ادامه اعتراض ها به انتخاب پیتر هاندكه

ادامه اعتراض ها به انتخاب پیتر هاندكه به گزارش دست و هنر اهدای جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۹ به «پیتر هاندكه» در كنار انتقادهای تعدادی از نویسندگان، اعتراض كشورهای آلبانی، بوسنی و كوزوو و تعدادی از خویشاوندان قربانیان نسل كشی « سربرنیتسا» را هم به دنبال داشت.


به گزارش دست و هنر به نقل از فرانس ۲۴، اعتراض ها به انتخاب امسال آكادمی نوبل در كشورهایی كه از «پیتر هاندكه» همواره بعنوان یكی از طرفداران «اسلوبودان میلوشویچ» رئیس جمهور سابق صربستان یاد می شود، ادامه دارد.
«ادی راما» نخست وزیر آلبانی در واكنش به انتخاب «پیتر هاندكه» بعنوان برنده جایزه نوبل سال ۲۰۱۹ در صفحه توئیتر خود نوشت: «هرگز فكر نمی كردم برای یك جایزه نوبل احساس تهوع به من بدهد. اتخاذ این تصمیم ناشایست از جانب یك آكادمی اخلاق مدار همچون آكادمی نوبل، شرم را به شكل دیگری معرفی نمود. نه ما نمی توانیم تا این حد نسبت به نژادپرستی و نسل كشی بی تفاوت باشیم.»
«Sefik Dzaferovic» یكی از سیاستمداران مسلمان كشور بوسنی انتخاب « هاندكه» بعنوان برنده امسال جایزه نوبل ادبیات را « شرم آور» توصیف كرد. «نرمین تولیك» بازیگر اهل كشور بوسنی كه در جریان محاصره «سارایوو» توسط ارتش جمهوری صرب بوسنی به شدت صدمه دیده بود هم از این انتخاب انتقاد نمود.
واكنش ها در كشور «كوزوو» هم تفاوت چندانی نداشت. «هاشم تاچی» رئیس جمهور این كشور در حساب توئیتر خود نوشت: «انتخاب آكادمی نوبل درد بسیاری را برای قربانیان بی شمار به دنبال داشت.»
«Koha Ditore» یكی از روزنامه های مهم این كشور هم درباره انتخاب «هاندكه» نوشت: «حامی «میلوشویچ» و كسی كه نسل كشی صرب ها را همواره انكار كرده است، جایزه نوبل ادبیات را دریافت كرد.»
روزنامه های «صربستان» اما در واكنش به این انتخاب گفتند: جایزه نوبل ادبیات به یكی از دوستان صرب ها رسید كه از سال ۲۰۱۲ از اعضای آكادمی علوم و هنر این كشور بوده است.
در این بین «انجمن مادران سربرنیتسا» - انجمنی متشكل از خویشاوندان كسانی كه در نسل كشی « سربرنیتسا» جان خویش را از دست داده اند - از آكادمی نوبل می خواهد جایزه نوبل ادبیات را از « هاندكه» پس بگیرد.
مدیر این انجمن در گفتگو با «الجزیره» بیان كرد: اهدای چنین جایزه ای به فردی كه « نفرت پراكنی می كند و در نوشته هایش دروغ پردازی كرده»، توهین به این انجمن است.
«پیتر هاندكه» در مراسم تدفین «اسلوبودان میلوشویچ» رئیس جمهور سابق صربستان حضور یافت و با صرب ها در جنگ یوگسلاوی در دهه ۹۰ میلادی ابراز همدردی كرد.
منبع:

1398/07/20
19:38:51
5.0 / 5
4066
تگهای خبر: انجمن , بازی , بازیگر , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی