در مراسم اختتامیه و با معرفی برگزیدگان عنوان شد

جشنواره كتاب و رسانه در این ایستگاه نباید تمام شود

جشنواره كتاب و رسانه در این ایستگاه نباید تمام شود دست و هنر: هجدهمین جشنواره «كتاب و رسانه» با معرفی برگزیدگان و شایسته های تقدیر پایان یافت.


به گزارش دست و هنر به نقل از ایسنا، مراسم پایانی هجدهمین جشنواره كتاب و رسانه همزمان با بیست و هفتمین دوره هفته كتاب عصر روز دوشنبه (۲۸ آبان ماه) با حضور محسن جوادی - معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی -، محمد خدادی - معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی -، احمد مسجدجامعی - عضو شورای اسلامی شهر تهران -، حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا زائری - مشاور خانه كتاب -، عیسی علیزاده - معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی -، نجفقلی حبیبی - دبیر سابق كتاب سال جمهوری اسلامی-، مهرزاد دانش - مدیركل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی -، ایوب دهقانكار - مشاور اجرایی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی -، محمد اللهیاری - رئیس دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی -، مهدی قزلی - رئیس بنیاد شعر و ادبیات داستانی -، محمود آموزگار - نایب رئیس اتحادیه ناشران و كتابفروشان تهران -، علی فریدونی - مدیر كل مجامع، تشكل ها و فعالیت های فرهنگی -، گیتی علی آبادی - مدیر دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها - محمدصادق رحمانیان ـ مدیر رادیو فرهنگ ـ و سیدمحمد طباطبایی - نماینده تام الاختیار وزیر و دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان، شاعران و نویسندگان - به همراه تعدادی از اهالی رسانه و كتاب انجام شد.
نیكنام حسینی پور - مدیرعامل مؤسسه خانه كتاب و دبیر بیست و هفتمین دوره هفته كتاب - در ابتدای این مراسم در سخنانی با بیان این كه بخشنامه جشنواره كتاب و رسانه امسال به همت علیرضا بهرامی تدوین شده است، اظهار داشت: امسال جشنواره بالاخره صاحب بخشنامه شد. البته بخشنامه به منزله وحی منزل نیست و دوستان می توانند نظرشان را بیان كنند تا اگر لازم بود چیزهای دیگری هم لحاظ شود. نكته دیگری كه امسال در جشنواره حایز اهمیت بود، رشد ۱۰۰ درصدی آثار شركت كننده بود و از استان های مختلف آثار بسیاری را برای جشنواره فرستاده اند. به نحوی خانه كتاب اهتمام كرده به شعار سید عباس صالحی چه در دوران معاونت فرهنگی و چه در دورانی كه وزیر ارشاد هستند، در خصوص «تهران همه ایران نیست و یا ایران تهران نیست» تحقق ببخشد.
وی در ادامه اظهار داشت: داوران از سرمایه های خوب كشور ما هستند و بهتر است ارتباط دائمی با آنها داشته باشیم. با عنایت به این كه ۱۸ سال است كه «جشنواره كتاب و رسانه» برگزار می شود، امسال تصمیم گرفتیم تا دبیرخانه دائمی برای این جشنواره داشته باشیم تا داوران در این دبیرخانه گزارش ها و اخبار را به صورت كامل رصد كنند.
مدیرعامل خانه كتاب همین طور با بیان این نقل قول از سیدفرید قاسمی كه خبرنگار نباید صرفا رباینده خبر باشد و خبر بیاری كند، اظهار داشت: خود خبرنگار نیز باید تحلیل داشته باشد. یكی از بحث هایی كه داشتیم، آموزش خبرنگاران كتاب بود. امیدواریم با همكاری معاونت مطبوعاتی كارگاه آموزشی برای خبرنگاران كتاب اتفاق بیفتد و ما آمادگی برگزاری این دوره را داریم.
او سپس با اشاره به وام اهل قلم اظهار داشت: با بانك صادرات كه صحبت كردیم تا خبرنگاران حوزه كتاب نیز بتوانند از این وام اهل قلم استفاده كنند و برگزیدگان جشنواره كتاب و رسانه امتیاز بیشتری در این زمینه خواهند داشت.
سپس علیرضا بهرامی - روزنامه نگار و دبیر جشنواره «كتاب و رسانه» - نیز در سخنانی اظهار نمود: حدود ۱۰۰۰ اثر در این جشنواره از ۴۰۰ نفر به دبیرخانه فرستاده شد. در واقع جشنواره كتاب و رسانه رشد چشمگیری خصوصاً در حوزه استان ها داشته است. ارتقای كیفی آثار دیداری و شنیداری در استان ها بسیار محسوس است و امیدواریم در حوزه مطبوعات نیز شاهد این ارتقای كیفی باشیم.
او درباره اینكه چرا جشنواره كتاب و رسانه بزرگ شده است، اظهار داشت: ما در چند سال قبل بخش های طنز، كاریكاتور، پویانمایی، عكس، گرافیك، مواد تبلیغی چون تیزر، آنونس و نماهنگ، نقد تخصصی و صفحه ها تخصصی كتاب در فضای مجازی را به جشنواره اضافه كرده ایم. خبرنگاران كتاب از شایسته ترین و شریف ترین كسانی هستند كه در حوزه اطلاع رسانی فعالیت می نمایند. در حوزه فرهنگ، حوزه های زرق و برق دار تری هم هستند اما حوزه كتاب عاطفی ترین بخش است. خبرنگارانی كه در حوزه كتاب فعالیت دارند سال های متمادی به این حوزه وفادارند كه یكی از دلیلهای آن از جنبه عاطفی قابل بررسی است. پس این خبرنگاران، شایستگی این را دارند كه هم اكنون، بزرگ ترین و مؤثرترین جشنواره ی مطبوعاتی كشور، در فقدان جشنواره ی سراسری مطبوعات، از آن آنان باشد.
او اشاره كرد: جشنواره كتاب و رسانه وسیع ترین جشنواره مطبوعاتی كشور است كه می تواند الگویی برای سایر حوزه ها، همچون دیگر بخش های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد.
دبیر جشنواره «كتاب و رسانه» همین طور درباره مكان برگزاری مراسم پایانی این جشنواره اظهار داشت: در دو سال قبل این مراسم به اصرار من در سرای كتاب برگزار می شد اما امسال به اصرار دوستان در این سالن (پژوهشگاه فرهنگ و هنر جهاد دانشگاهی) اجرا شد. علتی كه من اصرار داشتم این جشنواره در سرای كتاب اجرا شود این بود كه خبرنگاران كتاب علاوه بر شرایطی كه در نمایشگاه كتاب در شهر آفتاب یا مصلای تهران تحمل می كنند، در سرما و گرما در طول سال برنامه های مختلفی را در آنجا پوشش می دهند و به نظرم باید از خبرنگاران در جایی تجلیل نماییم كه همیشه در آنجا فعالیت دارند. اگر آنجا مناسب نمی باشد، پس باید به فكر جایی باشیم كه همه ی این ها را بتواند پوشش دهد.
وی در ادامه بیان كرد: سال های پیش به ما خبرنگاران كتاب وعده ساخت و ساز در تپه های عباس آباد را می دادند و می گفتند با این پروژه، كل مشكلات مكانی حوزه كتاب حل می شود. نمایشگاه كتاب تهران، نمایشگاه دائمی كتاب و جایگاهی برای كلیه ی رویدادهای كتابی، آنجا خواهد بود. آن ساخت و ساز انجام شد ولی نتوانست هیچكدام از این مشكلات را حل كند و هیچكدام از آن وعده ها را تحقق نبخشید. توقع من بعنوان یكی از خبرنگاران كتاب این نیست كه برای همه شاخه های خبرنگاران سازه هایی تأسیس شود كه مختص آنها باشد، اما حداقل می توانیم یك جایگاه در شان برای كل حوزه فرهنگ و هنر داشته باشیم. این درخواست را فردی و به نمایندگی از سایر همكارانم مطرح كنم، برای اینكه احساس می كنم حتی وعده دادن نیز در این زمینه فراموش شده است و چند سالی است كه مسؤولان، همان وعده های سابق را هم دیگر نمی دهند.
محمد خدادی - معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - نیز در سخنانی اظهار داشت: سوژه رسانه زمانی كه مطرح می شود دو لایه مخاطب و محتوا قدرت اصلی اش است. ما در سوژه رسانه امروز گرفتاریم. دلیل مشخص است؛ ما در گذشته از رسانه به مخاطب می رسیدیم اما این جریان حالا برعكس شده و از مخاطب به رسانه می رسیم. در واقع رسانه های ما متناسب با نیاز مخاطب و خواست و سلیقه مخاطب باید بروند و مدلشان را برعكس كنند. به همین دلیل، جریان رسانه ای دنیا با تحول عمیقی روبه روست. به نظر من یك رسانه بجای رسانه دیگر نمی آید و هیچ رسانه ای حذف نمی گردد، بلكه این نیاز به سبب خلق، حضور و نقش و اثر رسانه، مختلف شده است.
او اضافه كرد: پدیده مخاطب باید به دغدغه رسانه ها تبدیل گشته و رسانه ها در مهندسی مخاطب و نیاز مخاطب و تغییر ذائقه لطمه شناسی داشته باشند، شاید ثباتی كه در مخاطبان داشتیم، به خاطر انحصاری كه وجود داشت، تغییر نمی كرد و مخاطبان محكوم بودند از یك كانال اخبار خودرا دریافت نمایند اما امروزه این محكومیت برداشته شده و تنوع و تمایزی كه وجود دارد، سبب شده كه مخاطبان حق انتخاب داشته باشند؛ پس رسانه هایی می توانند منجر به اثر شوند كه نسبتشان با مخاطب نسبت منطقی باشد.
معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد در ادامه بیان كرد: سوژه دیگر در رسانه ها، محتواست؛ ما در گذشته تنوع فرآورده نداشتیم و خام فروش بودیم، البته خاممان هم ارزش و خریدار داشت. امروز باید خام فروشی را كنار بگذاریم و وارد فرآورده سازی در اطلاعات بشویم.
او اشاره كرد: وجود رسانه های تخصصی از دغدغه هایی است كه هرچه دیرتر به آن برسیم بیشتر ضرر كردیم. این كه خبرنگار حوزه كتاب داشته باشیم نیازی است كه حتما باید در آن عمق پیدا نماییم و این كه جشنواره ای درباره رسانه و كتاب داشته باشیم بسیار عالی است. جشنواره برای برگزیده شدن تنها كافی نیست و فرصتی برای لطمه شناسی است. اختتامیه جشنواره كتاب و رسانه را به صورتی آغاز استفاده از ظرفی جشنواره می دانیم. در آن چه در این لطمه ها موجب نقاط ضعف ماست، به قوت برسیم و نقطه قوت ما تقویت شود و از همه مهم تر از فضای جزیره ای بیرون بیایم. حتما باید خروجی جشنواره كتاب و رسانه نقشه راه و شروع جشنواره سال آینده باشد و لطمه شناسی آنچه كه ما نتوانستیم از طرفیت رسانه به كتاب برسیم. كتاب یك رسانه است و رسانه موضوعی نیست كه انتخاب برای مخاطب بگذارد. به نظر من هر كس كه زنده است، می تواند كتاب نخواند اما كسی كه می خواهد زندگی كند، نمی تواند كه كتاب نخواند.
خدادی اشاره كرد: یكی از اشكالات ما این است حركت، كمی است. ما در كمیت توسعه داده ایم كه منطقی ندارد و نتوانسته ایم به عمق برسیم. ما به اسم ها بیشتر از محتوا توجه كرده ایم، ما فقط از داشته هایمان لذت می بریم اما از استفاده كردن از این داشته ها لذتی نمی بریم. این كه چطور از رسانه استفاده نمائیم باید در كنار كار جشنواره باشد.
وی در ادامه بیان كرد: آموزش یكی از نكاتی است كه ما نیز بر روی آن تاكید داریم اما این آموزش نباید صرفا به صورت نظریه باشد، بلكه باید در چارچوب كارگاه آموزشی برای مهارت افزایی باشد. با وجود تعداد بی شمار مراكز آموزش عالی، خبرنگارانی تربیت می شوند اما همچنان تربیت خبرنگار دغدغه ماست و بحران مهارت در كشور داریم. اگر بحران مهارت نداشتیم تیراژ روزنامه ها همچنان مخفی نمی ماند. این طور نیست كه رسانه قوی نداشته باشیم، رسانه قوی داریم، رسانه بی نیاز از رسیدن كاغذ دولتی داریم، رسانه هایی كه نسبت عرضه و تقاضا را منطقی كنند و به داخل خانه های مردم بروند و در بستر نیازهای مردم بنشینند و پاسخ گوی نیاز باشند.
خدادی اشاره كرد: رسالت رسانه ها در این ایام، رسالت بسیار تعیین كننده، مؤثری و نقش آفرین در جهت خنثی كردن توطئه هایی است كه گاهی بر ما تحمیل می شود.
او درانتها با این سفارش كه جشنواره هجدهم كتاب و رسانه در این ایستگاه نباید تمام شود، قول داد كه بر میزان جایزه جشنواره كتاب و رسانه مبلغی را اضافه كند.
در ادامه بعد از اجرای موسیقی زنده فولك راك توسط نوید اربابیان (خواننده، آهنگساز و نوازنده گیتار باس) به همراه مسعود فیاض زاده (نوازنده گیتار الكتریك) و علی باغفر (درامز)، برگزیدگان و شایسته های تقدیر این جشنواره به این شرح معرفی شدند:
**رسانه های نوشتاری (مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری):
بخش گفت وگو:
تندیس درخت معرفت برای «صادق وفایی» از «خبرگزاری مهر»، برای مطلب با تیتر: "به دنبال كدگشایی از رمزی به نام انسان؛ از چین تا تهران"
تقدیر از «سیدصابر محمدی» از روزنامه «جام جم»، برای مطلب با تیتر: "یك شب آتش در گلستانی فتاد!"
تقدیر از «یاسر نوروزی» از روزنامه «هفت صبح»، برای مطلب با تیتر: "محاكمه در خیابان/گفت وگو با مجید قیصری درباره رمان گور سفید"
تقدیر از «مصطفی وثوق كیا» از روزنامه «صبح نو» برای مطلب با تیتر: "گفت وگوی چالشی با مدیر یكی از ناشران آموزشی كشور به دنبال دیدار با مراجع قم/ما سنگ كف رودخانه هستیم"
بخش گزارش:
هیئت داوران اثری را بعنوان برگزیده تندیس «درخت معرفت» معرفی نكرد.
تقدیر از «سیدمهدی موسوی تبار» از روزنامه «فرهیختگان» برای اثر با تیتر: "شبحی كه واژه هایش را می فروشد"
تقدیر از «مهسا كلانكی» از «خبرگزاری كتاب ایران» برای اثر با تیتر: "چرا ویترین ناشران داستان پسند است؟"
تقدیر از «زهرا (عاطفه) جعفری» از روزنامه «فرهیختگان» برای اثر با تیتر: "كتاب دزدی تو روز روشن"
تقدیر از «شهاب دارابیان» از «خبرگزاری كتاب ایران» برای اثر با تیتر: "چند می گیری جلسه برگزار كنی؟/سالن های یك تا ۳۵میلیون تومانی برای دورهمی علاقه مندان به كتاب"
بخش تیتر:
هیئت داوران اثری را بعنوان برگزیده تندیس «درخت معرفت» معرفی نكرد.
تقدیر از «سیدغیاث الدین ملك حسینی» از روزنامه «خبر جنوب» (شیراز استان فارس) برای تیتر: "زمین كتابخانه مركزی شیراز همچنان روی هوا"
تقدیر از «محمدصادق علیزاده» از روزنامه «جام جم» برای تیتر: "هاج و گاج"
بخش نقد و مقاله تخصصی:
هیئت داوران اثری را بعنوان برگزیده تندیس «درخت معرفت» معرفی نكرد.
تقدیر از «سعید ناظمی» از روزنامه «آرمان امروز» برای اثر با تیتر: "سقوط از مرگ/تاملاتی بر رمان این سگ می خواهد ركسانا را بخورد"
بخش یادداشت:
تندیس «درخت معرفت» برای «هادی حسینی نژاد» از «خبرگزاری كتاب ایران»، برای آثار با تیترهای: "قاچاقچیان كتاب؛ ویروس های تكامل یافته در جان نشر" و "كتاب؛ «از تولید به مصرف»/ام المفاسدِ بساط های حراجی"
تقدیر از «مائده مرتضوی» از روزنامه «سازندگی» برای مجموعه یادداشت های روزانه نمایشگاه كتاب تهران
بخش خبر:
هیئت داوران اثری را بعنوان برگزیده تندیس «درخت معرفت» معرفی نكرد.
تقدیر از «ذلیخا كرمی» از «خبرگزاری كتاب ایران – همدان» برای اثر با تیتر: "رمان «تاریخ غیرت» اثر «نثری همدانی» روانه بازار شد"
بخش طنز:
هیئت داوران اثری را بعنوان برگزیده تندیس «درخت معرفت» معرفی نكرد.
تقدیر از «وحید حاج سعیدی» از پایگاه خبری «آسا خبر» (علی آباد استان گلستان) برای اثر با تیتر: "كتابخوان های اجاره ای و مفسدان اقتصادی"!
بخش عكس:
تندیس «درخت معرفت» برای «امیر غلامی» از «خبرگزاری كتاب ایران»، برای گزارش تصویری انتخابی هیئت داوران از مجموعه آثار.
چهره تجلیلی رسانه های دیداری:
«علی دهباشی» مدیر مجله «بخارا» بابت سال ها مداومت و فعالیت گسترده در حوزه اطلاع رسانی كتاب.

**بخش رسانه های دیداری و شنیداری:
چهره تجلیلی:
«نیلوفر زندیان» مدیر گروه كتاب «رادیو فرهنگ» بابت سال ها مداومت و فعالیت در حوزه كتاب و رادیو كتاب
آثار ارائه شده توسط وی با عنوان های "كتاب بان"، "جهان ترجمه" و "من می نویسم" مورد توجه هیئت داوران قرار گرفت و حائز امتیاز بالا شد.
بخش رسانه های دیداری:
تندیس درخت معرفت برای «علی رئیسی» از «صداوسیمای مركز اصفهان» برای پویانمایی هایی با نام های: "ماه اظهار داشت: قلپ قلپ كمك!"، "خرگوش دهمی"، "دیو سیاه دم به سر" و "نمكی".
تندیس «درخت معرفت» در بخش خبر و گزارش خبری برای «محبوبه معافی» از «صداوسیمای مركز كرمان" برای اثر با عنوان: "مردی كه غریبه نیست/درباره هوشنگ مرادی كرمانی"
تقدیر از «زهرا شفیعی» در بخش خبر و گزارش خبری برای مجموعه آثار تولیدی درباره "بحران كاغذ" و "نمایشگاه كتاب"
تندیس «درخت معرفت» برای «امین طرفی جلالی» از «صداوسیمای مركز خوزستان» در بخش برنامه های تركیبی برای آثار با عنوان: "حال خوش خواندن"
بخش رسانه های شنیداری:
تندیس درخت معرفت برای «عرفان شهبازی» از «رادیو گیلان» در بخش برنامه های تركیبی، برای اثر با عنوان: "كتاب گرافی"
تقدیر از «صفیه آقاجانی» از «رادیو نمایش» در بخش آثار داستانی و نمایشی (كتاب صوتی) برای اثر با عنوان: "آفرَت"
تقدیر از «علی اسماعیلی» از «رادیو معارف (قم)» در بخش خبر و گزارش خبری برای اثر با عنوان: "سفر به روایت سرفه ها"
تقدیر از «آرش بائی» از «رادیو گیلان» در بخش مواد تبلیغی (آنونس، تیزر و نماهنگ) برای اثر با عنوان: "رفیق قدیمی"
هیئت داوران در دیگر بخش های رسانه های دیداری و شنیداری اثری را حائز دریافت تندیس «درخت معرفت» یا تقدیری معرفی نكرد.
هیئت داوران همین طور در بخش های كاریكاتور، گرافیك و صفحه های تخصصی در فضای مجازی بدون معرفی اثر حائز تندیس «درخت معرفت» یا تقدیر، ابراز امیدواری كرد كه در طول سال پیش رو، شاهد تولید و انتشار آثار افزون و كیفی تری در رسانه های كشور باشیم.
هیئت داوران هجدهمین دوره جشنواره كتاب و رسانه به این شرح معرفی شده اند: سیف الله صمدیان (مدیر مجله "تصویر" و جشن "تصویر سال")، حمیدرضا بیدقی (گرافیست، طراح و تصویرگر)، افشین داورپناه (روزنامه نگار و معاون آموزشی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی)، حمید محمدی محمدی (روزنامه نگار و مدیركل اخبار فرهنگی هنری خبرگزاری فارس)، حمید ابراهیمی (مدیرگروه پیشین ادب و هنر شبكه چهار و مدیر گروه اجتماعی شبكه جام جم تلویزیون)، رضا ساكی (روزنامه نگار و برنامه ساز رادیو) و علیرضا بهرامی (روزنامه نگار و مدیر اخبار فرهنگی هنری ایسنا).
منبع:

1398/08/29
10:24:36
5.0 / 5
4315
تگهای خبر: آثار , آموزش , بازی , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی