه شده در تراز زائران خانه خدا و حبیب خدا نیست.

شرمنده حجاج ایرانی شدیم
مسؤول بعثه مقام معظم رهبری به وضعیت «منا» اشاره نمود و اضافه كرد: امسال در منا شرمنده حجاج ایرانی شدیم؛ چونكه فضایی كه برای اقامت آنها در چادرها پیشبینی شده بود، كافی نبود و سرویس های بهداشتی آن جا شرایط مطلوبی نداشت.

منطق عربستان برای سهمیه بندی حج را متوجه نمی شویم
نماینده ولی فقیه در امور حج سپس درباره احتمال افزایش سهم ایران در حج آینده با عنایت به سند توسعه ۲۰۳۰ دولت عربستان، اظهار نمود: ما تابحال نتوانسته ایم به مبانی شیوه سهمیه بندی اضافه حجاج از جانب دولت عربستان دست پیدا نماییم و با این وضعیت، رفتار و برنامه های آتی آنان برای ما مشخص نمی باشد. بعضی می گویند سهمیه حجاج هر كشور بر مبنای یك هزارم جمعیت مسلمان آن كشور تعیین می شود درحالی كه برخی كشورها به علت شرایط اقتصادی خویش هیچ گاه از این سهمیه كامل استفاده نمی كنند و در مقابل كشورهایی مثل ایران در یك سال به اندازه ۲۶ سال سهمیه یك كشور، افراد متقاضی حج ثبت نام می كنند.
او اضافه كرد: با عنایت به استفاده نكردن برخی كشورها از سهمیه كامل حج خود، عربستان در استفاده از ظرفیت موجود گزینشی عمل می كند. بعنوان مثال امسال برای كشوری كه كمتر از نصف ایران جمعیت داشت ۲۰ هزار سهمیه مازاد حج اختصاص داد درحالی كه به ایران با ۸۲ میلیون نفر جمعیت فقط دوهزار سهمیه جدید داد.
سرپرست حجاج ایرانی تصریح كرد: این روند باید دارای چارچوب و منطق روشنی باشد؛ چونكه اگر دولت عربستان بخواهد برنامه ۲۰۳۰ خویش را در زمینه حج به روال كنونی پیش ببرد، جایگاه معنوی خویش را نزد دیگر ملت ها از دست خواهد داد.
او بیان كرد: جمهوری اسلامی ایران آماده است با بهره گیری از تجربیاتی كه در سال های بعد از انقلاب اسلامی به دست آورده و نیروهای فرهیخته ای كه در حوزه حج دارد، به كارشناسان ارشد عربستان در این عرصه خدمات مشورتی عرضه نماید.
نواب همینطور بیان كرد: هر حركتی كه حج را گرفتار تنش یا تعویق كند مغایر با اهداف شهدا و نظام جمهوری اسلامی ایران است.
منبع:

1398/05/28
15:14:18
5.0 / 5
4451
تگهای خبر: اقامت , خدمات , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی