آغاز نمایش تاریخ اسپانیایی ها در ایران

آغاز نمایش تاریخ اسپانیایی ها در ایران به گزارش دست و هنر نمایشگاه دیرینه شناسی اسپانیا با حضور اولین وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در موزه ملی ایران كار خویش را شروع كرد.


به گزارش ایسنا، نمایشگاه «میراث دیرینه شناسی اسپانیا» با نمایشی از تمدن شرق مدیترانه از موزه دیرینه شناسی الیكانته یكشنبه ۳۱ شهریور در موزه ملی ایران با حضور برخی از مسئولان اسپانیا و ایران راه اندازی شد. مقرر است این نمایشگاه تا ۲۶ فروردین ماه سال آینده در سالن نمایشگاه های موقت موزه دیرینه شناسی و هنر دوره اسلامی برپا باشد.
قبل از برگزاری این نمایشگاه سفیر اسپانیا در تهران و مدیران موزه الیكانته، توضیحاتی درباره نقش برگزاری چنین نمایشگاه در روابط فرهنگی دو كشور عرضه كردند. علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ هم با حضور در موزه ملی، روبان این نمایشگاه را قیچی كرد و نمایشگاه «میراث دیرینه شناسی اسپانیا» رسما در تهران راه اندازی شد.
300 اثر اسپانیایی در چهار گالری «دوران پارینه سنگی تا دوره مفرغ»، «گالری دوره های آهن، فینیقی، رومی، اسلامی، قرون وسطی»، «عصر مدرن و معاصر» و « اسناد روابط سیاسی ایران و اسپانیا در سده هفدهم میلادی» در موزه ملی ایران به معرض نمایش گذاشته شده اند.


قدیمی ترین اثر به نمایش درآمده در این نمایشگاه «تبر دستی سنگین» متعلق به دوره پارینه سنگی قدیم است كه در نزدیكی مادرید كشف شده و قدمت آن متعلق به ۳۵۰ هزار سال قبل است. همچون آثار قابل توجه هم می توان به قطعه سنگ حكاكی شده از فرهنگ «مگدلنی» با نقش سر یك اسب مربوط به اواخر دوره پارینه سنگی جدید اشاره نمود كه حدود ۱۷ هزار سال قدمت دارد، این نمونه قدیمی ترین اثر هنر تجسمی است كه تابحال در ایران به نمایش در آمده است.
«تبر دستی سنگین» متعلق به دوره پارینه سنگی قدیم

1398/06/31
20:50:21
5.0 / 5
4429
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی