مشاور وزیر آموزش و پرورش تشریح كرد

نقش اسباب بازی در آموزش و پرورش و زندگی كودكان

نقش اسباب بازی در آموزش و پرورش و زندگی كودكان به گزارش دست و هنر مشاور وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: اگر تولید اسباب بازی مناسب و متناسب با فرهنگ خود داشته باشیم، هویت فرهنگی فرزندان هم قوی و قدرتمند باقی خواهد ماند.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، مهدی علی اكبرزاده اظهار داشت: ابزارها و اسباب‎بازی های غیرمرتبط با پیشینه فرهنگی یك جامعه، صدمات جبران ناپذیری را به كودك وارد می نماید و اگر این تناسب وجود نداشته باشد ذهن كودك در مواجهه با این تناقض گرفتار صدمه می شود و برای او سردرگمی بوجود می آورد.
مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور هنری ضمن تشریح تاثیرات فرهنگی اسباب بازی اظهار داشت: اگر فرهنگی كه اسباب بازی در آن ساخته شده باشد با فرهنگ غالب محل زندگی كودك همخوانی نداشته باشد، بخصوص اسباب‎بازی‎هایی كه با اهدافی خاص تولید می‎شوند، می‎توانند مسیر زندگی و تربیتی كودك را به صورت كامل عوض كنند و او را از جامعه و فرهنگی كه در آن زندگی می‎كند، دور كند.
او خاطرنشان كرد: سخن گفتن از اسباب بازی، سخن گفتن از یك ابزار مهم و موثر است كه نقش پذیری را به كودك می آموزد: اگر ما شغل یك بچه را بازی كردن در نظر بگیریم در واقع به این نتیجه می‎رسیم كه كودكان و حتی نوجوانان ما به راحتی می‎توانند با اسباب‏بازی‎ها نقش‎پذیری داشته باشند؛ حتی این، شاكله‎ شخصیت كودكان را برای آینده پایه‎گذاری می ‎كند؛ شاید برای ما بزرگ ترها اسباب‎بازی صرفا یك وسیله‎ تفریح و سرگرمی برای كودكان باشد؛ اما برای آن‏ها اینطور نیست، در واقع این ابزارها برای آنها گاهی تبدیل به وسلیه‎ای برای ساختن آینده می‎شود و نقش هایی كه در آینده مقرر است داشته باشند با اسباب‏بازی‎ها تمرین می‎كنند.
به گفته این مقام مسئول؛ اگر ما تولید مناسب و متناسب با فرهنگ خود داشته باشیم، هویت فرهنگی فرزندان هم قوی و قدرتمند باقی خواهد ماند.
علی اكبرزاده درباره نقش اسباب بازی در آموزش اظهار داشت: به اعتقاد من بچه‎ها وقتی وارد پیش دبستانی و حتی دبستان می شوند، هم دوست دارند بازی كنند، حتی دوست دارند معلم، ناظم و مدیر هم گاهی با آن‎ها همبازی شود. بچه‎ها حتی به شكلی احساس می كنند كه مدرسه هم نوعی بازی در امتداد نقش‎های كودكانه آن هاست و این كارها و وسایلی كه در اختیار آن هاست هم نوعی اسباب‎بازی است؛ ازاین رو ما باید از این فرصت استفاده نماییم و از راه بازی و با استفاده از اسباب‎بازی‎ها چیزهایی را كه لازم است به كودكان منتقل نماییم.
وی همینطور اظهار داشت: كه اعتقاد بر این است كه معلمان و مربیان مهدكودك ها و پیش دبستانی ها كاملا مسلط به بازی‎ها و اسباب‎بازی‎ها باشند؛ چه بسا درس دادن صرف به كودكان خیلی ناراحت كننده باشد درحالی كه اگر همراه با بازی و اسباب‎بازی‎های ارتباط داشته باشد بسیار شیرین و دلچسب خواهد بود.
مشاور وزیر اظهار داشت: تجارب و بررسی های ما بیان گر این است كه مدارسی كه سبك آموزش آنها همراه با بازی و اسباب‎بازی و وسایل مربوط به آن است، كودكان حتی علاقه دارند در ایام تعطیل هم به مدارس بروند چون این نوع آموزش و همراهی معلم برای آن‎ها جذاب و دوست داشتنی می‎شود؛ بنابراین ما باید تلاش نماییم با تولید مناسب اسباب‏بازی‏ها، متناسب با گروه‎های سنی، آموزش درست و اصولی به معلمان و مربیان مدارس و مهدها دانش آموزانی علاقمند به مباحث درسی تربیت نماییم و مدرسه هم در كنار جامعه، مكمل این حركت باشد.
او درباره برنامه های وزارت آموزش و پرورش و رویكرد آن در زمینه‎ استفاده از اسباب‏بازی‎ها در آموزش كودكان اظهار داشت: مجموعه ای كه در این حوزه فعالیت می كند، مجموعه معاونت آموزش ابتدایی است كه در آن دفتر آموزش پیش‎دبستانی هم تعبیه شده است كه مسئول اجرای طرح بازی و یادگیری است. ما طرح بازی و یادگیری را در سال تحصیلی گذشته در بعضی مدارس ابتدایی و مراكز پیش‎دبستانی آغاز كردیم و از ۱۰۰۰ مدرسه در سراسر كشور برای اجرای آزمایشی شروع كردیم، اما نكته‎ مهم و قابل توجه این بود كه مدارس و مراكز دیگر كه در داخل طرح نبودند به قدری علاقمند به آن شدند كه خودشان به صورت خودجوش این طرح را در مدارس خود اجرا كردند؛ البته خیلی از این مدارس هم كه حتی پیش از شروع این طرح خودشان با تصمیم مدیر و سایر اعضای مدرسه برای انجام این كار پیش قدم شده بودند و در این حوزه فعالیت می‎كردند.
به گفته علی اكبرزاده، این مورد نشان دهنده‎ این است كه مجموعه‎ آموزش و پرورش و نیروهای مدرسه به مبحث بازی و یادگیری اهمیت خاصی می‎دهد و ما هم بعنوان نهادی كه می تواند این طرح را گسترش و ادامه بدهد از سال قبل به صورت رسمی فعالیت خویش را شروع كردیم و امسال هم پیگیر اقدامات گذشته هستیم تا به تعداد مدارس تحت پوشش این طرح اضافه نماییم و در زمینه دوره‎های آموزشی ضمن خدمت برای معلمان هم فعال باشیم.
یادآوری می شود جشنواره اسباب بازی از جانب كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان برگزار می گردد. انجمن تولیدكنندگان اسباب بازی، شورای نظارت بر اسباب بازی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در برگزاری این رویداد مشاركت دارند.


1398/09/21
15:48:09
5.0 / 5
4028
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی