در گفت وگو با مهر مطرح شد

كودكان ما شناختی از بازی های سنتی ندارند

كودكان ما شناختی از بازی های سنتی ندارند دست و هنر: لیلا كفاش زاده، مسئول دفتر كودك و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی می گوید: از مزایای استفاده از بازی های سنتی، یادگیری تعامل میان كودكان است.لیلا كفاش زاده، مسئول دفتر كودك و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی به خبرنگار مهر اظهار داشت: پژوهشگاه مردم شناسی میراث فرهنگی اطلس جامع مردم شناسی را سال ها پیش راه اندازی كرده است كه با فعالیت های مستمر و به روز رویدادهای تازه ای را به مجموعه اضافه می كند كه بخش اسباب بازی آن هم درحال كامل شدن است. البته در بخش مردم نگاری «كودكی» از شاخه آن و در بخش كودكی، «بازی» شاخه آن و شاخه بازی هم «اسباب بازی» است.
به گفته او، اطلس مردم شناسی آیین های مردم گذشته از تولد تا مرگ، بلوغ و همه چیز كه مربوط به زندگی یك انسان دراقوام است بعنوان یك برنامه جامع فعالیت می كند.
كفاش زاده درباره اسباب بازی های بومی افزود: در اصل مجموع اطلس مردم شناسی اطلسی از بازی ها و اسباب بازی های بومی در عرصه تولید، صنعت و تجارت هم است. امیدواریم كه این اطلس به شكلی كامل شود كه بتوانیم از آن در جشنواره های اسباب بازی هم استفاده نمائیم.
این عروسك ساز درباره گسترش فضا برای بازی های سنتی اظهار نمود: باید فضاهای بازی های سنتی را گسترش دهیم و برای ترویج این نوع بازی ها مانند «یك قل دو قل» تلاش نماییم تا كودكان با این نوع بازی ها بیشتر آشنا گردند. همین طور بیشتر به بازی ها سنتی باید دقت كنیم برای اینكه بچه ها هیچ گونه آشنایی و شناختی نسبت به این بازی ها ندارند.
او درباره مزیت های بازی سنتی برای كودكان اظهار داشت: یكی از مزایای استفاده از بازی ها و اسباب بازی های قدیمی در كنار خانواده بودن و همراه كردن آنان در بازی ها است برای اینكه تنهایی نمی توان این بازی ها را انجام داد و این امر موجب می شود كه بچه ها بیشتر با خانواده شان در تعامل، همراهی و همكاری باشند و یاد می گیرند كه در زندگی هم با تعامل بیشتر فعالیت هایشان را پیش ببرند.


منبع:

1398/08/06
10:55:08
3990
5.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی