اختتام فصل پنجم كاوش در جوبجی، انتقال آخرین تابوت مكشوف به محل امن

اختتام فصل پنجم كاوش در جوبجی، انتقال آخرین تابوت مكشوف به محل امن به گزارش دست و هنر معاون میراث فرهنگی مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان اظهار داشت: با انتقال آخرین تابوت بدست‎ آمده از پنجمین فصل كاوش در محوطه باستانی جوبجی رامهرمز، پرونده این فصل از كاوش میدانی محوطه بسته شد.



به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، به نقل از اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، احمدرضا حسینی‎بروجنی اظهار نمود: آخرین تابوت حاصل از عملیات كاوش و نجات‎بخشی سال 97 در محوطه تاریخی جوبجی رامهرمز، بعد از مرمت اولیه و حفاظت، توسط كارگروه انتقال اشیای تاریخی، زیر نظر معاونت میراث فرهنگی خوزستان و با نظارت كارشناس اموال تاریخی و تیمی زبده با حضور كارشناسان ارشد باستان‎شناس و كارشناس ارشد مرمت اشیای تاریخی انجام شد.

وی با اشاره به مراحل استحكام‎بخشی و انتقال این تابوت، اشاره كرد: طی هفت روز كار سخت و طاقت‎فرسا ابتدا تثبیت نهایی بقایای انسانی درون تابوت با دقت و ظرافت خاص صورت گرفت و بعد از آن، با جداسازی مرحله به مرحله تابوت از بستر خاك، نسبت به استحكام‎بخشی و تثبیت آن اقدام شد.

معاون میراث فرهنگی مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان افزود: بعد از بانداژ و مفتول‎كشی این اثر ارزشمند، عملیات بلوك‎برداری و تثبیت قسمت زیرین تابوت نیز به اتمام رسید و درانتها این اثر به منظور طی مراحل نهایی نجات‎بخشی و مرمت، به محل امنی انتقال داده شد.

وی از راه‎اندازی موزه باستان‎شناسی رامهرمز در عمارت تاریخی صمیمی این شهر در آتیه‎ای نزدیك آگاهی داد و اضافه كرد: بر طبق پیش‎بینی كارشناس امور موزه‎های استان، موزه تاریخی رامهرمز در طبقه بالاییِ كوشك میانی عمارت طراحی خواهد شد و طبقه زیرین عمارت به سایت اداری و پژوهشی و بزرگترین آزمایشگاه مرمت اشیای تاریخی فرهنگی شرق خوزستان تبدیل خواهد شد.

حسینی‎بروجنی بیان كرد: با نظر مساعد مدیركل میراث فرهنگی خوزستان، یكی از پنج مخزن امن و استاندارد اشیای تاریخی استان مقرر است در شهرستان تاریخی رامهرمز راه اندازی شود.

وی تصریح كرد: با اختتام انتقال آخرین تابوت حاصل از كاوش و نجات‎بخشی جوبجی، پرونده این فصل از كاوش میدانی محوطه باستانی جوبجی بسته شد و با تامین اعتبار، ادامه عملیات كاوش و نجات‎بخشی به‎زودی از سر گرفته می‎شود.

فصل پنجم عملیات كاوش و نجات‎بخشی در محوطه باستانی جوبجی رامهرمز، پاییز سال 1397 به همت پژوهشگاه میراث فرهنگی آغاز كه طی این كاوش‎ها، تیرماه امسال سه عدد تابوت سفالی در این منطقه كشف شد.




1398/07/21
14:56:41
5.0 / 5
4356
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی