برنامه های جشنواره ملی چاپ اعلام گردید

برنامه های جشنواره ملی چاپ اعلام گردید دست و هنر: نشست خبری «نوزدهمین جشنواره ملی چاپ ایران» اجرا شد.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، مهرزاد دانش – دبیر شورای سیاست گذاری جشنواره ملی چاپ، رئیس نوزدهمین دوره جشنواره ملی چاپ و مدیركل دفتر چاپ و نشر وارت فرهنگ و ارشاد اسلامی – در نشست خبری نوزدهمین جشنواره ملی چاپ ایران كه امروز (شنبه، دوم شهریورماه) در موسسه نمایشگاه های فرهنگی برگزار شد، اظهار نمود: سنت برگزاری مراسمی به مناسبت بزرگداشت چاپ نزدیك به دو دهه است كه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد توجه قرار می گیرد و توسط این وزارتخانه گاه در چارچوب تكریم فعالان عرصه چاپ و گاه در رقابت بین محصولات چاپی برگزار می گردد. امسال هم به تبعیت از این سنت، نوزدهمین دوره جشنواره ملی چاپ برگزار می شود.
او اضافه كرد: برگزاری جشنواره صرفا رفتاری از سر عادت و روزمرگی نیست و این طور نیست بگوییم چون قبلا برگزار شده، حالا هم برگزار می گردد. هدف ما از برگزاری این جشنواره رویكرد عادت زده نیست. لازم است نقدی به عمق واقعیت ها، فرصت ها و لطمه های آن زده شود. در واقع این جشنواره ها محملی است برای توجه دادن آدم ها و افراد و نهادهایی كه به صورتی با این فضا در ارتباط هستند و نقش حقیقی و حقوقی شان در بهبود این فضا موثر است.
دانش در ادامه بیان كرد: هدف ما در برگزاری جشنواره چاپ مخاطب قرار دادن مدیران فرهنگی، اقتصادی، رسانه ای و صنعتی در حوزه دولتی و تشكل صنفی است. از جانب دیگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طبق سیاست كلان خود نسبتش را با چاپ به این صورت بازتعریف كرده كه بر مناسبات فرهنگی و سنجه های فرهنگی تمركز داشته باشد. واگذاری امور ترخیص و صادرات و واردات ماشین آلات چاپ از پاییز سال ۹۶ به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شده كه نخستین تبلور این سیاست كلان بوده است. در دومین گام، تدوین لایحه انتقال امور مربوط به صدور مجوز تأسیس چاپخانه به وزارت صمت بوده كه این مساله در هیئت دولت تصویب شده و لایحه آن به مجلس تقدیم شده و در حال بررسی است.
رئیس نوزدهمین جشنواره ملی چاپ تصریح كرد: در مورد جشنواره هم این سیاست بایستی به ظهور و بروز برسد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ذاتا صبغه فرهنگی دارد و جشنواره هایی كه برگزار می نماید باید از این صبغه برخوردار باشند. حوزه چاپ علاوه بر ابعاد صنعتی و تجاری واجد بعد فرهنگی است. تأثیری كه چاپ و بسته بندی و حوزه های وابسته به آن در انتقال زمینه های فرهنگی به مردمان جامعه دارد كمتر از محصولاتی نیست كه بعنوان محصولات فرهنگی شناخته شده اند. چاپ و بسته بندی با عنایت به این كه حامل ابعاد فرهنگی مانند پیام محتوایی كوتاه، قالب های تجسمی و نمودهای گرافیكی و... است یك رسانه به حساب می آید كه در زندگی شهروندان جریان دارد و لازم است در جشنواره ملی چاپ این نكات مورد توجه قرار بگیرد.

دانش درباره برگزاری جشنواره چاپ در هفته اول شهریورماه توضیح داد: روز ملی چاپ ۱۱ شهریور مصادف با دومین روز از محرم بود كه بنا بر پاسداشت حرمت حضرت سیدالشهدا(ع) و سایر شهیدان كربلا، با موافقت آقای جوادی، معاون فرهنگی وزارت ارشاد، قرار شد مراسم بزرگداشت صنعت چاپ را در هفته اول شهریورماه داشته باشیم كه روز چهارم شهریور از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در تالار وحدت برگزار می گردد.


در ادامه نشست علی اكبر ابراهیمی - معاون دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - اظهار نمود: یكی از سیاست های برگزاری جشنواره صنعتی معرفی توان و ظرفیت یك صنعت خواهد بود. صنعتی كه امكان دارد قسمتی از آن پاسخ گوی نیازهای كشور باشد و بخشی هم پاسخ گوی آن نباشد و مجبور به واردات باشیم. یكی از راهبردهای وزارت ارشاد جلوگیری از واردات كالاهایی است كه توان تولید آنها را در داخل كشور داریم. در وزارت ارشاد برنامه ریزی هایی اعمال كردیم كه شاهد كاهش واردات محصولاتی كه توان تولید آنها را داریم، باشیم. در سال های ۹۲ و ۹۳ شاهد واردات ۲۰۰ میلیون كیلوگرم محصولات چاپی غیركتاب بودیم كه هم اكنون با اعمال سیاست هایی قریب به ۴۰ میلیون كیلوگرم شده است. در واقع شاهد كاهش واردات محصولات چاپی غیركتاب بوده ایم كه برمبنای سیاست های ارشاد انجام شده است.
او اضافه كرد: یكی دیگر از اقدامات ما درباب اصلاح مقررات در رابطه با موضوعات چاپ بوده است. اصلاح قوانین و شفاف سازی دفتر چاپ در دستور عمل ما قرار گرفته و بخشنامه ای را در دستور تدوین قرار داده ایم كه امیدوارم به مرحله نهایی برسد. اصلاح قوانین در ارتباط با واگذاری وجه صنعتی چاپ نیز بوسیله مجلس در حال پیگیری است.
همین طور محسن شمس - مدیر اجرایی جشنواره ملی چاپ - در این جلسه اظهار نمود: با عنایت به ملی بودن جشنواره چاپ و نشر ابتدا از استان ها خواستیم تا برای برگزاری این جشنواره اعلام آمادگی كنند كه تابحال ۳۱ استان اعلام آمادگی كرده اند و فقط بوشهر نتوانست این مراسم را برگزار كند..
او اضافه كرد: پروژه دیگر ما تقدیر از پیشكسوتان صنعت چاپ بود كه از استان ها خواستیم تا پیشكسوتان عرصه چاپشان را معرفی كنند كه ۶۴ پرونده درباره پیشكسوتان استان ها ارسال شد. ۲۰ پرونده نیز در این زمینه از تهران برای ما ارسال شد. 21 پرونده برای كارآفرین نمونه و ۱۲ پرونده هم در حوزه صادركننده برتر به دست ما رسید كه با عنایت به جلساتی كه داشتیم پنج نفر از پیشكسوتان صنعت چاپ (دو نفر از استان تهران و سه نفر از سایر استان ها)، یك صادركننده برتر و یك كارآفرین نمونه در مراسم جشنواره ملی چاپ تقدیر خواهند شد. از برنامه های جانبی جشنواره نیز تقدیر از كارشناس برتر حوزه چاپ و یكی از مدیران كل استان ها خواهد بود.
مهرزاد دانش درباره برگزاری جشنواره چاپ با عنایت به لایحه واگذاری صنعت چاپ به وزارت صمت توضیح داد: ما در دوران گذار هستیم. لایحه توسط وزارت فرهنگ و صنعت و معدن و تجارت تهیه شده و در هیئت دولت تصویب و جهت بررسی به مجلس تقدیم شده است. تا زمانی كه بررسی های مجلس انجام نشده، ما در دوران گذار هستیم؛ باید با تمركز بیشتری حركت نماییم و نباید به صورت شتابزده عمل نماییم. بیشتر تمركز ما در برگزاری این جشنواره بعد فرهنگی آن است، همانطور كه نام مراسم را جشنواره ملی چاپ در نظر گرفته ایم. البته این واگذاری به معنای رفع مسئولیت در مواجهه با صنعت چاپ نیست بلكه ما در هویت فرهنگی وزارت ارشاد تاكید داریم.
ابراهیمی هم درباره برنامه های جنبی جشنواره صنعت چاپ، مثلا جشن كارگران صنعت چاپ یا برنامه های ورزشی توضیح داد: ما تاكیدمان بر برگزاری برنامه هایی است كه برای صنعت چاپ ارزش افزوده ای به دنبال داشته باشد و بر این مساله تاكید داشتیم. برنامه های جشن كارگری از سال ۹۴ حذف شده اند كه برمبنای سیاست های وزارت ارشاد بوده و تصمیم اعضای شورای سیاست گذاری جشنواره چاپ بوده است.
مهرداد دانش نیز در زمینه دوسالانه شدن جشنواره صنعت چاپ بیان كرد: پیشنهاد من برگزاری جشنواره به صورت دوسالانه است كه بایستی در مجموعه معاونت فرهنگی بررسی و سپس تصمیمات لازم گرفته شود. امیدوارم با تدوین بخشنامه جدید این امر محقق شود. امسال مساله دوسالانه را نخواهیم داشت.
درانتها از پوستر جشنواره ملی چاپ با طراحی حمیدرضا بیرقی، با حضور مهرزاد دانش، علی اكبر ابراهیمی و محسن شمس رونمایی گردید.منبع:

1398/06/02
13:30:25
5.0 / 5
4674
تگهای خبر: جشن , جشنواره , صادرات , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی