ابراهیمی تركمان در اولین دور گفت وگوی فرهنگی ایران و روسیه:

تقویت گفت وگوهای فرهنگی برای رسیدن به یك فهم مشترك لزوم دارد

تقویت گفت وگوهای فرهنگی برای رسیدن به یك فهم مشترك لزوم دارد به گزارش دست و هنر رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات در سخنرانی خود در نخستین دور گفت وگوی فرهنگی ایران و روسیه با تاكید بر تقویت گفت وگوهای فرهنگی برای رسیدن به یك فهم مشترك گفت: شیوه گفتگو باید تعاملی باشد.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ابوذر ابراهیمی تركمان، در سخنرانی خود در نخستین دور گفت وگوی فرهنگی ایران و روسیه كه امروز سوم مهر ۱۳۹۸ در مسكو در حال برگزاری است، با اشاره به اینكه گفتگو می تواند انسان ها را به هم نزدیك كند، اظهار داشت: ما با گفتگو از نفرت به سمت عشق حركت خواهیم كرد، در واقع از اردوی خشم به اردوی عطوفت خواهیم رفت.

وی با تاكید بر استفاده از عنصر فرهنگ و گفت وگوهای فرهنگی جهت ارتقای مناسبات دوستانه با سایر جوامع اضافه كرد: فرهنگ به علت ظرفیت های گسترده موجود در آن همواره مناسب ترین بستر و راهكار برای تعامل و گفتگو میان ملت ها و یافتن زمینه ها و راهكارهای مناسب جهت نزدیك كردن دیدگاه ها و فهم مشترك میان ملت ها به حساب می آید.

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: هدف اولیه ما پایدارسازی این گفت وگوها است، به این مفهوم كه این گفت وگوها تداوم یابد تا با كشورهای مختلف در مسائل فرهنگی به یك فهم مشترك برسیم.

ابراهیمی تركمان با اشاره به چند وجهی بودن گفت وگوهای فرهنگی اظهار داشت: گفت وگوهای فرهنگی از جنس اغناء است و به شكلی گفت گوی دل ها با یكدیگر است. زبان گفت وگوی فرهنگی زبان معرفت است و نه زبان علم. ما باید دنبال این باشیم كه دل ها را به هم نزدیك نماییم.

وی افزود: به عبارت دیگر، هر كسی داشته های فرهنگی خویش را عرضه می كند و از برتری های فرهنگی دیگری اقتباس می كند. مسأله مهم این است كه در این فرآیند این دو فرهنگ یا چهره های حاضر در گفتگو به هم نزدیك می شوند و این خیلی از مشكلات را از بین می برد.

ابراهیمی تركمان تاكید كرد: شیوه گفتگو باید تعاملی باشد، نه یكسویه. به این مفهوم كه هم چیزی می دهیم و هم چیزی می ستانیم و تنها درپی تأثیر گذاشتن بر طرف مقابل نیستیم. گاهی از فهم خوب دیگران تأثیر می پذیریم و دیگران هم به همین ترتیب.

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی در انتها سخنانش، ابراز امیدواری كرد دستاوردهای این همایش در تقویت فهم مشترك مسائل و موضوعات مؤثر باشد و نتایج ارزشمندی در راه توسعه همكاریهای دوجانبه و چندجانبه بین دو كشور ایران و روسیه به ارمغان آورد.

گفتنی است؛ حالا ابراهیمی تركمان و آیت الله محمدعلی تسخیری، مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام بنابر دعوت رسمی مقامات روسی و به منظور شركت در نخستین دور گفت وگوی فرهنگی ایران و روسیه و همایش بین المللی «اسلام در جهان فراگیر» در روسیه حضور دارند.

اولین دور گفت وگوی فرهنگی ایران و روسیه روز چهارشنبه (۳ مهرماه) با مشاركت، نهادهای علمی و تحقیقاتی دو كشور، اصحاب فرهنگ هنر و علم و حضور هیأت های عالی رتبه با حمایت سفارت جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه برگزار می گردد. در این جلسه علاوه بر ابراهیمی تركمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی و رئیس شورایعالی ادیان، محمدعلی ربانی، رئیس مركز مطالعات راهبردی و روابط فرهنگی این سازمان، دیگر افراد و اساتید به ارائه مقالات خود خواهند پرداخت.

1398/07/13
22:26:31
5.0 / 5
4405
تگهای خبر: شركت , فرهنگ , مد , همایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی