درستكار، داور جشنواره اسباب بازی:

رونق صنعت اسباب بازی نیازمند درك بالای سطوح مدیریتی است

رونق صنعت اسباب بازی نیازمند درك بالای سطوح مدیریتی است دست و هنر: علی درستكار داور پنجمین جشنواره ملی اسباب بازی معتقد می باشد، اسباب بازی در درون خود موجب ترویج اخلاق و فرهنگ شهروندی و جمعی می شود.به گزارش دست و هنر به نقل از مهر، علی درستكار داور پنجمین جشنواره ملی اسباب بازی معتقد می باشد، بسته به نوع طراحی و حتی زمان طراحی و متناسب با نیاز جامعه اسباب بازی می تواند بر روند تربیتی و آموزشی كودكان و در نتیجه، آموزش پذیری آنها در بزرگسالی تاثیر بسیاری داشته باشد.
وی در تحلیل اسباب بازی بعنوان نوعی رسانه فرهنگی و ابزار موثر بر روند تربیت اشاره كرد: برای هر كسی كه در فضای فرهنگی و رفتارسازی فرهنگی فعالیت و یا مطالعه داشته باشد، روشن است كه اسباب بازی ها در ساخت تفكر و نگاه كودك و به دنبال آن در ساخت و شكل گیری رفتار و كردار او موثر هستند و نقش پررنگی در تعامل با دیگران و خود كودكان دارند.
او اضافه كرد: توجه به مسائل فنی و جزیی ساخت اسباب بازی از طرف طراحان و سازندگان آن، مهم ترین نكته ای است كه به زعم این فعال فرهنگی، می تواند اسباب بازی را در رساندن پیام نهفته به مخاطب در كنار كیفیت و سلامت یاری كند.
درستكار در حاشیه این رویداد ملی با اشاره به نقش اقتصادی اسباب بازی ها بر رونق تولید ملی اشاره كرد: سال هاست كه اسباب بازی به یكی از منابع مهم درآمد كشورها تبدیل گشته است. و با عنایت به میزان عرضه و تقاضا توانسته است جای خودرا در چرخه اقتصادی كشورها و همین طور واردات و صادرات آنها پیدا كند؛ اما این كه در كشور ما این صنعت به این جایگاه رسیده یا خیر هم اكنون جواب آن خیر است؛ چونكه سهم اندكی در درآمدزایی كشور ما دارد.
علی درستكار تاكید كرد، زمینه بزرگ تر شدن صنعت اسباب بازی ایران فراهم است؛ خصوصاً كه فعالان صنعت اسباب بازی در كشور ما كم نیستند، اما بازار اسباب بازی در ایران بازاری است كه از یك خلا بزرگ رنج می برد و لازم است تا اسباب بازی در بین خانواده و به خانه های كودكان راه پیدا كند.
داور پنجمین جشنواره ملی اسباب بازی با اشاره به این كه درخواست توسعه بازار به مرحله اجرا نرسیده است و همچنان نیاز به ایجاد تنوع در محصول به شدت احساس می شود، اظهار داشت: در صورتیكه مدیران فرهنگی و اقتصادی بیشتر از این با فعالان اسباب بازی (طراحان، سازندگان، فروشندگان و تولیدكنندگان) همراهی كنند، به یقین این بازار رونق بیشتری در داخل و خارج خواهد یافت و به سهم خود در تامین ثروت كشور از مبدا ارزی دست خواهد یافت.
وی اضافه كرد: بسیار مهمست كه این مساله مورد توجه خاص مسئولان قرار بگیرد و با ارائه تسهیلات و راهكارها، فعالان این صنعت را همراهی كنند تا نتیجه ای كه مورد نیاز بازار و نیاز خانواده هاست، تامین گردد.
او با بیان قسمتی از محدودیت های فرسایشی در این صنعت اظهار داشت: ظرفیت های صنعت اسباب بازی این قدرت را دارد كه با توجه بیشتر، تبدیل به یكی از چرخه های درآمدزایی برای داخل و همین طور ارزآوری و گردش مالی در خارج از كشور شود و از گذر بازار اسباب بازی، بهره اقتصادی بیشتری ببریم كه برای رسیدن به این نقطه باید از محدودیت های موجود كاست.
به عقیده درستكار، جا دارد كه بهره اجتماعی ما از این حوزه بیشتر از این ها باشد؛ چونكه جوانان خوش فكر و فعال می توانند در كنار پیش كسوتان خالق، اتفاقات بزرگی را در این حوزه رقم بزنند.
وی با بیان شعار محوری پنجمین جشنواره ملی اسباب بازی و تاكید بر ساخت آینده بوسیله «تمرین زندگی»، تحقق آنرا وابسته به عوامل و شرایط مختلفی دانست و اظهار داشت: این طور نیست كه فقط كودكان در تحقق این شعار دخیل باشند، توجه كودك به اسباب بازی و ابزار بازی و روی آوردن به آن موضوعی است كه باید در تربیت درون خانه ای اتفاق بیفتد وتقویت توجه كودك باید بوسیله والدین صورت گیرد.
عضو كمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز شورای نظارت بر اسباب بازی درباره نقش والدین در علاقه مندكردن كودكان به اسباب بازی اظهار داشت: والدین و مربیان باید این همت را داشته باشند كه این نیاز در راه درست قرار گرفته و در راه زندگی كودك همیشه باقی بماند. از آن جایی كه اسباب بازی در سنین مختلف برای كودك و یا حتی فرد موضوعیت دارد، می تواند تبدیل به یك ابزار برای آینده سازی و رفتارسازی كودك شود و به دنبال آن راهنمایی كودك به سمت علاقه مندی ها انجام پذیرد.
كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان پنجمین جشنواره ملی اسباب بازی را با شعار «تمرین زندگی» از ۷ تا ۱۳ دی ماه، در مركز آفرینش های فرهنگی هنری كانون با همكاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، انجمن تولیدكنندگان اسباب بازی و شورای نظارت بر اسباب بازی برگزار می نماید.


منبع:

1398/09/25
20:21:34
5.0 / 5
4199
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
دست و هنر
dastohonar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دست و هنر محفوظ است

دست و هنر

هنر و صنایع دستی