نهادی با وظیفه تحكیم روابط میان مردم و فرهنگیان

معرفی باشگاه فرهنگی عمان، اولین كتابخانه عمومی در مسقط

معرفی باشگاه فرهنگی عمان، اولین كتابخانه عمومی در مسقط به گزارش دست و هنر باشگاه فرهنگی سلطنت عمان یك موسسه فرهنگی دولتی است كه با همكاری وزارتخانه های مختلف این كشور فعالیت می كند و وظیفه اش تحكیم روابط فرهنگی و اجتماعی در جامعه عمان است.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، النادی الثقافی (باشگاه فرهنگی) سلطنت عمان یه موسسه فرهنگی دولتی (اما با فعالیت هایی مستقل) است كه با همكاری وزارت خانه های مختلف و نهادهای غیر دولتی، برنامه های فرهنگی و هنری همچون نمایشگاه، همایش، سمینار، شب های شعر، چاپ كتاب و… برگزار می نماید. این باشگاه در سال ۱۹۸۳ میلادی با دستور سلطان عمان با عنوان باشگاه دانشگاهی شروع به كار كرد اما در سال ۲۰۰۸ میلادی به نام باشگاه فرهنگی و با نظارت وزیر میراث و فرهنگ تغییر یافت. رئیس و هیات مدیره این باشگاه را هیثم بن طارق آل سعید وزیر میراث و فرهنگ عمان تعیین می كند.
دكتر عائشه الدرمكیه كه از اساتید دانشگاه العربیة المفتوحة در مسقط پایتخت عمان است از سال ۲۰۱۴ میلادی به ریاست این باشگاه انتخاب شد. همینطور در سال ۲۰۱۷ هم وزیر میراث و فرهنگ مأموریت ریاست الدرمكیه را برای یك دوره دیگر تمدید كرد.
هدف از تشكیل النادی الثقافی تحكیم روابط فرهنگی و اجتماعی میان شهروندان و فرهنگیان و ادبا و نویسندگان، روشنگری فكری و فرهنگی و برگزاری سمینار و نشست های فرهنگی، برگزاری نمایشگاه های هنری و شب های فرهنگی، هماهنگی و همكاری میان نهادهای فرهنگی داخل و خارج از كشور و دعوت از شخصیت های فرهنگی برجسته جهت حضور در برنامه های این نهاد است.
این نهاد فرهنگی كه در منطقه القرم در مسقط قرار دارد، دارای یك كتابخانه است كه گفته می شود اولین كتابخانه عمومی در عمان به حساب می آید.
باشگاه فرهنگی شعبه هایی هم در بعضی از استان ها دارد و در آن شهرها برنامه های خویش را اجرا می كند.
شماری از برنامه هایی كه این نهاد فرهنگی برگزار می نماید به شرح ذیل است:
۱- برنامه ملی پشتیبانی از كتاب: این برنامه شامل پشتیبانی از نویسندگان عمانی و ناشران است بخصوص كتاب هایی كه برای وزارت میراث و فرهنگ دارای اولویت است.
۲- المجلس: برنامه دوشنبه با مجلس یك برنامه فرهنگی برای ادبا، فرهنگ دوستان و اندیشمندان است كه روزهای دوشنبه در محل این باشگاه جهت بررسی موضوعات رو تشكیل جلسه غیر رسمی می دهند.
۳- باشگاه دوستان مبتكرین: این برنامه ادبی و فرهنگی با هدف ساماندهی فعالیت كودكان و نوجوانان است كه شامل برگزاری دوره های آموزشی و كارگاه های فرهنگی است.
۴- خانواده باشگاه فرهنگی: بعضی از فعالیت های این باشگاه از راه انجمن هایی است كه باشگاه فرهنگی آنرا با عنوان خانواده شعر، خانواده داستان، خانواده ترجمه، خانواده نویسندگان و خانواده علمی، راه اندازی كرده است.
نكته قابل ذكر این است كه برنامه های این باشگاه سالانه برنامه ریزی می شود و برای مشاركت در اجرای برنامه ها، تا آخر ماه سپتامبر هر سال می بایست پیشنهادات ارائه شود.
این گزارش را رایزنی فرهنگی ایران در عمان برای مهر ارسال كرده است.

1398/06/13
20:08:25
5.0 / 5
3899
تگهای خبر: آموزش , انجمن , دانشگاه , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی