یك ایرانی برگزیده دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا شد

یك ایرانی برگزیده دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا شد به گزارش دست و هنر كتاب «مشت زن» به نویسندگی و تصویرگری حسن موسوی بعنوان اثر اول موفق به دریافت جایزه بزرگ بیست وهفتمین دوره ی تصویرگری براتیسلاوا در سال ۲۰۱۹ شد.


به گزارش دست و هنر به نقل از اداره كل روابط عمومی و امور بین الملل كانون، این كتاب از جانب انتشارات كتاب های طوطی «بخش كودك و نوجوان انتشارات فاطمی» منتشر و از جانب كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان بعنوان نامزد دریافت این جایزه در كشور اسلواك معرفی شده بود.
كانون بعنوان نماینده ایرانی این مسابقه در هر دوره با بیان فراخوان به ناشران و جمع آوری آثار برگزیده تصویرگران ایرانی، مبادرت به برگزاری نشست داوری با حضور تصویرگران و كارشناسان این حوزه می كند.
بر همین مبنا نمایندگانی از شورای كتاب كودك و انجمن تصویرگران ایران هم در شورای سیاست گذاری، بررسی و داوری آثار هنرمندان كشور با كانون پرورش فكری كودكان ونوجوانان همكاری می كنند.
در همین حال داوران در این دوره آثار ۱۵ تصویرگر ایرانی از كتاب های ناشران مختلف را بعنوان نامزد دریافت جایزه دوسالانه تصویرگری (IBBY) براتیسلاوا ۲۰۱۹ معرفی كردند.
بر طبق این گزارش «مشت زن» كتابی تصویری است كه دنیای پرشور قهرمانی را روایت می كند كه در تقابل محبت و خشم گرفتار شده است و هرچه او با خشم بیشتری مشت می زند دنیایش كوچك تر می شود تا این كه دیگر اثری از آدم های اطرافش نمی ماند، انسان دوستی و كنترل خشم و قدرت، پیام مهمی است كه تصویرهای متفاوت را به مخاطب یادآوری می كند.
این كتاب قبل از این هم به لیست كلاغ سفید كتابخانه ی بین المللی مونیخ و نمایشگاه تصویرگری ۲۰۱۸ شارجه راه یافته بود.
دوسالانه ی تصویرگری براتیسلاوا یكی از قدیمی ترین رویدادهای بین المللی تصویرگری كتاب كودك در كنار جایزه ی هانس كریستین اندرسن، از مهم ترین جوایز تصویرگری كتاب های كودك و نوجوان است.
این رویداد هنری از سال ۱۹۶۷ میلادی با پشتیبانی یونسكو بعنوان یكی از مهم ترین مسابقات تصویرگری جهان زیر نظر دفتر بین المللی كتاب برای نسل جوان (IBBY) هر دو سال یك مرتبه در شهر براتیسلاوا كشور اسلواكی برگزار می گردد.

برندگان جوایز دیگر این جشنواره شامل: «سیب طلایی» جایزه دوم و «پلاك طلایی» جایزه سوم از كشورهای چین، مالزی، لاتیوا، روسیه، كره جنوبی، پرتغال، ژاپن، اسلووینیا و برزیل بودند.
علی بوذری، تصویرگر ایرانی و هیات علمی دانشگاه هنر تهران، امسال برای بار دوم بعنوان عضو هیات داوران این دوسالانه همكاری داشت.1398/08/03
22:47:27
5.0 / 5
4197
تگهای خبر: آثار , انجمن , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی