از حاشیه تا متن نمایشگاه صنایع دستی به روایت دست و هنر

نمایشگاه صنایع دستی سود یا ضرر؟

نمایشگاه صنایع دستی سود یا ضرر؟ دست و هنر: سی و دومین نمایشگاه ملی صنایع دستی ایران در حالی این روزها در تهران برپاست كه نارضایتی خیلی از هنرمندان و صنعت گران شركت كننده را به دنبال داشته است. بگفته بعضی از این صنعت گران حضور در این نمایشگاه نه تنها سودآوری نداشته، بلكه ضررآفرین نیز بوده است.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، سی و دومین نمایشگاه صنایع دستی از روز یكشنبه (سوم شهریور ماه) در محل نمایشگاه های بین المللی تهران راه اندازی شد و تا روز شنبه (۹ شهریور ماه) ادامه دارد. این نمایشگاه كه متشكل از ۴ سالن است، میزبان صنعت گران استان های مختلف كشور است كه هر كدام از آنها با انگیزه معرفی و فروش محصولاتشان در آن شركت كرده اند.
در این میان اما آنچه بیشتر از همه در نمایشگاه صنایع دستی امسال جلب توجه می كند، تفاوت چشم گیر میان سالن اصلی (۸ و۹) با سایر سالن ها است. سالن اول كه در اختیار افرادی قرار گرفته كه تمایل به غرفه سازی داشته اند و بیشتر جنبه فروشگاهی دارد، از نظر امكانات و نورپردازی با سایر سالن ها قابل مقایسه نیست.
همین امر باعث شده است كه میزان بازدیدكننده های سالن اصلی نسبت به سالن های دیگر متفاوت باشد؛ موضوعی كه منجر به نارضایتی هنرمندان و صنعتگرانی شده است كه می گویند تفاوت میان سالن های نمایشگاه از تعداد بازدیدكننده ها كاسته و طبیعتا میزان فروش آنها نیز كاهش پیدا كرده است.
در همین راستا، خبرنگار ایسنا در گفت و گو با بعضی از هنرمندان و صنعت گران هنرهای سنتی ایران كه در این نمایشگاه حضور دارند، نظر آنها را درباره وضعیت نمایشگاه صنایع دستی امسال جویا شده است.امسال نمایشگاه راضی كننده نبود
یكی از مسئولان غرفه استان كرمان در سالن ۸ و ۹ درباره وضعیت نمایشگاه می گوید: چند روز اول كه خیلی خلوت بود و فكر می كنم یكی از دلیلهای این مساله ساعت نمایشگاه است كه ساعت ۶ عصر تمام می شود. در مجموع نمایشگاه امسال نسبت به سال های گذشته خیلی خلوت تر است و آنطور كه باید راضی كننده نیست. البته امسال طراحی غرفه ها در سالن اول خیلی بهتر شده است.
او ادامه می دهد: در سال های اخیر برای حضور در نمایشگاه باید هزینه ای را پرداخت نماییم كه در گذشته اینچنین نبود. در این میان فروشی هم كه امسال در نمایشگاه داشتیم نسبت به سال های گذشته اصلا خوب نیست.

تعداد نمایشگاه های صنایع دستی افزایش پیدا كند
خانمی كه صنایع دستی استان لرستان در همین سالن عرضه نموده است، نیز می گوید: كاش این نمایشگاه در طول سال بیشتر اجرا شود و كرایه هم نگیرند برای صنایع دستی كشور خیلی خوب است. صنایع دستی درآمد آنچنانی ندارد، اما اگر رونق داشته باشد برای یك خانواده متوسط خوب است. این نمایشگاه ها باید حداقل هر ماه یا دو ماه یك دفعه اجرا شود تا به تولیدكنندگان و هنرمندان كمك گردد.
او اظهار می كند كه در استان نیز فروش دارم، اما خود طبیعتا در نمایشگاه محصولات خیلی راحت تر و سریع تر به فروش می رسد.نمایشگاه فرش، نمایشگاه صنایع دستی را تحت شعاع قرار داده است
همین طور یكی از مسئولان غرفه خراسان جنوبی نیز از كاهش فروش محصولات خود در نمایشگاه صنایع دستی امسال گله میكند و می گوید: علت دقیق این مساله را نمی دانم اما شاید به كوچك بودن غرفه ای كه در اختیار داریم مربوط باشد. همین طور امسال تعداد سالن ها و راهروها زیاد است و به همین خاطر هم بازدیكنندگان خسته می شوند و نمی توانند تمام غرفه ها را ببینند. ساعت كاری نمایشگاه هم اصلا خوب نیست و در طول هفته افرادی كه كارمند هستند فرصت نمی كنند كه از نمایشگاه بازدید نمایند.
او با اشاره به اینكه فكر می كنم امسال ۹۰ درصد غرفه ها امسال با مشكل فروش مواجهند، به اهمیت تبلیغات در برگزاری نمایشگاه صنایع دستی اشاره و اضافه می كند: فكر نمی كنم تبلیغات آنچنانی صورت گرفته باشد. از طرفی دیگر برگزاری نمایشگاه فرش به صورت همزمان سبب شده است كه نمایشگاه صنایع دستی تحت شعاع قرار بگیرد.

بازدیدكننده مطلوب، اما فروش كم!
یكی از مسئولان غرفه ای كه محصولات استان كهكلویه و بویراحمد را عرضه نموده است، می گوید: تعداد بازدید كنندهها نسبتا خوب است، ولی متاسفانه وضعیت فروش اصلا خوب نیست. قیمت ها همان همان قیمت هایی است كه سازمان میراث فرهنگی انتخاب نموده است. البته برگزاری نمایشگاه در مجموع اتفاق خوبی است، چون حداقل مردم كارهای ما را می بینند.
او یادآور می شود: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باید از هنرمندان و صنعت گران حمایت كند. هنرمندانی كه خودشان هزینه و در این نمایشگاه شركت می كنند باید پشتوانه ای داشته باشند كه اگر محصولاتشان به فروش نرسید، حداقل با ناامیدی به استان خودشان بازنگردند و اگر سود نمی نماییم حداقل ضرر هم نكنیم.خودمان تولید می نماییم و خودمان هم دنبال مشتری هستیم!
یكی از مسئولان غرفه قشم در سی و دومین نمایشگاه صنایع دستی نیز از وضعیت فروش محصولات خود راضی نیست و در این زمینه عنوان می كند: ما امسال برای نخستین بار هنر سنتی قشم را روی چرم پیاده كردیم، ولی متاسفانه فروش خوبی نداشته ایم. ساعت بازدید هم اصلا مناسب نمی باشد و به همین خاطر تعداد بازدیدكنندگان خیلی كم است.
او می گوید: سازمان صنایع دستی باید به ما هنرمندان و صنعت گران كمك نماید تا محصولاتمان را تبلیغ نماییم و به نمایش بگذاریم. اگر فروشگاهی در استان وجود داشته باشد كه محصولات ما را عرضه نماید یا ما را به جایی معرفی كنند كه محصولاتمان را به فروش برسانند، وضعیت صنایع دستی نیز رونق پیدا خواهدنمود. الان ما خودمان تولید می نماییم و خودمان هم به دنبال مشتری هستیم.

بیشتر ضرر كرده ایم تا سود!
مسئول غرفه استان یزد در سالن های ۱۰ و ۱۱ نیز درباره شرایط نمایشگاه امسال می گوید: امسال وضعیت فروش خیلی بد بود. وضعیت بازدیدكننده های سالن های ۸ و ۹ به نسبت بهتر بود، اما در در سالن های دیگر وضعیت خوبی وجود ندارد. در صورتیكه صنعت گران بسیار زحمت كشیده بودند و منتظر بودند كه محصولاتشان را در نمایشگاه صنایع دستی تهران ارائه نمایند. همه ما هزینه كردیم اما حتی هزینه غرفه را هم هنوز به دست نیاورده ایم.
او اظهار می كند: در سالن اول بیشتر شركت ها هستند و مخصوص كسانی است كه غرفه سازی كرده اند. اما وضعیت سالن های دیگر اصلا خوب نیست و مشكل نورپردازی و بازدیدكننده وجود دارد. این نكته را هم در نظر داشته باشید كه كلیه هزینه های شركت در نمایشگاه از اجاره غرفه گرفته تا ایاب و ذهاب، اسكان و باربری و نورپردازی و چیدمان غرفه بر عهده خودمان است و این در شرایطی است كه هنوز فروش ما به اندازه هزینه هایی كه كردیم، نرسیده است. در واقع بیشتر ضرر كرده ایم.دیگر در نمایشگاه صنایع دستی شركت نمیكنم
یكی از مسئولین غرفه ای كه محصولات استان كرمانشاه را در همین سالن عرضه نموده است، درباره نمایشگاه امسال صنایع دستی می گوید: وضعیت نمایشگاه امسال اصلا خوب نیست و این آخرین باری است كه شركت می كنم. وضعیت غرفه بندی ها اینقدر بد است كه حتی بازدیدكننده ها از روی آدرس هم نمی توانند غرفه ها را در سالن ۱۰ و ۱۱ پیدا كنند. در مجموع اصلا از وضعیت امسال نمایشگاه راضی نیستم. امسال سال رونق ملی بود، اما هیچ كمكی به هنرمندان نمی گردد.
او اظهار نمود: درست است كه قیمت غرفه در سالن اول بیشتر است، اما هنرمندان حق داشتند كه بدانند و خودشان انتخاب كنند. سه روز پیش از نمایشگاه برای ما پیام آمد كه سالن ۸ و ۹ به سبب غرفه سازی بسته است و شما می توانید در سایر سالن ها شركت كنید. من ۶ سال است كه به صورت مرتب در نمایشگاه شركت می كنم، اما به ما هیچ اطلاعی داده نشده است. من ۳ میلیون تومان جهت شركت در نمایشگاه هزینه كردم، اما هنوز این میزان فروش نداشته ام!

تعداد بازدیدكننده ها كافی نیست!
یكی از مسئولان غرفه استان مركزی در سالن ۱۲ و ۱۳، در این زمینه اظهار می كند: متاسفانه امسال سالن اول كه سالن اصلی نمایشگاه است بیشتر در اختیار شركت ها قرار گرفته است و طبیعتا بازدیدكننده هم در همان سالن خرید می كند و بر می گردد. در نتیجه میزان بازدیدكننده ها سالن های دیگر خیلی كم شده است. فكر می كنم اگر بازدیدكننده داشته باشیم حضور در نمایشگاه برایمان سوددهی خواهد داشت، اما متاسفانه تعداد بازدیدكننده ها كافی نیست.برنامه ریزی و مدیریت نمایشگاه ضعیف است
همین طور یكی از مسئولان غرفه استان همدان در سالن ۱۲ و ۱۳ نیز كه وضعیت امسال نمایشگاه ناراضی است، یادآور می شود: یكی از اصلی ترین مشكلات نمایشگاه امسال این است كه محصولات سنتی استان های مختلف توسط شركت های مختلف در سالن اصلی نمایشگاه عرضه شده است. بعنوان مثال سفال هنر استان همدان است، اما شما می توانید سفال هایی با كیفیت پایین تر را در غرفه هایی پیدا كنید كه هیچ نسبتی با این هنر ندارند.
او با اشاره به اینكه «امسال برنامه ریزی و مدیریت نمایشگاه بسیار ضعیف بود»، می گوید: قبل از این نمایشگاه، نمایشگاه عشایر برگزار شده بود كه آنها نیز محصولات و صنایع خودرا برای فروش آورده بودند. طبیعی است كه پس از آن نمایشگاه نباید سریعا نمایشگاه صنایع دستی برگزار می شد؛ چونكه مردم تا اندازه ای خریدهایشان را انجام داده بودند و دیگر نیازی نمی دیدند كه در این نمایشگاه نیز شركت نمایند.
منبع:

1398/06/08
10:59:13
5.0 / 5
4100
تگهای خبر: خرید , سنتی , شركت , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی